Share/Save/Bookmark
توصيه مطلب
۰
 
حمله شیمیایی احتمالی در سوریه؛ بهانه واهی آمریکا برای تداوم جنگ
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۷ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۴۴
دولت دونالد ترامپ احساس می‌کند چیزی نمانده که جنگ در سوریه را ببازد. همچنین از آنجا که چیزی نمانده که داعش پایتخت خلافت خودخوانده‌اش در عراق (موصل) و در سوریه (رقه) را از دست بدهد، دلایل حضور نیروهای آمریکا و ائتلاف بین‌المللی در حال منتفی شدن است؛ به همین دلیل دولت آمریکا می‌خواهد وارد مرحله جنگ‌های ساختگی با دولت سوریه شده و بهانه‌های واهی جدیدی را به منظور ادامه جنگ برای طولانی‌ترین مدت ممکن بتراشد.
حمله شیمیایی احتمالی در سوریه؛ بهانه واهی آمریکا برای تداوم جنگ
به گزارش تابش کوثر، عبدالباری عطوان، تحلیلگر معروف عرب در تحلیل در روزنامه مستقل رای الیوم نوشت: از چند روز اخیر دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا مجددا طبل جنگ را به صدا درآورده و مدعی است که نظام سوریه آماده حمله شیمیایی از پایگاه هوایی الشعیرات در نزدیکی حمص است. شون اسپایسر، سخنگوی کاخ سفید گفته است که سازمان اطلاعات آمریکا تحرکات ارتش سوریه در این زمینه را رصد کرده است.

اسپایسر هشدار داد که اگر بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه دست به حمله شیمیایی بزند، خودش و ارتشش بهای سنگینی را خواهند پرداخت.

عبدالباری عطوان در ادامه مقاله خود نوشت: ما نمی‌دانیم که بهای این امر چه خواهد بود، اما در مقایسه با آنچه که در آوریل گذشته رخ داد، بعید نیست که ایالات متحده و هم‌پیمانانش دست به حمله‌ای ساختگی در سوریه بزنند و موشک‌های توماهاوک را برای حمله به مواضع نظامی در سوریه شلیک کنند و وارد فاز دوم جنگ یعنی مرحله تغییر نظام شوند که این امر ممکن است به جنگ جهانی بینجامد، چراکه روس‌ها به خویشتن‌داری خود و پذیرش اهانت‌ها ادامه نخواهند داد.

تجاوزهای نیروهای آمریکایی به نیروهای سوری در منطقه مرزی التنف میان اردن، عراق، سوریه و سرنگون کردن جنگنده سوری بر فراز آسمان شهر رقه باعث نشد که مسئولان سوری یا هم‌پیمانان روس‌شان وارد رویارویی نظامی شوند که فتیله جنگی گسترده را روشن می‌کند چراکه دو طرف از طرح آمریکا مطلع هستند و به همین دلیل کاخ سفید تصمیم گرفت تا مجدداً بهانه سلاح‌های شیمیایی را مطرح کند و مساله قابل توجه این است که فرانسه و انگلیس به سرعت این تحرکات را تایید و با کاخ سفید در قبال آن هماهنگ کرده و از هرگونه تحرک نظامی حمایت کردند.

دولت آمریکا از این امر خرسند نیست که ارتش سوریه در حلب، حمص و حماة، حومه دمشق پیشروی گسترده‌ای را رقم زده و مرزهای سوریه و عراق را در شرق برای نخستین بار باز کرده و تعدادی از چاه‌های نفت و گاز در دیر الزور را که تحت اشغال داعش بود، تحت تصرف خود درآورد و به همین دلیل دولت آمریکا می‌خواهد شرایط را مجدداً در سوریه مشتعل کند چراکه نمی‌خواهد این جنگ به هیچ وجه متوقف شود.

سیمون هرش، خبرنگار آمریکایی که به دقیق بودن اطلاعاتی که مطرح می‌کند و منابع موثقش در محافل بزرگ ژنرال‌های نظامی و مسئولان کاخ سفید، وزارت خارجه و وزارت دفاع مشهور است در مقاله‌ای مهم در روزنامه دی ولت آلمان اخیراً فاش کرد که سازمان اطلاعات آمریکا به ترامپ گفته است که هیچ شواهدی مبنی بر این امر ندارد که دولت سوریه در حمله شیمیایی در خان شیخون در نزدیکی شهر ادلب در آوریل گذشته دست داشته باشد.

هرش به نقل از منابع نظامی گفت که ترامپ اجازه شلیک ۵۹ موشک به پایگاه نظامی الشعیرات در حمص را با وجود این هشدارها از سوی دستگاه‌های اطلاعاتی‌اش داد که این امر باعث نارضایتی شدید مسئولان در نهاد نظامی آمریکا شد.

یک مسئول نظامی برجسته گفته بود که ترامپ چیزی را نمی‌خواند و اطلاعی از تاریخ ندارد و تمایل دارد که به صورت شتابزده رفتار کند و وی مدیریت قراردادهای تجاری را با اقدامات نظامی اشتباه می‌گیرد و نمی‌داند که شکست‌ها در قراردادهای تجاری، باعث ضرر مالی می‌شود اما شکست‌ها در اقدامات نظامی باعث گرفتن جان انسان‌ها می‌شود که این امر به امنیت ملی آمریکا در بلند مدت لطمه وارد می‌کند.

تبلیغات رسانه‌ای در رسانه‌های کلاسیک یا در شبکه‌های اجتماعی عملاً آغاز شده است و به نظر می‌رسد که محل نمایش برای اجرای نمایشنامه شیمیایی جدید آماده است؛ دقیقاً همانند آنچه که آوریل گذشته رخ داد و تمامی درخواست‌های مبرم برای انجام تحقیقات بین‌المللی شفاف و بی‌طرف برای آگاهی از واقعیت‌ها پیرامون حمله خان شیخون و مجازات عاملان آن نادیده گرفته شد.

در شرایطی که بشار اسد و هم‌پیمانان روسش در حال پیشروی‌های سریع در میدان‌های نبرد و عرصه سیاست هستند و کشورهای حوزه خلیج فارس که حامی مالی گروه‌های مسلح بودند، دچار دودستگی‌ شده‌اند و در آستانه جنگ شدیدی پس از بحران قطر قرار دارند و مخالفان سوری در بدترین شرایط خود به سر می‌برند، چرا باید اسد از سلاح‌های شیمیایی استفاده کند که تمامی جهان را علیه خود بشوراند.

این طرح آمریکاست؛ آمریکایی که خواهان برقراری ثبات در خاورمیانه نیست و می‌خواهد کشورها را یکی پس از دیگری از سوریه تا عراق و سپس کشورهای عرب حوزه خلیج فارس و همچنین ایران از هم بپاشد. دردناک است که برخی از مقامات ما که مال بسیاری دارند، تمامی برگ برنده‌هایشان را در سبد آمریکا گذاشته و نقش اصلی را برای اجرای این طرح توطئه آمیز ایفا کرده و می‌کنند.

ترامپ با آتش سلاح‌های شیمیایی بازی می‌کند و یقیناً این آتش دست او را خواهند سوزاند اما قربانیان این آتش، ما، مردم منطقه هستیم که "هولوکاستی" جدید آن را خواهد بلعید.
منبع: ایسنا
س/444
کد مطلب: 57323
 


 
 
پنجشنبه ۵ ارديبهشت ۱۳۹۸
۲۰ شعبان ۱۴۴۰
25 April 2019