Share/Save/Bookmark
توصيه مطلب
۰
 
طغیان هیرمند سیستان را شاد کرد
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۴۹
شادی این روزهای مردم سیستان از جاری شدن سیلاب قابل کتمان نیست اما آنها امیدوار و دلخوش به حق آبه هستند و انتظار دارند افغانستان برابر تعهد خود عمل کند و حق‌آبه ایران رهاسازی شود.
به گزارش تابش کوثر؛این روزها به دنبال جاری شدن سیل در افغانستان، سیلاب وارد رودخانه‌های منطقه سیستان شده و لب‌های خشکیده دشت سیستان جان دوباره گرفته است.

اگرچه خوشحالی مردم منطقه به دنبال جاری شدن آب در منطقه سیستان قابل کتمان نیست اما آه حسرت را می‌توان در چهره‌شان به وضوح دید، حسرتی که بخاطر زودگذر بودن این شادی است. چرا که قطعا به دنبال شرایط آب و هوایی منطقه و عدم لایه‌روبی کامل رودخانه‌ها این آب چندان پایدار نخواهد بود.

بر اساس قرارداد 1351 هیرمند که مورد قبول دو کشور است، طرف افغانستانی متعهد به تحویل 820 میلیون مترمکعب آب به طرف ایرانی شده است، اگر چه این میزان نیاز آبی منطقه سیستان را به طور کامل برطرف نمی‌کند اما انتظار می‌رفت که افغانستان به عهده خود عمل کند تا با همین میزان آب زمین‌های سیستان سیراب شود، اما چنین نشد.

بدعهدی افغانستان به عمق فاجعه خشکسالی در سیستان به شدت دامن زد و زمینه کشت و کار کشاورزی که تنها راه درآمد مردم منطقه سیستان بوده را از بین برد.

خسارت 100 درصدی خشکسالی به کشاورزان سیستانی

به گفته رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان هم‌اکنون 50 هزار بهره بردار منطقه سیستان که سهم 5/24 درصدی تولیدات استان را دارا هستند اسیر خشکسالی شدید شده‌اند، بطوریکه در سال زراعی جاری 100 درصد خسارت دیده‌‌اند.

مجتبی پیری میزان کل خسارت وارده به بخش کشاورزی در منطقه سیستان را 742 میلیارد تومان برشمرد و گفت: از این میزان 396 میلیارد تومان خسارت وارده به حوزه دام و زراعت و باغبانی و تاسیسات آبی است و 346 میلیارد تومان آن، خسارات عدم کشت در سطح 126 هزار هکتار است.

قایق‌هایی که در گوشه و کنار دشت سیستان به خاک نشسته، عمق فاجعه در منطقه سیستان را بیشتر نمایش می‌دهد.

مدیرکل دفتر ستاد بحران استانداری سیستان و بلوچستان نیز در این زمینه اظهار کرد: سال گذشته طبق توافقات انجام شده دولت افغانستان باید ۸۲۰ میلیون متر مکعب آب جهت استفاده در رودخانه هیرمند و چاه نیمه‌ها رهاسازی میکرد که متاسفانه خلف وعده از جانب این کشور صورت گرفت.

امسال بدترین سال طوفانی را در سیستان شاهد بودیم که تقریبا ۴۰ شهر و ۶ هزار آبادی و روستا تحت تاثیر این طوفان ها بوده اند و متاسفانه دولت افغانستان با بستن سد بر سر راه آبهای جاری و دشت‌ها حتی مانع ورود روان آب ها به کشورمان می‌شود که امیدواریم با توجه به نقشه‌های هواشناسی و بهبود بارش در مسیر رودخانه‌ها و روان آب‌ها در کشور افغانستان شرایط بهتری را در سال آینده شاهد باشیم.

عبدالرحمن شهنوازی افزود: هرسال از سوی دولت افغانستان خلف وعده صورت میگیرد، امسال هم  اگرچه این موضوع از طریق وزارت امور خارجه در حال پیگیری است اما تا این لحظه به نتیجه نرسیده است.

 

سیلاب ربطی به حق آبه ندارد

استاندار سیستان و بلوچستان در زمینه سیلابی که در دشت سیستان جاری شده است می‌گوید: به دنبال بارندگی صورت گرفته در افغانستان آب از رودخانه هیرمند جاری شده که بخشی از آن مربوط به منطقه پایین دست هامون سابوری است و بخشی مربوط به بالادست آن است.

احمدعلی موهبتی افزود: این آب، آب منطقه پایین دست سد کجکی است که ممکن است خیلی هم دوام نداشته باشد اما با توجه به اخبار و اطلاعاتی که داریم و کارهایی که وزارت نیرو و وزارت امور خارجه و افغانستان انجام داده‌اند قرار است بخشی از آب سهمیه ایران از 820 میلیون مترمکعب هم آزاد و آب به دشت سیستان جاری شود.

موهبتی تاکید کرد: سیلاب این روزها ربطی به حق آبه ندارد و به دنبال همان بارندگی‌ها در افغانستان است که اگر مردم نتوانند مهار کنند به سیستان می رسد.

به گفته علی ملاشاهی مسؤول گروه پیش‌بینی اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان با تقویت جریانات گرم و مرطوب دریا به خشکی و تشدید فعالیت سامانه بارشی،  از یکشنبه 21/11/97 جنوب استان (جنوب ایرانشهر، سرباز، نیکشهر، فنوج و قصرقند) رگبار و رعدوبرق و تندباد لحظه‌ای، دوشنبه 22/11/97 جنوب، نواحی مرکزی و شمال استان رگبار و رعدوبرق، تند باد لحظه‌ای همراه با آبگرفتگی معابر، سیلابی شدن مسیل‌ها و طغیان رودخانه‌های فصلی، سه شنبه 22/11/97 در سطح  استان رگبار و رعدوبرق، تگرگ و تند باد لحظه ای همراه با آبگرفتگی معابر، سیلابی شدن مسیل ها، طغیان رودخانه‌های فصلی پیش‌بینی می‌شود.

این بارش‌ها اگرچه به دنبال درست نبودن زیرساخت‌ها بیشتر منجر به خسارت می‌شود اما با تمام خسارت‌های مادی، دل مردم را شاد خواهد کرد.

خشکسالی به مهاجرت مردم سیستان دامن زده است

منطقه سیستان قریب به بیست سال است که با خشکسالی دست و پنجه نرم می‌کند، مردمان آن اکثرا در حال کوچ و مهاجرت هستند، زمین‌های کشاورزی تنها راه درآمد مردم منطقه است که سال گذشته با عدم مدیریت صحیح آنها هم در حال نابودی است.
منبع:فارس
ر/111

کد مطلب: 93313
 


 
يکشنبه ۳ شهريور ۱۳۹۸
۲۴ ذی‌الحجه ۱۴۴۰
25 August 2019