Share/Save/Bookmark
توصيه مطلب
۰
 
سایه سنگین آموزش و پرورش بر نوشت افزار ایرانی
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۱۴
حدود یک دهه از ورود تولیدکنندگان داخلی به حوزه نوشت‌افزار ایرانی می‌گذرد و در این سال‌ها تولیدکنندگان دلِ‌خوشی از وزارت آموزش‌وپرورش و دولتمردان نداشتند و از مسائل و مشکلات و حمایت‌های نکرده‌ای که توسط ادارات و وزارتخانه‌ها برای این صنعت ایجاد می‌شود، گلایه‌مند هستند.
سایه سنگین آموزش و پرورش بر نوشت افزار ایرانی
به گزارش تابش کوثر،در تابستان سال گذشته وزارت آموزش‌وپرورش در اقدامی تحسین‌برانگیز به سراغ برپایی نمایشگاه نوشت‌افزار ایرانی ـ اسلامی در شهرستان‌های استان تهران رفت که با وجود تلاش‌های خوبی که در این حوزه صورت گرفت اما فقط تعداد محدودی نمایشگاه در سطح شهرستان‌های استان تهران دایر شد.

اگر گذرتان به نمایشگاه نوشت افزار ایرانی ـ اسلامی که چند سال است در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برپا می‌شود، افتاده باشد حتما کیسه‌های وسایل خریداری شده، عبور و مرور سخت، کسانی که به شدت درگیر خرید هستند و... نشان‌دهنده رغبت مردم به نوشت‌افزار ایرانی و حجم استقبال از این نمایشگاه خواهد بود؛ امسال نیز این شور و نشاط نه تنها کم نشده بود.

اعضای مجمع نوشت‌افزار ایرانی ـ اسلامی که امسال انتظار داشتند برگزاری نمایشگاه نوشت‌افزار ایرانی ـ اسلامی به‌ جز شهرستان‌های استان تهران به‌کل کشور نیز راه یابد و نسبت به سال گذشته با قدرت و توان بیشتری برگزار شود اما سعید حسینی مدیرعامل این مجمع با بیان اینکه وزارت آموزش‌وپرورش ‌از نوشت‌افزار ایرانی ـ اسلامی حمایت نمی‌کند، اظهار کرد: وزارت آموزش‌وپرورش در سال جاری تصمیمی برای برگزاری این نمایشگاه در شهرستان‌های استان تهران و دیگر استان‌های کشور ندارد و نمایشگاهی که در شهر تهران برپا شده است صرفاً فقط رویکرد رسانه‌ای و حضور مردم و مسؤولان دارد.

با توجه به اینکه انواع و اقسام فرهنگ غربی با رخنه در نوشت‌افزارها به کشور اسلامی ایران نفوذ و هجوم آورده‌اند به‌شدت چشم‌انتظار ورود مسؤولان ذی‌ربط و اقدامات جدی در حوزه فرهنگ هستیم اما متأسفانه گویا این مسئولان به‌طور قاطع و کاملاً دغدغه‌مند به فکر ارتقای سطح فرهنگی جامعه ایرانی نیستند.

مسؤولان به‌خوبی از سیطره ۹۰ درصدی کاراکترهای خارجی و غربی میان نوشت‌افزارهای کودکان و نوجوانان ایرانی اطلاع دارند اما اینکه چرا اقدام جدی در راستای مقابله با تهاجم فرهنگی و افزایش آشنایی کودکان و نوجوانان باشخصیت‌ها و کاراکترهای ایرانی ـ اسلامی ندارند، جای بسی سؤال است!.

آموزش‌وپرورش شهرستان‌های استان تهران: اطلاعی از نمایشگاه نوشت‌افزار ایرانی ـ اسلامی نداریم

محمد صیدلو مدیرکل آموزش‌وپرورش شهرستان‌های استان تهران در حاشیه بیست و هفتمین جشنواره فرهنگی هنری دانش آموزان برگزیده کشور در پاسخ به سؤال خبرنگار گفت: اطلاع دقیقی از اینکه امسال نمایشگاه نوشت‌افزار ایرانی ـ اسلامی در شهرستان‌های استان تهران برگزار می‌شود ندارم، اما اگر این موضوع به نفع مردم باشد حتماً پیگیری خواهیم کرد.

حال سؤالی که پیش می‌آید این است که مگر حدود یک ماه دیگر تا آغاز سال تحصیلی جدید باقی نمانده است پس چرا مدیرکل آموزش‌وپرورش شهرستان استان تهران اعلام می‌کند که اطلاعی درباره برگزاری این نمایشگاه ندارد و چرا این مسؤولان که متولی اصلی امر آموزش و فرهنگ‌سازی در مدارس هستند، در رابطه با افزایش آموزه‌های دینی و اسلامی دانش آموزان از طریق نوشت‌افزار ایرانی اقدامات تا به الآن انجام نداده‌اند؟

سید جواد حسینی سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش روز گذشته در جمع خبرنگاران با اشاره به اهمیت انجام فعالیت‌های فرهنگی هنری در مدارس گفت: ما از طریق انجام فعالیت‌های فرهنگی هنری می‌توانیم به کاهش آسیب‌های اجتماعی، اتصال به ارزش‌های دینی و قرآنی و سالم‌سازی جامعه کمک کنیم.

آقای وزیر دغدغه‌ای برای ترویج نوشت‌افزار ایرانی ندارد

حال که سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش بر صندلی وزیر تکیه داده و باید به مردم اعلام کند چرا وزارتخانه در آستانه بازگشایی مدارس برنامه‌ای برای استفاده هرچه بیشتر دانش آموزان از نوشت‌افزار ایرانی ـ اسلامی ندارد؟ جالب اینجا است سید جواد حسینی در مدت بیش از دو ماه سرپرستی در این وزارت خانه حتی یک بار در سخنرانی‌های عمومی از لزوم استفاده از نوشت افزار ایرانی و ترویج آن در مدارس سخن نگفته است.

مگر استفاده از نوشت‌افزار ایرانی ـ اسلامی به فرهنگ ارتباط نداشته و به سالم‌سازی جامعه، کاهش آسیب اجتماعی و همچنین اتصال به ارزش‌های دینی و قرآنی کمک نمی‌کند.

البته محمد صیدلو مدیرکل آموزش‌وپرورش شهرستان‌های استان تهران  اظهار کرد: تا به الآن خود من در رابطه با افزایش  الی 7 الی 8 برابری قیمت نوشت‌افزار گفت‌وگویی با مسؤولان ذی‌ربط نداشته‌ام اما دوستان ما حتماً این کار را انجام دادند ولی من اطلاع دقیقی ندارم.

باز برمی‌گردیم به سؤال اصلی و اینکه چرا در آستانه بازگشایی مدارس مسؤولان آموزش‌وپرورش در رابطه با موضوعات مهم و اساسی دانش‌آموزان که در حال حاضر باید دغدغه اصلی‌شان باشد اظهار بی‌اطلاعی می‌کنند؟

منبع:فارس
کد مطلب: 100450
 


 
شنبه ۲۱ تير ۱۳۹۹
۲۰ ذی‌القعده ۱۴۴۱
11 July 2020