يکشنبه ۲ ارديبهشت ۱۴۰۳ , 21 Apr 2024
سه شنبه ۲۹ شهريور ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۴۵
کد مطلب : 129222
رسانه‌های یونانی از پرواز یک فروند پهپاد متجاوز ترکیه بر فراز برخی جزایر این کشور در «دریای اژه» و رهگیری آن خبر دادند.
ادامه چالش پهپادهای ترکیه برای ارتش یونان
به گزارش تابش کوثر، رسانه‌های یونانی بعد ازظهر دوشنبه از پرواز مجدد پهپادهای ترکیه بر فراز برخی از جزایر این کشوردر «دریای اژه» خبر دادند.

به نوشته روزنامه «کاثیمرینی» یک فروند پهپاد ترکیه به دنبال پرواز بر فراز حریم هوایی یونان رهگیری شد.

بنابر بیانیه وزارت دفاع یونان، این پهپاد متجاوز ترکیه بر فراز جزیره «کاندلیوسا» نزیدک سواحل ترکیه در ارتفاع ۱۹ هزار پایی پرواز کرد. این پهپاد دو بار نیز بر فراز جزیره «کیااروس» در ارتفاع ۱۹ هزار پایی پرواز کرد.

وزارت فاع یونان از رهگیری این پهپاد ترکیه‌ای که به نوع آن اشاره نشده، خبر داده است.

یونان و ترکیه مدت‌هاست که با هم اختلاف دارند. این اختلاف در حوزه‌های انرژی ادعاهای ارضی و موارد دیگر مطرح می‌شوند.

ترکیه در ماه‌های اخیر انتقادات خود را از استقرار نیروهای یونان در جزایری در شرق دریای اژه، نزدیک سواحل ترکیه و در بسیاری از موارد از ساحل قابل مشاهده است، افزایش داده است. این جزایر طبق «معاهده ۱۹۲۳ لوزان» و«معاهده ۱۹۴۷ پاریس» باید غیرنظامی شوند، بنابراین هرگونه استقرار نیروی نظامی یا سلاح در جزایر اکیدا ممنوع است.

طی روزهای گذشته، «احمد داوود اوغلو» رهبر «حزب آینده» در مصاحبه‌ای گفت، در حالیکه «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه اظهاراتی مانند یک شب ناگهان می‌آییم را بیان می‌کند، اما با دستابی یونان به جنگنده‌های «اف-۳۵» تغییر موازنه به نفع این کشور است.

داوود اوغلو گفت، هیچ‌کس اردوغان را جدی نمی‌گیرد. وی اظهار داشت: «در حالی که اردوغان با این لفاظی‌ها سعی می‌کند مردم را برای انتخابات تحت تاثیر قرار دهد، اما ترکیه در حال از دست دادن موقعیت ‌ای مهم است. توازن هوایی بین ترکیه و یونان به طور جدی به هم خورده است.»

وی ادامه داد: «ما مدام گوییم یک شب ناگهانی می‌آییم، با این تفاوت که جنگنده‌های اف-۳۵ یونان می‌توانند از آتن بلند شوند، به هر نقطه از ترکیه بیایند و برگردند و ما متوجه نخواهیم شد. رادارهای ما آن‌ها را شناسایی نمی‌کنند»ب/110


منبع:فارس
https://tabeshekosar.ir/vdcf01dy0w6d00a.igiw.html
نام شما
آدرس ايميل شما