Share/Save/Bookmark
توصيه مطلب
۰
 
روایت سفیر انگلیس از گرمی خرید و فروش در جمعه‌ بازار تهران
تاریخ انتشار : جمعه ۱۱ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۰۱
"امروز بازار جمعه شلوغه. در ایران خرید و فروش ادامه دارد...". این جمله‌ای است که سفیر انگلیس در تهران در آستانه 13آبان و بازگشت مرحله دوم از تحریم‌های آمریکا علیه ایران در بازدید از یکی از جمعه بازارهای معروف تهران در صفحه توییتر خود منتشر کرده است.
روایت سفیر انگلیس از گرمی خرید و فروش در جمعه‌ بازار تهران
به گزارش تابش کوثر، در حالی که هفته آینده آمریکا بخش دیگری از تحریم‌هایش علیه ایران که در چارچوب برجام تعلیق شده بود را مجدد به اجرا در می‌آورد، راب مک‌ایر سفیر انگلیس در تهران در گشت و گذاری که از جمعه‌ بازار "پروانه" واقع در خیابان جمهوری در نزدیکی سفارت این کشور داشته است با انتشار تصاویری از این جمعه بازار به شلوغی این بازار و روند عادی و قابل توجه خرید و فروش در این بازار اشاره کرده است.

آمریکا بعد از خروج از برجام تلاش کرد با بازگرداندن تحریم‌هایش علیه ایران فشارها را نسبت به دولت و ملت افزایش دهد تا شاید به این شکل رفتار و سیاست‌های ایران را به ویژه در منطقه در مبارزه با تروریسم و حمایت از جنبش‌های آزادی‌بخش تغییر دهد اما با وجود تشدید تحریم‌ها حتی گسترده‌تر از دوره اوباما و فشار اقتصادی، ایران بخش زیادی از تعاملات خود را حفظ یا جایگزین کرد و به ویژه در حوزه برجام با همراهی کشورهای اروپایی و دیگر کشورهای جهان که از این توافق بین‌المللی حمایت کردند این تعاملات به شکل دیگری دنبال شد.

آمریکا به خصوص تلاش داشت در حوزه صادرات نفت، با صفر کردن خرید نفت از ایران ضربه محکمی به اقتصاد کشور وارد کند که در نهایت موفق به این کار نشد و مجبور شد در تعامل با شرکایش که خریدار نفت ایران هستند معافیت‌هایی را صادر کند.

علاوه بر این اتحادیه اروپا سعی دارد با ایجاد سازوکاری ویژه تعاملات بانکی و اقتصادی خاصی را با ایران در نبود آمریکا در برجام را دنبال کند که به نظر می‌آید در روزهای آینده شاهد رونمایی از این بسته ویژه اقتصادی از سوی اتحادیه اروپا خواهیم بود.

انگلیس، فرانسه و آلمان سه کشور مهم اروپایی حاضر در برجام حمایت‌های گسترده‌ای از برجام و ایران تاکنون داشته‌اند.

منبع:ایسنا

کد مطلب: 89163
 


 
يکشنبه ۴ فروردين ۱۳۹۸
۱۷ رجب ۱۴۴۰
24 March 2019