Share/Save/Bookmark
توصيه مطلب
۰
 
روش هایی برای درمان بی خوابی
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۴۵
درمان اصلی برای بی خوابی مزمن CBT است یعنی- تغییر در شیوه نزدیک شدن به خواب و فکر کردن فرد در مورد خواب
به گزارش رسانه تابش کوثر مطالعه جدید نشان می دهد مبتلایان به بی خوابی می توانند درمان شوند. در این زمینه محققان تأیید كردند كه ترفند شمارش گوسفند و یا نوشیدن شیر گرم، روشی مؤثر برای مقابله با بی خوابی مزمن اند و نوعی درمان محسوب می شوند.این روش ها اگر چه تایید شده اند ولی زیاد مورد استفاده قرار نمی گیرند.

بر اساس این گزارش بی خوابی مزمن که حدود 10 تا 15 درصد بزرگسالان را شامل می شود، به این صورت است که در آن افراد حداقل سه شب در هفته و به مدت سه ماه یا بیشتر در فرآیند خوابیدن مشکل دارند. این وضعیت با مشکلاتی از جمله افسردگی ارتباط مستقیم دارد.

قرص های خواب آور برای استفاده طولانی مدت توصیه نمی شود زیرا می تواند عوارض جانبی داشته باشد و همچنین خطر اعتیاد را به همراه دارد. درمان اصلی برای بی خوابی مزمن CBT است یعنی- تغییر در شیوه  نزدیک شدن به خواب و فکر کردن فرد در مورد خواب. این موارد شامل دوری از تختخواب هنگام بیدار شدن ، نگرشهای چالش برانگیز در مورد کاهش ساعات خواب و محدود کردن تعداد ساعاتی که در رختخواب می گذارانید ، است.
دیویدسون و همکارانش در مقاله ای در مجله انگلیسی Practice General ، به بررسی نتایج حاصل از 13 مطالعه قبلی در مورد CBT که از طریق مراقبت های اولیه انجام شده است، پرداختند.
نتایج نشان داد که CBT بر بی خوابی مؤثر بوده و منجر به بهبود خواب می شود.

روزنامه گاردین در ادامه نوشت : با نگاهی به نتایج حاصل از چهار آزمایش کنترل تصادفی، که در آن 66 تا 201 شرکت کننده در سنین مختلف حضور داشتند، این تیم دریافتند که شرکت کنندگان با استفاده از این روش به طور متوسط 9 تا 30 دقیقه زودتر خوابیدند و زمان بیدار شدن آنان از بین 22 تا 36 دقیقه، کاهش یافت. در مقابل ، افرادی که هنوز تحت معالجه قرار نگرفته بودند و از روش های قدیمی استفاده می کردند، تنها چهار دقیقه بهبودی را تجربه کردند. 

این تیم عنوان کردند که چهار تا هشت جلسه CBT برای چنین پیشرفت هایی مورد نیاز است. 
پروفسور هلن استوکس-لمپارد ، رئیس کالج سلطنتی GPs، از این مطالعه استقبال کرد. وی گفت: "CBT مدت هاست که گزینه اول درمان است و می دانیم که بسیاری از بیماران آن را مفید ارزیابی کرده اند ، بنابراین واقعاً مثبت است و اثربخشی آن توسط تحقیقات نشان داده شده است." اما وی افزود ، دسترسی به CBT از طریق NHS می تواند بسیار دشوار باشد. ولی این روش امید های بسیاری را برای درمان کامل بی خوابی در آینده زنده کرده است.
کد مطلب: 100127
 


 
دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸
۱۲ ربيع الثانی ۱۴۴۱
9 December 2019