Share/Save/Bookmark
توصيه مطلب
۰
 
پیکر مرحوم "دری "در حرم شاهچراغ(ع) تشییع شد
تاریخ انتشار : شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۱۹
گروه استانها - مراسم وداع با پیکرمرحوم سید ضیاالدین دری، کارگردان برجسته کشور صبح امروز در حرم شاهچراغ(ع) برگزار شد.
به گزارش تابش کوثر؛نخستین تجربه آشنایی‌ام با آقای کارگردان به روزهای نوجوانی باز می‌گردد و «کیف انگلیسی». زمانی که در قاب جعبه جادو به بازی علی مصفا در نقش « ادبیان» چشم می‌دوختم و استحاله یک آدم دردمند و تبدیلش به آدمی با روحیه متفاوت و فارغ از مردم را مشاهده می‌کردم. 

نام سید ضیاءالدین دری از همان زمان در خاطرم ماند و من با «کیف انگلیسی» با بخشی از واقعیت تاریخی این سرزمین بیشتر آشنا شدم. با «کلاه پهلوی» گوشه‌ای دیگر از واقعیت تاریخی این سرزمین را به تصویر کشید و امروز آقای کارگردان در میان ما نیست اما فیلم‌ها و یادش همچنان در خاطر ما می‌ماند. 

سید ضیاءالدین دری 27 تیرماه به دلیل نارسایی مزمن کبدی و نارسایی کلیه از بخش اورژانس بیمارستان تهران به شیراز منتقل شد و در 26 مردادماه جان به جان آفرین تسلیم کرد. سامان نیک‌اقبال، رئیس بخش پیوند بیمارستان ابوعلی سینا در گفت‌وگو با تسنیم علت فوت وی را ضعف عضلانی اعلام کرد. 

به گفته وی 2 مردادماه عمل پیوند برای آقای کارگردان انجام شد اما به دلیل ضعف عضلانی و نارسایی کلیه در حالی که در بخش مراقبت‌های ویژه بود، به رحمت ایزدی پیوست.

علاقه‌ای که آقای کارگردان به حضرت شاهچراغ(ع) داشت سبب شد که مراسمی صبح امروز در حرم شاهچراغ با حضور مدیران فرهنگی استان فارس و علاقه‌مندان به وی برگزار شود و پیکرش در حرم طواف داده شود. 

آخرین سخن مرحوم دری از زبان فرزندش 

نوید دری، فرزند آقای دری در حالی که بغض نبود پدر در صحبت‌هایش مشهود بود، گفت: پدرم با توسل به امام رضا(ع) خودش را به حضرت شاهچراغ(ع) سپرد و به شیراز آمد تا هر چه صلاح بود، اتفاق بیفتد. وی با اشاره به آخرین سخنان پدرش افزود: آخرین سخن پدرم این بود که « من را با خدا تنها بگذارید». 

فرزند آقای دری با تشکر از مسئولان و کادر بیمارستان از مردم درخواست کرد برای بهبود « یدالله صمدی» هنرمندی که در بیمارستان بوعلی سینای شیراز بستری هستند، دعا کنند تا وی لباس عافیت بپوشد. 

آثار مرحوم دری لرزه بر تن دشمنان انداخت 

سید تقی سهرابی، مدیرکل صداوسیمای استان فارس نیز در مراسم تشییع ضیاءالدین دری اظهار داشت: هفته‌ای که گذشت هفته‌ای اندوهناک برای جامعه هنری بود، در گذشت 2 چهره نام آور مرحوم انتظامی و کارگردان شهیر مرحوم سید ضیاءالدین دری؛ 2 دردانه ادب و فرهنگ و هنر که از میان ما پرکشیدند. 

وی با بیان اینکه به نمایندگی از مردم هنردوست شیراز و استان فارس و مسئولان استان فارس و امام جمعه شیراز به خانواده ایشان تسلیت عرض می‌کنم، گفت: شاید این هنرمند از میان ما پرکشید اما آثار به جا مانده از وی در تاریخ این سرزمین ماندگار است و بنابراین ضیاءالدین دری همچنان در بین ما زندگی می‌کند. 

مدیرکل صداوسیمای استان فارس افزود: مرحوم دری با آثار سینمایی و تلویزیونی خود نشان داد که هنرمندی متعهد به مردم، به دین و اعتقادات است هنرمندی که با فرهنگ و سیاست این مرز بوم آشنا است. 

سهرابی با اشاره به آثار مرحوم دری بیان کرد: این هنرمند با تولیدات تلویزیونی به ویژه کیف انگلیسی و کلاه پهلوی تن دشمنان این سرزمین را به لرزه در آورد  چراکه این 2 اثر نمونه از درایت و هوشمندی این هنرمند  است و خدماتی که مرحوم دری به فرهنگ این سرزمین کرد قابل جبران نیست. 

وی با اشاره به علاقه مرحوم دری به حضرت شاهچراغ عنوان کرد: با توجه به اینکه فرصت نشد مرحوم دری به پابوس شاهچراغ بیاین، خانواده‌اش دوست داشتند که طوافی در حرم برای پیکرش انجام شود. 
منبع:تسنیم
ر/111

کد مطلب: 85753
 


 
پنجشنبه ۵ ارديبهشت ۱۳۹۸
۲۰ شعبان ۱۴۴۰
25 April 2019