Share/Save/Bookmark
توصيه مطلب
۰
 
حضور گروه های تکفیری در کرمان شایعه است
تاریخ انتشار : شنبه ۱۰ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۱۰
فرمانده انتظامی استان کرمان با رد شایعه حضور گروه های تکفیری در کرمان گفت: هیچ گونه تهدید امنیتی در استان کرمان وجود ندارد.
به گزارش تابش کوثر، سردار رضا بنی اسدی فر ظهر شنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: آمار تصادفات دورن شهری کرمان در سه ماه امسال ۲۳ درصد کاهش و تعداد مجروحان سه درصد افزایش یافته است.

وی با اشاره از مجموع تصادفات استان در سه ماه امسال ۲۱۴ فقره فوتی و دو هزار و ۹۰۱ مورد جرحی بوده که ۲۵۴ نفر در این حوادث جان خود را از دست داده و سه هزار و ۸۹۵ نفر نیز مجروح شده اند.

سردار بنی اسدی فر با اشاره به اینکه ۷۷.۱ درصد تصادفات در درون شهر و ۲۲.۹ درصد در سطح جاده ها رخ داده است، افزود: ۱۵.۷ درصد متوفیان در تصادفات شهری جان خود را از دست داده اند.

انهدام ۱۰ باند قاچاق مواد مخدر

وی گفت: با کشف بیش از ۲۹ هزار کیلو مواد مخدر در سه ماه امسال استان کرمان با رشد ۳۱ درصدی در این زمینه مواجه بود و در این دوره از زمان ۱۰ باند خرید و فروش مواد مخدر انهدام شد و پنج شرور مسلح هم دستگیر شده اند.

فرمانده انتظامی استان کرمان عنوان کرد: وقوع سرقت های عادی نسبت به سال گذشته در سه ماه امسال تغییری نداشته اما در حوزه کشف ۶۷ درصد افزایش را شاهد بوده ایم.

سردار بنی اسدی تصریح کرد: در زمینه سرقت مسلحانه ۶۱ درصد، سرقت منزل ۱۱ درصد، سرقت موتور سیکلت ۱۳درصد، سرقت اتومبیل یک درصد، آدم ربایی هشت درصد با کاهش مواجه بوده ایم به گونه ای که در مجموع سرقت های استان با کاهش ۱۲ درصدی روبرو بوده است.

افزایش ۱۲ درصدی آمار قتل در کرمان

وی با تاکید به اینکه موضوع قتل های استان امنیتی نبوده است، بیان داشت: در مبحث قتل در سه ماه سال جاری شاهد ۱۲درصد افزایش بوده ایم.

سردار بنی اسدی فر در خصوص جرایم اینترنتی در سه ماه سال جاری، اظهار کرد: در وقوع جرایم انترنتی با افزایش ۴۲ درصدی روبرو بوده ایم و این در حالی است که ۳۸ درصد افزایش کشف و شناسایی مجرمان اینترنتی را داشته ایم و این نشاندهنده توانمندی پلیس فتا است.

وی بیان داشت: چالش های امروز جامعه ایران، مسائل اجتماعی است و ما در شرایط فعلی مشکل امنیتی خاصی نداریم به گونه ای که باید سازمان های مرتبط در حوزه اجتماعی خود را با اقدامات نیروی انتظامی در این زمینه هماهنگ کنند.

وی گفت: تغییر در نگرش، ارزش ها، انتظارات، شکاف نسل و تفریحات فرزندان و خانواده ها و ارتباط بین فرد و اجتماع هم خوانی لازم را ندارد.

فرمانده انتظامی استان کرمان ادامه داد: مهم ترین حالت پرخاشگری مبحث قتل است که پیامدهایی در حوزه های مختلف دارد و این در حالی است که مهم ترین قتل دست جمعی در شهرستان فهرج بود که جنبه امنیتی نداشت بلکه از عقده های درونی قاتل، اختلافات خانوادگی، روابط نامتعارف و تهمت زدن سرچشمه گرفته بود.

