Share/Save/Bookmark
توصيه مطلب
۰
 
جزئیات اولین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده محمدعلی نجفی
تاریخ انتشار : شنبه ۲۲ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۳۱
اولین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده محمدعلی نجفی شهردار اسبق تهران به صورت علنی آغاز شد.
به گزارش تابش کوثر؛دقایقی پیش اولین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده قتل میترا استاد همسر دوم محمدعلی نجفی شهردار اسبق تهران در شعبه نهم دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی محمدی کشکولی آغاز شد.

لازم به ذکر است؛ هفتم خرداد امسال بود که محمد شهریاری از به قتل رسیدن "میترا استاد" همسر دوم محمدعلی نجفی شهردار پیشین تهران در ساختمانی مسکونی در منطقه سعادت‌آباد تهران خبر داد.

بررسی‌ها برای شناسایی قاتل توسط ماموران قضایی و انتظامی ادامه داشت تا اینکه عصر همان روز (هفتم خرداد) نجفی با مراجعه به پلیس آگاهی به قتل همسرش اعتراف کرد.

نهایتاً علی القاصی‌مهر؛ دادستان عمومی و انقلاب تهران از صدور کیفرخواست پرونده نجفی به اتهام قتل عمد، حمل و نگهداری سلاح غیرمجاز و ایراد صدمه بدنی عمدی منتهی به جرح (غیرفوتی) با تقاضای اولیای دم مبنی بر قصاص خبر داد.

پرونده پس از صدور کیفرخواست به مجتمع دادگاه‌ کیفری یک استان تهران ارسال و برای رسیدگی به شعبه نهم دادگاه کیفری یک به ریاست قاضی کشکولی ارجاع شد که شعبه دادگاه ۱۰ روز به وکلای متهم وقت داد تا پرونده را مطالعه و در صورت وجود نقص یا ایراد اعلام کنند.

قاضی کشکولی، رسیدگی به پرونده سعید مرتضوی در ارتباط با تخلفات سازمان تامین اجتماعی، قاتل بنیتا دختربچه هشت ماهه، محمد ثلاث قاتل سه تن از ماموران نیروی انتظامی در جنایت خیابان پاسداران و ... را در پرونده کاری خود دارد.

در ابتدای این جلسه قاضی کشکولی با اشاره به آثار اجتماعی این جرم تذکراتی را به حاضران داد و از رسانه‌ها خواست که بدون نظر مقامات قضایی نقش بازپرس را ایفا نکنند.

دخالت برخی از دستگاه‌های اجرایی در پرونده محمدعلی نجفی

وی تصریح کرد: متأسفانه برخی از دستگاه‌های اجرایی سعی کردند در پرونده دخالت کنند و موجب تشویش اذهان عمومی شدند.

قاضی کشکولی در ادامه گفت: به نماینده دادستان، اولیای دم و وکلایشان تذکر می‌دهم که اخلاق را در دادگاه رعایت کنند و برخلاف نزاکت سخن نگویند.

وی افزود: این جلسه با حضور متهم محمدعلی نجفی، وکلای او حمیدرضا کرداری، سید محمود علیزاده و لاله عقبایی و همچنین زهرا نجفی فرزند متهم، علیرضا بربری، فرهاد آقازاده، معصومه رشیدیان خبرنگار انصاف نیوز و مسعود استاد برگزار شد.

وی با بیان اینکه اولیای دم در این جلسه حاضر نشده‌اند، ادامه داد: عوامل بررسی صحنه جرم سرگرد لیلا اسماعیلی، لیلا عبادی و کارشناس اسلحه و پزشک معاینه جسد در این جلسه حاضر هستند.

در ادامه محمد شهریاری نماینده دادستان و سرپرست دادسرای جنایی به ارائه کیفرخواست پرداخت و گفت: متهم این پرونده محمدعلی نجفی ۶۶ ساله و بازنشسته است که از تاریخ ۸ خرداد ۹۸ به اتهام قتل عمد میترا استاد ۳۶ ساله با سلاح گرم بازداشت موقت شده است.

