Share/Save/Bookmark
۴
توصيه مطلب
۴
 
پاسخ مراجع عظام تقلید به استفتائی درباره فیلم/هشدار درباره نفوذ رخنه فرهنگی
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۰۳:۴۴
-یکی از نکات جالب توجه این است که در سایت رسمی سریال شهرزاد آمده است "دانلود نکنید ،حلال بخرید" ، دانلود های خود را حلال کنید" که بیانگر این است که عوامل ساخت فیلم به مقدسات و احکام دین مبین اسلام معتقد هستند که در اینجا این سوال مطرح می شود که فقط در زمینه تامین مالی باید از احکام دین تبعیت کرد یا در رعایت حجاب و عفاف نیز باید به دستورات خدا عمل کرد ؟
بسم الله الرحمن الرحیم
به گزارش رسانه الکترونیکی تابش کوثر سریال شهرزاد روایتگر زندگی دو جوان عاشقی است که در دوران کودتای 28 مرداد 1332 روزگارشان را سپری می کنند. یکی از نقاط ضعف مهم این اثر که تاکنون مجوز 10 قسمت آن برای پخش در شبکه خانگی از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر شده است حجاب نامناسب و حرکات نامتعارف نقش آفرینان زن است که موجب تعجب دلسوزان نظام و انقلاب شده است

متاسفانه چندین سال است که با رخنه فرهنگی به وجود آمده شاهد آن هستیم که نمایان بودن موهای بازیگران زن به یک رسم معمول در فیلم های سینمایی تبدیل شده است  در صورتی که یک تار موی همان بازیگر در فیلم های رسانه ملی مشخص نیست تا این سوال مطرح شود که مگر حکم خدا در فیلم های سینمایی تغییر کرده که زنان از حجاب اسلامی برخوردار نیستند؟ و تا کی باید شاهد این رفتار دوگانه باشیم ؟ و آیا بناست این رخنه فرهنگی مصموم و کشنده در شبکه خانگی هم نفوذ کند؟

رهبر معظم انقلاب در دیدار با اعضای مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه با مسائل فرهنگی شوخی و بی‌ملاحظگی نمیشود کرد تاکید کردند که " اگر چنانچه یک رخنه‌ی فرهنگی به‌وجود آمد، مثل رخنه‌های اقتصادی نیست که بشود [آن را] جمع کرد، پول جمع کرد یا سبد کالا داد یا یارانه‌ی نقدی داد؛ این‌جوری نیست، به این آسانی دیگر قابل ترمیم نخواهد بود، مشکلات زیادی دارد" (1)

 
- حکم شرعی تهیه ، ساخت و اعطای مجوز از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به فیلم هایی که در آن بازیگران زن ، حجاب اسلامی را رعایت نمی کنند از جمله نمایان بودن بخشی از گردن ، گلو و موهایشان در برابر مخاطبین که نامحرم هستند و ثانیا مشاهده چنین فیلم هایی که درآن بازیگران زن ، حجاب اسلامی را رعایت نمی کنند از جمله نمایان بودن بخشی از گردن و گلو و موهایشان در برابر مخاطبین که نامحرم هستند  چیست ؟ پاسخ چند تن از مراجع عظام تقلید به این استفتاء در ذیل می آید :

حضرت آیت الله صافی گلپایگانی :

1 و 2 -تهیه فیلم و تماشای آن بصورت مذکور در سوال خلاف شرع و حرام است ، والله العالم

حضرت آیت الله مکارم شیرازی :
1- چنانچه مطابق موازین شرعی و با حجاب اسلامی نباشد، جایز نیست.
2- در صورتي که صاحبان فيلم و عکس را بشناسند جايز نيست، و اگر آنها را نشناسند و منشأ فسادي نگردد(بدنها عريان يا نيمه عريان نباشد) جايز است.

حضرت آیت الله شبیری زنجانی :
1- فارغ از تحقق عناوین دیگر چنانچه موجب ترویج فساد شود جائز نیست.
2- اگر نوعا محرک شهوانی باشد یا مفسده دیگری داشته باشد جایز نیست.