وی با تاکید به اینکه باید برای جلوگیری از قتل های دست جمعی اقدامات پیشگیرانه انجام دهیم، افزود: قتل سه نفر در شهرستان جیرفت به دلیل نزاع و درگیری قبلی بوده است که قاتل در شهر یزد دستگیر شد.

لزوم ریشه یابی علل افزایش قتل در کرمان

سردار بنی اسدی با اشاره به قتل در عنبرآباد که به دلیل اختلاف ملکی جزئی و عدم کنترل بر خشم بوده است، افزود: در این قتل دو فوتی و چهار مجروح داشتیم که با پیاده روی چند ساعاته همکارانمان توانستند محل استقرار قاتل را شناسایی و این فرد را دستگیر کنند.

وی به تشریح انگیزه قتل ها پرداخت و گفت: در سال گذشته ۴۳ درصد قتل ها به دلیل نزاع، ۱۰ درصد مسائل ضد اخلاقی، ۲۵ درصد اختلافات خانوادگی بوده است و در سه ماه امسال ۳۶ درصد نزاع، ۱۸ درصد مسائل ضد اخلاقی، ۲۱ درصد اختلافات خانوادگی و ۲۱ درصد سایر انگیزه ها باعث ایجاد قتل شده است.

سردار بنی اسدی فر بیان داشت: شهرستان جیرفت با ۴۰ درصد وقوع بیشترین سهم وقوع قتل را به خود اختصاص داده اشت.

وی با طرح این سئوال که سرچشمه این قتل ها کجاست؟ گفت: انجام نشدن کار فرهنگی و ناتوانی در کنترل خشم و مدیریت بر احساس خود از جمله علل این مشکل است.

فرمانده انتظامی استان کرمان با بیان اینکه باید امنیت موجود در جامعه را قدر بدانیم، اظهار کرد: همدلی و جلوگیری از اختلاف افکنی تضمینی برای امنیت جامعه خواهد بود و باید این نعمت امنیت را حفظ کنیم و ارتقاء دهیم.

سردار بنی اسدی در خصوص مبحث ورود اتباع بیگانه به کشور، گفت: این موضوع از قبل انقلاب شکل گرفته است و از لحاظ مذهبی ایدولوژی اشتراکات قوی با افاغنه داریم با توجه به شرایط وخیم افغانستان برخورد جدی با این افراد دور از انسانیت است و تاکنون از سوی آنها تهدید جدی نداشته ایم.

وی ادامه داد: بیش از ۱۰ درصد استان کرمان را افاغنه تشکیل می دهد و در حوزه ساماندهی و کنترل افاغنه استان کرمان پلیس بی تفاوت از کنار این موضوع نمی گذرد و این در حالی است که طرح ساماندهی افاغنه ارائه شده است تا اشراف کامل بر همه موضوع ها داشته باشیم.

فرمانده انتظامی استان کرمان در خصوص شیشه دودی خودروها که سال ۹۵ در مقایسه با سال ۹۴ با ۵۱ درصد افزایش روبرو بوده ایم، بیان داشت: تبهکاران از دودی کردن شیشه ها سو استفاده می کنند باید چهره افراد در ماشین با شیشه دودی در فاصله سه تا چهار متری مشخص شود در غیر این صورت جریمه خواهد شد.

وی گفت: بیشتر دستگیر شدگان مواد مخدر در استان کرمان غیر بومی هستند که مناطق غرب، شرق کشور و اتباع بیگانه را تشکیل می دهند.

وی یادآور شد: استان کرمان تا به الان هیچ تهدید امنیتی نداشته است حضور داعش در منطقه شایعه ای بیش نیست و فقط یک مورد مشکوک مدت ها قبل در سیرجان شناسایی شد که در حال عبور از استان بود و قصد استقرار در استان کرمان را نداشت که البته این فرد توسط اداره اطلاعات دستگیر شد.

منبع: مهر
ت/۴۴۴
کد مطلب: 57656
 


 
 
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷
۷ شوّال ۱۴۳۹
21 June 2018