Share/Save/Bookmark
توصيه مطلب
۰
 
ترامپ: اتحادیه اروپا، شریکی بی‌رحم است
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۲ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۰۸
رئیس‌جمهور آمریکا در یک اظهارنظر توییتری از «سخت‌گیری» اتحادیه اروپا در قبال انگلیس و برگزیت انتقاد کرد و این اتحادیه را «یک شریک اقتصادی بی‌رحم» برای واشنگتن خوانده است.
ترامپ: اتحادیه اروپا، شریکی بی‌رحم است
به گزارش تابش کوثر، «دونالد ترامپ» که از زمان کارزار انتخاباتی سال ۲۰۱۶ و همچنین بعد از آغاز ریاست جمهوری خود بارها در حمایت از «برگزیت» (خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا) و مخالفت با مواضع اتحادیه اروپا اظهارنظر کرده بود، امروز (پنجشنبه) بار دیگر در این باره موضع‌گیری کرده است.

رئیس‌جمهور آمریکا در توییتر خود نوشت: «خیلی بد است که اتحادیه اروپا اینقدر علیه بریتانیا و برگزیت سخت می‌گیرد. اتحادیه اروپا در قبال ایالات متحده هم یک شریک تجاری بی‌رحم است، اما این (روند) تغییر خواهد کرد. بعضی وقت‌ها در زندگی باید قبل از اینکه افراد بخواهند شما را گاز بگیرند، به آنها اجازه نفس کشیدن بدهید».

ترامپ از آغاز ریاست جمهوری از مواضع اتحادیه اروپا به ویژه در زمینه مسائل اقتصادی به شدت گله کرده و به همین دلیل به اقداماتی از قبیل جنگ تعرفه‌ای علیه اروپایی‌ها هم دست زده است.

رئیس‌جمهور آمریکا همچنین در مصاحبه تیرماه سال گذشته خود طیاظهاراتی بی‌سابقه، اتحادیه اروپا را «دشمن آمریکا» خوانده بود

اظهارات ترامپ درباره برگزیت در حالی مطرح شده که بامداد امروز «دونالد توسک» رئیس شورای اروپایی اعلام کرد که سران اتحادیه اروپا با تمدید ضرب‌الاجل خروج بریتانیا از این اتحادیه (برگزیت) موافقت کرده‌اند.

سران ۲۷ کشور در واکنش به درخواست لندن برای تمدید مهلت خروج از اتحادیه، موافقت کرده‌اند که این ضرب‌الاجل که چند روز دیگر فرامی‌رسد، تا ۳۱ اکتبر (۹ آبان) به تعویق بیافتد.

همچنین قرار است روند پیشرفت حرکت بریتانیا به سمت خروج از اتحادیه، ۳۰ ژوئن (۹ تیر) در نشستی مورد بررسی سران اتحادیه قرار گیرد.

«ترزا می» نخست‌وزیر انگلیس روز گذشته به سران اتحادیه اروپا توصیه کرده بود با درخواست لندن برای تمدید ضرب‌الاجل برگزیت تا دستکم ۹ تیر ماه موافقت کنند، چراکه خروج بدون توافق و بدون مشخص شدن وضعیت سیاسی و اقتصادی پس از برگزیت، می‌تواند برای دو طرف تبعاتی داشته باشد.

مردم بریتانیا (انگلیس، ایرلند شمالی، اسکاتلند و ولز) سوم تیر سال ۱۳۹۵ در یک همه‌پرسی به خروج از اتحادیه اروپا رأی مثبت دادند. قرار بود فرآیند خروج تا پیش از ابتدای امسال تکمیل شود، اما ناکامی لندن و بروکسل در توافق در مورد وضعیت رابطه سیاسی و اقتصادی پس از اجرای برگزیت، به یک بار تعویق در این فرآیند منجر شد.

خودداری چندباره پارلمان انگلستان از تصویب توافق‌های «ترزا می» با سران اتحادیه اروپا این تعویق را نیز در کمک به حصول توافق نهایی بی‌نتیجه کرد و نهایتا می چند روز پیش با موافقت پارلمان رسما از اتحادیه اروپا خواست موعد خروج را به تعویق بیاندازند.

منبع:فارس

کد مطلب: 95455
 


 
سه شنبه ۲۵ تير ۱۳۹۸
۱۳ ذی‌القعده ۱۴۴۰
16 July 2019