حضرت آیت الله گرامی :
1) فیلم هایی که معمولا باعث نگاه شهوانی می شود شرعا مشکل دارد
2) هرگونه نگاه به فیلمهایی که محرک شهوانی و به قصد لذت باشد ممنوع است و جایز نیست

حضرت ایت الله علوی گرگانی :
1- در صورتی که اینگونه برنامه ها عرفا موجب ترویج فساد یا مسائل خلاف ارزش و یا تضعیف روحیه دینی مردم شود و یا دارای مضامین خلاف دین و ضد ارزشی باشد مجوز دادن جایز نیست.
2- اگر دیدن این فیلمها موجب تهییج شهوت و یا تضعیف روحیه دینی و یا به ابتذال کشیده شدن بیننده باشد دیدن ان حرام است


-این حقیقت تلخ را باید پذیرفت که اکثر فیلم های ما اسلامی نیستند زیرا اسلامی بودن فیلم بدین معنا نیست که فقط  نشان بدهیم فردی در مسجد نماز می خواند یا در یک مراسم مذهبی شرکت می کند ، بلکه زمانی فیلم های ما اسلامی است که فیلمنامه های ما اسلامی باشد و در آن مواردی مغایر با اسلام نباشد ، در طول فیلم مخاطب بفهمد که نتیجه مثبت حاصل شده به خاطر عمل به فرامین اسلام و نتیجه تلخ آن دوری از این فرامین است ، بازیگران از حجاب و عفاف مورد نظر اسلام بهره ببرند نه اینکه با بی حیایی و بد حجابی تبلیغی علیه این ارزش مهم دینی باشند
 
-مگر خداوند متعال در قرآن کریم  به صراحت نفرمود که " به مردان با ايمان بگو: ديده [از نامحرم‌] فرونهند و پاكدامنى خود را حفظ كنند، كه اين براى آنها پاكيزه‌تر است. همانا خدا به آنچه مى‌كنند آگاه است و به زنان با ايمان بگو: ديدگان خود را [از نامحرم‌] فرو بندند و دامان خويش را حفظ كنند و زينت خود را جز آنچه نمايان است [مانند دست و صورت‌] آشكار نسازند، و بايد روسرى‌هاى خود را بر سينه‌هاى خويش فرو اندازند (تا گردن و سینه با آن پوشانده شود) و زينت و آرايش خود را آشكار نكنند جز براى شوهر..."(2)

پس چگونه باور کنیم که مسئولین به فکر درمان بیماری مهلک بدحجابی هستند در صورتی که در فیلم های ما شاهد مانور بی حیایی و بی عفتی هستیم  که از باب حیا به نمونه هایی از بی حیایی های صورت گرفته و حرکات نامتعارف شهرزاد اشاره نمی کنیم و به این عنوان بسنده می کنیم که چرا در صحنه هایی از فیلم شاهد نمایان بودن گلوی بازیگران زن هستیم و با این توصیف چگونه وزارت ارشاد به پخش این قسمت های فیلم بدون دستور اصلاحیه مجوز داده است ؟

 
-قران کریم در آیه 32 سوره مبارکه احزاب زنان را از تبرج و خودنمایی و آشکار ساختن زینت در برابر مردم نهی کرده است پس چرا ما در فیلم هایمان با ارایش های زننده و پوشش نامناسب ، بازیگران زن را همچون برجی در برابر دیدگان همه ظاهر می کنیم و بستر فتنه ای را مهیا می کنیم که امام صادق درباره آن  فرمودند از نگاه [ناپاک] بپرهیزید که چنین نگاهى تخم شهوت را در دل مى‌کارد و ‏همین براى فتنه‌ى صاحب آن دل بس است.(3)-یکی از نکات جالب توجه این است که در سایت رسمی سریال شهرزاد آمده است "دانلود نکنید ،حلال بخرید" ، دانلود های خود را حلال کنید" که بیانگر این است که عوامل ساخت فیلم به مقدسات و احکام دین مبین اسلام معتقد هستند که در اینجا این سوال مطرح می شود که فقط در زمینه تامین مالی باید از احکام دین تبعیت کرد یا در رعایت حجاب و عفاف نیز باید به دستورات خدا عمل کرد ؟

