Share/Save/Bookmark
توصيه مطلب
۰
 
گواتمالا سفارتخانه خود را به قدس اشغالی منتقل کرد
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۵۳
دولت گواتمالا به تبعیت از ایالات متحده، سفارت خود در فلسطین اشغالی را از تل‌آویو به قدس منتقل کرد.
به گزارش تابش کوثر؛ دو روز بعد از مراسم نمادین انتقال سفارتخانه آمریکا از تل‌آویو به قدس اشغالی، دولت گواتمالا نیز به تبعیت از واشنگتن، سفارتش را به این شهر منتقل کرد.

به نوشته وبگاه «تایمز اسرائیل» دولت گواتمالا امروز (چهارشنبه) طی مراسمی رسما از جابجایی سفارتخانه خود از تل‌آویو و افتتاح آن در قدس غربی خبر داد.

«جیمی مورالس» رئیس‌جمهور گواتمالا و «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در این مراسم شرکت کردند.

گواتمالا البته اولین کشوری بود که در سال ۱۹۵۹ سفارتخانه خود را در قدس اشغالی افتتاح کرد اما بعد از مخالفت جامعه جهانی و سازمان ملل با ادعای رژیم صهیونیستی مبنی بر پایتختی قدس، گواتمالا سفارتش را به تل‌آویو منتقل کرده بود.

روز دوشنبه (دیروز) همزمان با برگزاری جشن صهیونیست‌ها برای انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس اشغالی، هزاران فلسطینی در نقاط مختلف کرانه باختری و مرز نوار غزه تظاهرات اعتراض‌آمیز برگزار کردند که نظامیان صهیونیست نیز به سمت آنها تیراندازی کرده و دستکم ۶۰ نفر را شهید و بیش از ۲۷۰۰ نفر را زخمی کردند.

دسامبر پارسال بود که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در اقدامی یکجانبه ضمن به‌رسمیت‌شناختن قدس اشغالی به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، اعلام کرد که سفارتخانه کشورش را از تل‌آویو به این شهر مقدس منتقل می‌کند.

این اقدام، اعتراض‌ها و مخالفت‌های بین‌المللی را درپی داشته و بسیاری از کشورهای جهان از جمله انگلیس، فرانسه، آلمان و ژاپن اعلام کردند که از این تصمیم واشنگتن تبعیت نخواهند کرد و تا زمان تأسیس دولت فلسطینی در چارچوب راهکار دو دولتی، سفارتخانه خود را منتقل نمی‌کنند.

روز یکشنبه یک هیئت از مقامات آمریکا شامل وکلا، دیپلمات‌ها و مهندسان از جمله «جارد کوشنر» و «ایوانکا ترامپ» داماد و دختر رئیس‌جمهور آمریکا، برای شرکت در مراسم انتقال امور دیپلماتیک سفارت، همزمان با هفتادمین سالگرد تأسیس رژیم اسرائیل، وارد فلسطین اشغالی شد.
منبع:فارس
ر/111
کد مطلب: 78735
 


 
شنبه ۳ فروردين ۱۳۹۸
۱۶ رجب ۱۴۴۰
23 March 2019