Share/Save/Bookmark
توصيه مطلب
۰
 
پنج ترفند برای ایجاد عادات خوب
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۳:۳۸
به گزارش رسانه تابش کوثر به نقل از  گاردین برخی ترفندهای روان شناختی موجب ایجاد عادات خوب در افراد می شوند که سبک زندگی آنان را تغییر می دهند. در ادامه به 5 ترفند در این زمینه اشاره می شود:


- دقیق و منظم باشید

آنچه را که می خواهید انجام بدهید با جزئیات زیاد تعیین کنید. مثلا نگویید "من می خواهم میوه و سبزیجات بیشتری بخورم " بلکه باید با برنامه ریزی دقیق بگویید که دقیقا در چه زمانی، چه مقدار و چگونه می خواهید این کار را انجام دهید". در این صورت با انجام چنین برنامه ای، هر رفتاری تبدیل به عادت می شود.

-به خودتان فکر کنید

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد عادات زمانی در ما ایجاد می شوندکه با ما ارتباط برقرار کنند. برخی از این عادت ها بیانگر اهداف یا ارزش های مهم خاصی هستند. مثلا فردی که بسیار نگران محیط زیست است ، دارای عاداتی است که به محیط زیست مربوط می شود و آن عادات را به هویت خود پیوند می زند. بنابراین اگر بتوانید رفتارهای خاصی را با هویت خود پیوند بدهید ، ممکن است به ایجاد این عادت ها در خودتان کمک کنید.


-از نشانه ها کمک بگیرید

فیلیپا لالی ، محققی از دانشگاه لندن، می گوید ، ایجاد یک عادت ، موجب پیوند محتاطانه در حافظه شما می شود ، به این معنی که "شما رفتاری را انجام می دهید بدون اینکه خود را مجبور کنید که این کار را انجام دهید". نشانه ها می توانند داخلی یا خارجی باشند به عنوان مثال احساس گرسنگی یا تهیه یک لیوان چای که اگر روزانه برای شما رخ دهند موثر تر خواهند بود. مانند بیدار شدن از خواب.

 
- لحظات سرنوشت ساز زندگی خود را بشناسید

از رفتارهایی که به " عادت ناپیوسته " شناخته می شوند، استفاده كنید. لحظاتی در زندگی اتفاقاتی رخ می دهند و سپس به هر دلیلی تغییر می کند مانند بازنشستگی. این نوع رویدادها عادات قدیمی را مختل می کنند و به شما امکان می دهند عادات جدیدی را ایجاد کنید.
مثلا تعویض شغل و مدرسه و خرید وسایل جدید می تواند به یک عامل تحول در ایجاد تغییرات گسترده تر تبدیل شود.

 
 
-تسلیم نشوید

تحقیقات جدید ادعای گسترده و معروف مبنی بر حفظ یک عادت به مدت 21 روز را رد کرد است. میانگین آن 66 روز بوده است و برای برخی از افراد حتی تا 254 روز (و برخی فقط 18) طول کشید. فیلیپا لالی می گوید: "ما منحنی شکل گیری عادت را الگوبرداری کردیم ، در این الگو برداری گاهی منحنی بالا می رود و در مقطعی به جایی می رسد که به عادت تبدیل می شود و یا افول می کند". بنابراین بسیار مهم است که اگر یک روز را از دست دادید ناامید نشوید. در واقع اصلا مشخص نیست چند روز طول می کشد که عادت جدیدی در شما شکل بگیرد فقط می دانیم که باید صبر کنید و تسلیم نشوید.
کد مطلب: 100128
 


 
سه شنبه ۱۷ تير ۱۳۹۹
۱۶ ذی‌القعده ۱۴۴۱
7 July 2020