Share/Save/Bookmark
توصيه مطلب
۰
 
العبادی مخالفت تام خود با همه‌پرسی در اقلیم کردستان عراق را اعلام کرد
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۶
نخست‌وزیر عراق برگزاری همه‌پرسی استقلال در اقلیم کردستان عراق را مردود دانست و مخالفتش با تمام اشکال این همه‌پرسی را اعلام کرد.
العبادی مخالفت تام خود با همه‌پرسی در اقلیم کردستان عراق را اعلام کرد
به گزارش تابش کوثر  به نقل از خبرگزاری فرانسه، «حیدر العبادی» نخست‌وزیر عراق، روز گذشته در گفت‌وگو با خبرنگاران در بغداد، گفت: «همه‌پرسی مردود است خواه این همه‌پرسی الآن صورت گیرد یا در آینده. (همه‌پرسی) مردود است خواه در اقلیم برگزار شود خواه در مناطق موردمناقشه».

 
به‌درخواست «مسعود بارزانی» رئیس اقلیم کردستان عراق، همه‌پرسی جدایی این اقلیم در 25 سپتامبر (سوم مهر) برگزار می‌شود.

 
شورای استانداری کرکوک نیز برگزاری این همه‌پرسی در این استان را تأیید کرده است.

 
همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق با مخالفت‌های گسترده‌ای در داخل و خارج از عراق روبه‌رو شده ‌است. دولت مرکزی عراق، ترکیه و ایران با این همه‌پرسی مخالفت کرده‌اند. آمریکا نیز ضمن ابراز مخالفت با این همه‌پرسی، لغو آن را خواستار شده و گفته است این همه‌پرسی اقدامی تحریک‌آمیز است که ثبات را از بین می‌برد. در این میان، «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی گفته است که تل‌آویو از اعلام استقلال اقلیم کردستان و تشکیل «دولت کرد» در شمال عراق حمایت می‌کند.

 
براین‌اساس، نخست‌وزیر عراق در سخنان روز سه‌شنبه خود مسئله مداخله نظامی در کرکوک را منتفی ندانست. استان نفت‌خیز کرکوک با ترکیب جمعیت مختلط کردها، عرب‌ها و ترکمن‌ها، جزو مناطق مورد مناقشه است.

 
العبادی گفت: «در صورتی که شهروندان در کرکوک در معرض خطر قرار بگیرند، مأموریت قانونی ما برقراری امنیت است».

 
وی افزود: «از پلیس کرکوک به‌صورت واضح خواستم که مأموریت‌شان در حفظ امنیت را انجام دهند وگرنه به ابزاری (سیاسی) تبدیل می‌شوند».

 
العبادی در ادامه گفت: «خواستیم که کرکوک را وارد این مناقشات نکنیم».

 
در بحبوحه این تنش و در راستای تلاش‌ها برای تعویق زمان برگزاری همه‌پرسی، ایالات متحده آمریکا و برخی کشورهای دیگر هفته گذشته طرحی را به مسعود بارزانی ارائه کردند که شامل پیشنهادهای «جایگزین» برای این همه‌پرسی است.
منبع:خبرگزاری تسنیم
کد مطلب: 64045
 


 
چهارشنبه ۲۸ شهريور ۱۳۹۷
۹ محرّم ۱۴۴۰
19 September 2018