وی با بیان اینکه نجفی متهم به حمل و نگهداری سلاح و مهمات جنگی غیرمجاز است، ادامه داد: اتهام دیگر او ایراد صدمه غیرمنتهی به فوت در مورخه ۷ خرداد ۹۸ در ساعت ۱۲ و ۳۰ دقیقه است.

شهریاری افزود: بر حسب تماس تلفنی با کلانتری شهرک غرب مبنی بر وقوع قتل در آپارتمانی در بلوار خوردین بلافاصله بازپرس ویژه قتل به همراه اکیپ بررسی صحنه به محل جرم اعزام شده‌اند.

نماینده دادستان با بیان اینکه در صحنه مشاهده شد که جسد مقتوله در وان حمام به نحوی افتاده که سر به طرف جنوب و پا به سوی شمال است، اظهار کرد: آثار خونریزی از سینه، پهلو و کف دست قابل مشاهده بود و آپارتمان دارای بهم ریختگی بود که ناشی از اسباب کشی بود.

کشف دست نوشته‌ نجفی در بررسی صحنه قتل میترا استاد

شهریاری با اشاره به کشف دست نوشته‌ای در بررسی صحنه جرم گفت: در این برگه نوشته شده بود که در طول یک سال و اندی که گذشت سعی کردم بدون خونریزی و با توافق مشکلات را حل کنیم، اما او هیچ نصیحتی را پذیرا نبود و در مورد پیشنهاد من مبنی بر طلاق که گفته بودم حق خود را بگیر، به من گفته بود هدف من انتقام گرفتن از همسر توست. از توهین و تهدید‌های او خسته شده بودم و از آنجایی که دوستان خود را تشویق به ارتباط با مردان اجنبی می‌کرد و از بعدازظهر همان روز هم با مردان اجنبی ارتباط برقرار می‌کرد، مهدور الدم بودن او برای من اثبات شده بود.

نماینده دادستان با بیان اینکه با کشف این دست نوشته مشخص شد قتل کار نجفی بوده است، افزود: در صحنه جرم آثار پاشیدن خون و بالش خونی وجود داشت و با بررسی‌ دوربین‌های مداربسته مشخص شد همان روز نجفی در حال خروج است و یک کیف هم در دست او وجود دارد.

وی افزود: قبل از خروج راننده نجفی به هویت فرهاد آقازاده به درب واحد او مراجعه کرده و کیف را از آنجا خارج می‌کند.

شهریاری با اشاره به تحقیقات صورت گرفته از آقازاده ادامه داد: آقازاده در اظهارات خود گفته است که ساعت ۹ و ۲۶ دقیقه نجفی با من تماس گرفت و از من خواست که به آدرس اعلامی بیایم و در ساعت‌های مختلفی که در پارکینگ بودم، با نجفی تماس گرفتم که او جواب نداد.

وی با بیان اینکه بر همین اساس به واحد نجفی رفتم و او دو کیف به من داد، افزود: نجفی از من خواست که کیف‌ها را به دخترش زهرا بدهم و دقایقی بعد دوباره تماس گرفت و گفت کیف قهوه‌ای را بیاورید و دوباره کیف را تحویل داد و گفت این را به دخترم بدهید. ساعتی بعد به همراه زهرا نجفی به واحد محمدعلی نجفی در خوردین رفتیم که کسی در را باز نکرد و به همراه پسر میترا استاد وارد واحد شدیم که دیدیم جسد میترا استاد در وان حمام افتاده است.

نماینده دادستان گفت: در بخشی از اظهارات آقازاده آمده است: دیدم شلوارک آقای نجفی خونین است و تصور کردم که مچ پایش زخمی شده است.

روایت فرزند ۱۶ ساله میترا استاد از روز حادثه

شهریاری در ادامه به اظهارات فرزند میترا استاد پرداخت و گفت: به گفته فرزند میترا استاد، او در ساعت ۱۲ و ۲۰ دقیقه به داخل منزل مادرش رفته تا از او پول آژانس بگیرد، اما مشاهده می‌کند که دو نفر غریبه که یکی از آن‌ها دختر نجفی است، در مقابل در حضور دارند و دختر نجفی در حال گریه کردن است.

