Share/Save/Bookmark
توصيه مطلب
۰
 
ترامپ برای تغییر ترکیب دیوان عالی آمریکا خیز برداشت
تاریخ انتشار : شنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۱۰
یکی از چهار قاضی دموکرات دیوان عالی آمریکا فوت کرد؛ به این ترتیب، راه ترامپ برای معرفی یک جانشین جمهوریخواه و اعمال نفوذ هرچه بیشتر در این نهاد ۹ نفره، هموار می‌شود.
ترامپ برای تغییر ترکیب دیوان عالی آمریکا خیز برداشت
به گزارش تابش کوثر، «راث بیدر گینسبرگ» یکی از ۹ قاضی دیوان عالی آمریکا در سن ۸۷ سالگی بر اثر ابتلا به سرطان، فوت کرد.

مرگ وی از آن بابت حائز اهمیت است که یکی از ۴ قاضی دموکرات این مرجع قضایی نیز بود و به این ترتیب، از هم‌اکنون انتظار می‌رود که دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا برای تغییر ترکیب دیوان به نفع حزب جمهوریخواه، خیز بردارد.

البته وی مرگ این قاضی کهنسال را که به دلیل طرفداری از حقوق زنان معروف بود؛ تسلیت گفت. 

اما شماری از رسانه‌های آمریکایی از جمله «ای‌بی‌سی» نیوز، لیستی از گزینه‌های احتمالی ترامپ را برای جانشینی گینسبرگ ارائه کرده‌اند که در میان آنها فقط یک چهره مؤنث به چشم می‌خورد.

همزمان، «میچ مک کانل» رئیس اکثریت جمهوریخواه سنای آمریکا ابراز امیدواری کرده که نامزد مورد نظر ترامپ از حمایت کنگره برخوردار شود.

این در حالی است که «چاک شومر» رئیس اقلیت دموکرات سنا می‌گوید کرسی شماره ۹ دیوان عالی آمریکا باید تا زمان برگزاری انتخابات ۲۰۲۰ و روی کار آمدن رئیس‌جمهور جدید خالی بماند. جو بایدن نامزد دموکرات انتخابات آمریکا نیز با شومر هم عقیده است.

هم‌اکنون پنج تن از قضات دیوان عالی آمریکا جمهوریخواه هستند و این دست ترامپ را برای اعمال تغییرات به نفع خود باز گذاشته حال آنکه اضافه شدن یک قاضی جمهوریخواه دیگر به این ترکیب، از این هم بیشتر خوشایند وی خواهد بود.

منبع: مهر
کد مطلب: 110684
 


 
دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹
۲ ربيع الأول ۱۴۴۲
19 October 2020