Share/Save/Bookmark
توصيه مطلب
۰
 
تقویت 178 واحدی شاخص کل بورس
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۵۸
معامله‌گران بورس تهران شاهد پیشی‌گرفتن حقیقی‌ها از پالایشی‌ها همزمان با توقف خودرویی‌ها در ایستگاه فروشندگان سهام بودند که پایان اصلاح قیمتی سهام در گروه فلزات اساسی باعث شد تا این گروه نیز در کانون توجه خریداران سهام قرار گیرد.
به گزارش تابش کوثر؛ شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز سه شنبه ۲۴ بهمن ماه ۹۶ با افزایش ۱۷۸ واحدی روی رقم ۹۸ هزار و ۱۰۳ واحد ایستاد.

شاخص کل هم ‌وزن اما با کاهش ۲۵ واحدی عدد ۱۷ هزار و ۶۰۵ واحد را به نمایش گذاشت.

شاخص سهام آزاد شناور نیز با افزایش ۱۲۶ واحدی به رقم ۱۰۵ هزار و ۳۳۷ واحد دست یافت.

شاخص بازار اول اما در حالی با افزایش ۱۹۸ واحدی به رقم ۶۹ هزار و ۶۸۰ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با افزایش ۷ واحدی عدد ۲۰۸ هزار و ۹۳۸ واحد را به نمایش گذاشت.

امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با افزایش ۱۵ واحدی روی رقم یک هزار و ۱۰۷ واحد ایستاد.

بر اساس این گزارش، امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت‌های پالایش نفت اصفهان با ۹۱ واحد ،پالایش نفت بندر عباس با ۸۷ واحد و فولاد مبارکه با ۶۰ واحد افزایش بیشترین تاثیر مثبت را بر برآورد شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.

در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت های پتروشیمی فجر با ۲۸ واحد، گروه سایپا با ۲۶واحد و گروه سرمایه‌گذاری توسعه ملی با ۲۱ واحد کاهش بیشترین تاثیر منفی را در محاسبه این نماگر به دوش کشیدند.

به گزارش فارس، ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی با احتساب معاملات قطعی بلوکی و عمده به بیش از ۶۴۵ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از ۳ میلیارد و ۴۴۰ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۷۶ هزار و ۴۴۹ نوبت داد و ستد بود.

طی معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت‌های ایران‌خودرو دیزل، صنایع مس شهید باهنر،‌ لیزینگ صنعت و معدن، پتروشیمی فجر، شیر پاستوریزه پگاه گلستان، بیمه میهن، واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری زمین و ساختمان نسیم، مدیریت صنعت شوینده توسعه صنایع بهشهر، از سوی ناظر بازار سهام متوقف و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های سرامیک‌های صنعتی اردکان،‌قند مرودشت،‌صنعت روی زنگان، فولاد مبارکه اصفهان و قراردادهای اختیار خرید و فروش بر روی سهام آن، حق تقدم استفاده نشده بانک حکمت ایرانیان، بازگشایی شدند.

به گزارش فارس امروز در بازار ۲ بورس تهران که به معاملات دورن‌گروهی سهامداران عمده اختصاص دارد ۲۵۴ میلیون سهم تاپیکو به ارزش کمتر از ۴۰ میلیارد تومان کد به کد شد.

همچنین ۳۳.۵ میلیون سهم نورد آلومینیوم به ارزش بیش از ۵.۵ میلیارد تومان با معاملات انتقالی میان سهامداران عمده این سهم مواجه بود. در لیزینگ رایان‌سایپا نیز ۳۰ میلیون سهم به ارزش بیش از ۳.۵ میلیارد تومان از سوی سهامداران عمده با معاملات انتقالی روبه‌رو شد. همچنین ۱۱ میلیون سهم پتروشیمی شیراز به ارزش کمتر از ۳ میلیارد تومان به کدهای درون‌گروهی سهامدار عمده تجمیع شد.

در پالایش نفت اصفهان نیز ۱۰ میلیون سهم به ارزش ۴.۵ میلیارد تومان با معاملات انتقالی از سوی سهامدار عمده همراه بود و در فولاد خوزستان نیز ۴ میلیون سهم به ارزش بیش از ۲.۵ میلیارد تومان کد به کد شد. همچنین کمتر از ۴.۵ میلیون سهم پتروشیمی مارون به ارزش بیش از ۱۵.۵ میلیارد تومان به کدهای درون‌گروهی سهامدار عمده تجمیع شد.

همین وضعیت در افست تکرار شد. به طوری که بیش از ۱.۵ میلیون سهم این شرکت به ارزش بیش از ۲ میلیارد تومان با معاملات درون‌گروهی روبه‌رو شد.

در پتروشیمی زاگرس نیز یک میلیون سهم به ارزش بیش از ۳ میلیارد تومان با معاملات انتقالی از سوی سهامدار عمده همراه بود. امروز همچنین در بازار معاملاتی بلوکی بورس تهران ۵۱ درصد از سهام کنترلی شرکت سرمایه‌گذاری صنعت و معدن به قیمت پایه هر سهم ۱۹۰ تومان از سوی بانک صنعت و معدن به یک شرکت حقوقی واگذار شد.

بر اساس این گزارش امروز بورس تهران در حالی شاهد معاملاتی متعادل و پرتحرک به ویژه در گروه خودرویی‌ها و فلزات اساسی نظاره‌گر بود که پایان اصلاح قیمتی سهام و همچنین افزایش قیمت جهانی نفت خام باعث شد، تا گروه پالایشی‌ها با اقبال خریداران حقیقی سهام روبه‌رو باشند. معامله‌گرانی که استراتژی کوتا‌ه‌مدت‌نگری اصلی‌ترین هدف آنها برای حضور در بازار سهام است.

به گزارش فارس، با نزدیک شدن به هفته‌های پایانی سال و نیاز به نقدینگی از یکسو و همچنین انتظار برای افزایش عرضه‌های عمده از سوی حقوقی‌ها و صندوق‌های بازنشستگی باعث شده تا روند بازار سهام همچنان حول محور شرکت‌های کوچک و برخوردار از شناور پایین بچرخد هر چند که حمایت نیم‌بند صندوق‌های توسعه و تثبیت از گروه‌های پیشرو و همچنین اهداف برنامه‌ای مانع از جلب توجه هر چند وقت یکبار گروه‌های پیشرو از جمله پالایشی‌ها، فلزات اساسی، معدنی‌ها و حتی خودرویی‌ها مورد توجه قرار گیرند.

این در حالی است که انتظار برای عبور قیمت دلار از مرز ۵ هزار تومان در بازار آزاد ارز همزمان با افزایش نرخ حواله‌جات هنوز نتوانسته سرمایه‌گذاری در بورس برای دست کم یک دوره میان‌مدت را جذاب نماید.
منبع:فارس
ر/111
کد مطلب: 74873
 


 
جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷
۱۲ جمادى الأول ۱۴۴۰
18 January 2019