Share/Save/Bookmark
توصيه مطلب
۰
 
مناسب سازی محیط کف مطالبات معلولان است
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۱۶
مدیرکل بهزیستی استان تهران گفت: مناسب سازی محیط کف مطالبات معلولان است.
به گزارش تابش کوثر، اصغر باقری در نشست خبری با بیان اینکه در یکسال گذشته سه میلیون و ۷۰۰ هزار نفر در تهران از خدمات بهزیستی برخوردار شدند، افزود: ښه میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از آحاد جامعه از خدمات آگاه سازی، مشاوره ای و مداخله ای استفاده کردند و ۴۵۰ هزار نفر هم خدمات خاص زنان سرپرست خانوار، کودکان بی سرپرست یا بدسرپرست، افراد معتاد و معلول را دریافت کردند.

وی افزود: ۴۵۰ موسسه غیردولتی به عنوان شرکای اجتماعی بهزیستی مجوز ارائه خدمات دریافت کرده اند.

مدیرکل بهزیستی تهران با تاکید بر اهمیت مسئولیت اجتماعی برای افراد حقیقی و حقوقی ادامه داد: همه دستگاهها و سه قوه در مقابل جامعه مسئولیت دارند.

باقری با انتقاد از نگاه جامعه به معلولان گفت: جامعه در اثر ناآگاهی نگاهش به افراد معلول دادن صدقه است این در حالی است که معلول نیازمند تعامل با جامعه است و چه بسا افراد معلول توانمندیهای بالایی دارند.

وی خاطرنشان کرد: جامعه باید زمینه تعامل اجتماعی را برای معلولان فراهم کند و مناسب سازی محیط، کف مطالبات معلولان است.

باقری اضافه کرد: جامعه باید بتواند معتادان بهبود یافته را بپذیرد. در جامعه خانواده ها معلول را پنهان می کنند و معتقدند برای خواستگاری دخترانشان مساله ای پیش میاد. قبل از مناسب سازی محیط باید مناسب سازی ذهن انجام شود.

مدیرکل بهزیستی تهران گفت: در دنیای پیشرفته شیرخوارگاه منسوخ شده است اما در ایران خانواده ها فقط کودکان زیبا را می خواهند.

وی با بیان اینکه بار ناکارآمدی سازمانها روی دوش بهزیستی می افتد، افزود: ابتدایی ترین کار ما ارتقای خدمات مشاوره ای است. در یکسال گذشته ۲۱۲۷ کودک در ۲۲ مهد کودک آموزش پیشگیری از اعتیاد دریافت کرده اند. همچنین ۳۰۶ هزار نفر در محلات روستایی و شهری با همکاری ٨٨ سمن مهارت آموزی دیدند. 

باقری با اشاره به اینکه حدود ۹۹ هزار نفر در مسیر پیشگیری از اعتیاد قرار گرفتند، افزود: ۴٨۷ هزار کودک غربالگری نابینایی و ٨٨ هزار کودک غربالگرایی شنوایی شدند و ۲۳ هزار زوج آموزش مشاوره ژنتیک دیدند.

مدیرکل بهزیستی استان تهران با انتقاد از وزارت بهداشت در موضوع مشاوره ژنتیک تاکید کرد: وزارت بهداشت به دنبال شناسایی موارد تالاسمی است این در حالی است که بهزیستی با شجره شناسی به دنبال پیشگیری ازمعلولیت است. بهزیستی مشاوره می دهد نه آزمایش ژنتیک.

وی گفت: ۳۲۴ هزار نفر تحت پوشش برنامه های آموزش پیشگیری از اعتیاد قرار گرفتند و در موضوع طلاق ۳۱ هزار نفر آموزش پیش از ازدواج و ۲۰ هزارنفر آموزش مهارت زندگی را فرا گرفتند.

باقری ادامه داد: خطوط تلفن ۱۴٨۰ طی سال گذشته از ۲۶ به ۶۲ خط رسید و ۱٨۰ هزار تماس با این خط برقرار شد. همچنین ۷۳ هزار نفر هم مشاوره حضوری گرفتند. در حال حاضر ۱۵۵ مرکز درمان سرپایی اعتیاد داریم که ۹۱۷۷ نفر در یکسال گذشته مراجعه کردند و ۵۳ هزار نفر هم از خدمات بستری برخوردار شدند.

منبع: مهر
ی/600

کد مطلب: 59574
 


 
سه شنبه ۴ ارديبهشت ۱۳۹۷
۸ شعبان ۱۴۳۹
24 April 2018