Share/Save/Bookmark
توصيه مطلب
۰
 
تقویت ۴۴۱ واحدی شاخص کل بورس/ تحرک خریداران حقیقی در بازار سهام
تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۰۳
معامله‌گران بورس تهران امروز شاهد معاملات کم‌حجم بودند و با پایان اصلاح تکنیکالی قیمت سهام در نمادهای معاملاتی و تمدید دوباره لغو تحریم‌های هسته‌ای از سوی آمریکا شاهد تحرک معامله‌گران حقیقی در گروه فلزات اساسی و خودرویی‌ بودند.
به گزارش تابش کوثر؛ شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز شنبه ۲۳ دی ماه ۹۶ با افزایش ۴۴۱ واحدی روی رقم ۹۶ هزار و ۶۲۷ واحد ایستاد.
شاخص کل هم ‌وزن اما با افزایش ۹۵ واحدی عدد ۱۷ هزار و ۳۹۹ واحد را به نمایش گذاشت.
شاخص سهام آزاد شناور نیز با افزایش ۶۸۸ واحدی به رقم ۱۰۴ هزار و ۱۶۱ واحد دست یافت.
شاخص بازار اول اما در حالی با افزایش ۴۰۴ واحدی به رقم ۶۸ هزار و ۶۳۲ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با افزایش ۴۶۴ واحدی عدد ۲۰۵ هزار و ۷۹۱ واحد را به نمایش گذاشت.
امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با افزایش ۱۰ واحدی روی رقم یک هزار و ۸۷ واحد ایستاد.
بر اساس این گزارش امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت ملی مس با ۷۹ واحد،فولاد مبارکه با ۶۰ واحد و ایران خودرو با ۳۴ افزایش بیشترین تاثیر مثبت را بر برآورد شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.
در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس و گسترش نفت و گاز پارسیان هر یک با ۲۲ واحد، پتروشیمی مبین با ۲۱ واحد و گروه مدیریت سرمایه گذاری امید و سرمایه گذاری غدیر هریک با ۱۸ واحد کاهش بیشترین تاثیر منفی را در محاسبه این نماگر به دوش کشیدند.
ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی بیش از ۱۵۸ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از ۷۰۱ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۵۱ هزار و ۸۲۴ نوبت داد و ستد بود.
طی معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت‌های لامیران، سرمایه‌گذاری ساختمان ایران، قند ثابت خراسان، بیمه میهن، سرمایه‌گذاری مسکن تهران، قاسم ایران، زغال‌سنگ نگین طبس، سرمایه‌گذاری مسکن الوند از سوی ناظر بازار سهام متوقف و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های داروسازی تهران شیمی، بیمه تجارت نو، سرمایه‌گذاری مسکن الوند، بیمه اتکایی امین، داروسازی اسوه، گروه گسترش نفت و گاز پارسیان، پست بانک ایران، زرین‌معدن آسیا بازگشایی شدند.
امروز همچنین پذیره‌نویسی مجدد حق تقدم استفاده نشده شهرسازی و خانه‌سازی باغمیشه با محدودیت حجمی خرید ۵۰ هزار سهمی در هر سفارش با مدت ۷ روز کاری آغاز شد.
امروز در بازار ۲ بورس تهران که به معاملات درون‌گروهی سهامداران عمده اختصاص دارد ۲۵ میلیون سهم ملی صنایع مس ایران به ارزش بیش از ۶ میلیارد تومان با معاملات انتقالی میان سهامداران عمده همراه شد. ۲۰ میلیون سهم معدنی و صنعتی گل‌گهر نیز به ارزش ۶.۵ میلیارد تومان به کدهای درون‌گروهی سهامدار عمده انتقال یافت، در بیمه اتکایی امین ۱۲.۵ میلیون سهم به ارزش ۱.۵ میلیون تومان با معاملات انتقالی میان سهامداران عمده مواجه بود و در پالایش نفت تهران تعداد ۱۰ میلیون سهم به ارزش بیش از ۴ میلیارد تومان کد به کد شد.
همچنین ۱۰ میلیون سهم ایران خودرو به ارزش بیش از ۲.۵ میلیارد تومان میان سهامداران عمده این سهم منتقل شد و یک میلیون سهم پتروشیمی زاگرس به ارزش بیش از ۳ میلیارد تومان با معامله انتقالی از سوی سهامدار عمده روبه‌رو بود.
بر اساس این گزارش، امروز بورس تهران در حالی شاهد معاملاتی کم‌حجم در اغلب نمادهای معاملاتی بود که با فروکش کردن نگرانی‌ها از بابت جنجال رئیس جمهور آمریکا بر سر باقی ماندن در پیمان برجام و در نهایت تمدید دوباره لغو تحریم‌های هسته‌ای، انگیزه‌ای جدید برای حضور پررنگ معامله‌گران اغلب حقیقی در تالار شیشه‌ای فراهم شد.
با این همه حجم معاملات سهام نشان می‌دهد که حرکت بازار نیاز به اصلاح شاخص بورس را ضروری دانسته و برای برداشتن گام‌های محکم در بازار هنوز جانب احتیاط را در پیش گرفته است.
امروز در گروه خودرویی‌ها با افزایش انتظار برای انتشار گزارش‌های عملکردی قابل قبول در دوره ۹ ماهه به پشتوانه ایران خودرو شاهد حضور پررنگ حقیقی‌ها در این گروه بود.
در گروه فلزات اساسی نیز کاهش ذخایر معدنی بورس‌ها و از سویی دیگر جذابت گروه سرب و روی باعث شده تا همچنان اقبال برای جمع‌آوری سهام در این گروه پررنگ باشد.
در گروه فلزات اساسی ملی‌ مس و فولاد مبارکه همچنان سهم‌های پیشرو برای اغلب معامله‌گران این گروه هستند. در گروه معدنی‌ها اما دوقلوهای سنگ آهنی نیز اگر چه با افزایش عرضه از سوی حقوقی‌ها در دامنه نوسان مثبت روبه‌رو شدند که همچنان حقیقی‌ها متقاضی خرید این دو سهم در تالار شیشه‌ای هستند.
در گروه بانک‌ها اما نمادهای بانک ملت، بانک سینا و بانک خاورمیانه در حالی به بازار گردانهای خود دلخوش کرده‌اند که نماد معاملاتی پست بانک در این گروه پس از حدود ۶ ماه توقف نماد معاملاتی آماده بازگشایی شد اما نتوانست کشف قیمت را تجربه کند.
در این گروه واگذاری سرمایه‌گذاری ملی ایران به مالک پرآوازه مجتمع آلومینیومی المهدی و آلومینیوم اراک از سوی بانک تجارت دوباره در کانون توجه قرار گرفته که برخی شنیده‌ها حاکی از عدم پرداخت به موقع اقساط "ونیکی" از سوی این سرمایه‌‌دار کرمانی حکایت دارد.
منبع:فارس
ر/111
کد مطلب: 72622
 


 
پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷
۶ ربيع الثانی ۱۴۴۰
13 December 2018