نمونه دیگری از این دوگانگی را می توان در سکانسی از سریال شهرزاد مشاهده کرد که سفره ای به نام حضرت زهرا سلام الله علیها انداخته شده است و در آن بانوان در کنار دف زن  عباراتی چون سیدتی زهرا ، حبیبتی زهرا را می خوانند در صورتی که حضرت زهرا سلام الله علیها جلوی یک فرد نابینا هم پوشش خود را حفظ کرد و فرمود اگر او مرا نمی بیند من که او را می بینم، و شامه او بوی مرا استشمام می نماید(4) و همچنین در حدیثی فرمودند : بهترین چیز برای زنان این است كه (بدون ضرورت) مردان نامحرم را نبینند و مردان نامحرم نیز به آنان ننگرند.(5)
در صورتی که در شهرزاد ابتدایی ترین مسائل حجاب بانوان نه تنها رعایت نشده است بلکه به جهت خلاف آن نیز تمرکز شده است  


پی نوشت
1)بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری - 1392/12/15
2) آیات 30 و 31 سوره نور
3)تحف ‏العقول ص 305
4) 8 بهجه , ج 1
5)«بحار الانوار، ج 104، ص 36»
کد مطلب: 27541
 


 
۱۳۹۴-۰۹-۲۲ ۰۴:۳۱:۱۳
واقعا حجاب زنان در فيلم ها افتضاح است (1220)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۰۹-۲۲ ۰۹:۰۷:۳۸
این عکس ها که خیلی افتضاحه

یعنی عفت و حیا تعطیل (1221)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۰-۰۲ ۰۹:۰۴:۰۳
سلام.خیلی خوشحالم که بالاخره یکی پیدا شد در مورد این فیلم نظر اسلام را هم مطرح کنه. بعضی از قسمتهای فیلم که در واقع قبح زدایی هستش. مثل آرایش بیش از حد زنان در این سریال. مثل راحت نشان دادن روابط زن و مرد در این سریال، مثل خواندن خیلی واضح خوانندگان زن در سر سفره حضرت زهرا(س) برای ایشان. چند نفر به من گفتند که برای اولین بار هست که صدای زنان به صورت واضح شبیه تکخوانی شده و خیلی راحت مجوز گرفته! خدا به داد فرهنگ این مملکت برسه با این وزارت ارشادش! (1229)
 
ناشناس
۱۳۹۹-۰۶-۱۱ ۱۶:۵۵:۲۳
باسلام.بین تمام سریالهای خانگی فقط شهرزادرو نگاه کردم.عدم رعایت حجاب ومیکاپ غلیظ اشکالات سطحی سریال هست.
اشکالات عمیق شرعی این سریال که بدتره.
ازدواج اجباری بدون رضایت خودزوجین فقط بخاطر دستور بزرگ آقا٬فاجعه فرهنگی این سریال دراین بودکه شخص شهرزادخانم باوجود داشتن همسراجباریش قباد٬ودرزمان بارداریش٬همچنان به عشق قدیمیش٬فرهادهم فکر میکردن.به راحتی دروغ هم میگفتن.(که البته نویسندگان وکارگردان شخص شهرزادرو عاری از خطاواشتباه معرفی کرده بودن وهمه عالم رو مقصرجلوه دادن بجز شهرزادخانم رو).
ازدواج دوم همین شهرزادبافرهاد٬(باتوجه به دیالوگها٬بلافاصله بعدمرگ پدر جمشید٬معلوم نشد درحین مدت زمان عده بوده یا بعداز گذشت مدت عده).
فاجعه بعدی فرهنگی این فیلم روابط مثلا عاشقانه شیرین وصابر بودکه خیلی عادی نشون داده شد
درحالی که حتی توی فیلم هم این دو نامحرم بودن٬(اماصابر میادوشیرین رواز دارمجانین نجات میده ومدتی در یه عمارت قدیمی٬درزیرزمین دفترکار وکیل صدق نوری٬وبعدهادر مرغداری ساوه ویه عمارت قدیمی دیگه باهم بودن).ریز نکات روانشناختی دیگه ای هم در سریال هست که دیگه مجال بیان نیست
فقط موندم چرا سریالهای بامحتواهای بنیان خراب کن خانوادگی مجوز پخش میگیرن؟؟ (2334)
 
 
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲
۱۱ شعبان ۱۴۴۵
21 February 2024