وی ادامه داد: وقتی وارد خانه شدم دیدم مادرم داخل وان است و آقای نجفی هم از شب گذشته در آپارتمان مادرم بود و صبح هم که برای امتحان رفتم، در آنجا حضور داشت. مادرم با نجفی درگیری زیادی داشت، اما گفته بود که من اسلحه‌ای ندارم.

نماینده دادستان در ادامه با قرائت اظهارات زهرا نجفی گفت: در روز حادثه آقازاده به منزل ما آمد و دو عدد کیف دستی داد و سپس همراه با آقازاده به آپارتمان میترا استاد آمدیم که پس از مشاهده جسد، وقتی به او دست زدم هنوز سرد بود.

نماینده دادستان ادامه داد: وقتی که به خانه دختر نجفی رفتیم تا از کیف بررسی به عمل آوریم، در داخل کیف ۶ عدد گوشی موبایل بود که دور آن فویل پیچیده شده بود و علاوه بر این دست نوشته‌ای هم کشف شد که در آن نوشته بود:

میترا از اردیبهشت ۹۶ با عده‌ای به دیدن من آمد و گفت او کاندیدای شورای یکی از شهر‌های اطراف تهران است و من هم او را به دوستانم معرفی کردم که البته او در آن زمان محجبه و چادری بود و بعد‌ها دوباره ملاقاتی با من داشت که در آن مرحله ایجاد علاقه شد و در مورد زندگی خود مطالبی گفت که برخی از آن‌ها راست و برخی دیگر هم خلاف واقع بود.

میترا گفته بود که مسلمان و مطلقه است، اما بعد معلوم شد که با یک کارگردان زندگی مشترک داشته است و بعد از آن هم با یک دیپلمات که او را به عقد خود درآورده بود، ازدواج کرده است و بعد از چند ماه که همسر دیپلمات به موضوع پی می‌برد، برادرش که در وزارت اطلاعات کرمانشاه بود رابطه را به هم می‌زند. سرانجام میترا در تیر ماه به عقد موقت من درآمد و در اردیبهشت ماه هم با مهریه هنگفت و حقه بازی به عقد دائم من درآمد و همانجا مشکلات بیشتر شد.

او از هیچ تهمتی فروگذار نمی‌کرد و با توهین مرا تهدید به افشای مسائل مختلف می‌کرد و در مسائل شرعی هم با او مشکلاتی داشتم که در نهایت مرا به این نتیجه رساند که او مهدور الدم است و امیدوارم خدا مرا ببخشد و بازماندگان مرا دعا کنند.

طلاق همسر اولم منتفی است و از باران هم عذرخواهی می‌کنم.

انا لله و انا الیه راجعون

شهریاری ادامه داد: از مضمون پایانی نوشته این طور برداشت شد که نجفی خودکشی کرده باشد و به سرعت تحقیقات از او آغاز شد، اما همه از او بی اطلاع بودند و در نهایت در عصر همان روز در حالی که اسلحه به همراه داشت به اداره آگاهی شاپور مراجعه کرد و گفت: من با این اسلحه همسرم را به قتل رساندم.

اولیای دم میترا استاد: تقاضای اشد مجازات نجفی را داریم

در ادامه شهریاری نماینده دادستان با اشاره به درخواست اولیای دم برای نجفی اظهار کرد: از این رو تقاضای اشد مجازات متهم را داریم.

وی در پاسخ به برخی از انتقادات مبنی بر اینکه رسیدگی به این پرونده با سرعت بالایی انجام شده است، تصریح کرد: تحقیقات این پرونده در طی ۴ روز انجام نشده است، بلکه یک هفته زمان طی کرده و ما به ده‌ها پرونده در این خصوص رسیدگی می‌کنیم که در کمتر از ۱۰ روز، رسیدگی به آن‌ها به پایان می‌رسد که پرونده قتل شیرمحمدعلی از آن دسته است و کمتر از ۴۸ ساعت کیفرخواستش به دادگاه ارسال شد.
منبع:باشگاه خبرنگاران
ر/111

کد مطلب: 99128
 


 
شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹
۱۴ شوّال ۱۴۴۱
6 June 2020