Share/Save/Bookmark
توصيه مطلب
۰
 
دکتر داماس هشدار داد :
استفاده روزانه از مصرف مواد سفید کننده را کاهش دهید
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۰۳
به گزارش رسانه تابش کوثر تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف هفتگی و منظم مواد سفید کننده موجب افزایش خطر ابتلا به بیماری ریه می شود. این مطالعات می گوید استفاده منظم از مواد پاک کننده و ضد عفونی کننده به افزایش خطر ابتلا به بیماری های ریوی کشنده مرتبط است.

بر اساس گزارش  ایندیپندنت یک مطالعه در دانشگاه هاروارد و مؤسسه ملی بهداشت و تحقیقات پزشکی (Inserm) نشان داد که استفاده از این مواد تنها یک بار در هفته می تواند شانس فرد را برای بیماری انسدادی مزمن ریوی (COPD) افزایش دهد. که این افزایش تقریبا یک سوم برآورد شد.

این تحقیق شامل داده هایی از بیش از 55000 پرستار در معرض مواد ضد عفونی کننده خاصی از جمله سفید کننده، پراکسید هیدروژن، الکل و مواد شیمیایی شناخته شده به عنوان ترکیبات آمونیوم چهارم (quats)، که اغلب برای ضد عفونی سطوح مانند کف و مبلمان استفاده می شوند، می باشد. در مطالعه انجام شده همه این ها با افزایش خطر COPD بین 24 تا 32 درصد همراه بود.

عبارت COPD یک اصطلاح برای مجموعه ای از شرایط موثر بر ریه ها از جمله آمفیزم، برونشیت مزمن و آسم مزمن است. برای درک بیشتر این شرایط باید توجه داشته باشیم که این بیماری بر روی حدود 1.2 میلیون نفر در انگلستان تأثیر می گذارد و نزدیک به 30 هزار نفر سالانه از این بیماری میمیرند.

مطالعات قبلی انجام شده به قرار گرفتن در معرض مواد ضدعفونی کننده که موجب مشکلات تنفسی مانند آسم می شود، مربوط می شود. اما این اولین تحقیقی است که برای شناسایی ارتباط بین مواد ضد عفونی کننده و COPD انجام می شود.

بر اساس این گزارش  دکتر اوریانا داماس، محقق در موسسه اینسرم، گفت: "عوارض جانبی بالقوه قرار گرفتن در معرض مواد ضد عفونی کننده در COPD مورد توجه قرار نگرفته است، این در حالی است که دو مطالعه اخیر در اروپا نشان داد که کار با مواد تمیز کننده با خطر بالایی از COPD همراه بوده است. برای اطلاع بیشتر باید بدانیم، برای اولین بار یک ارتباط بین ضدعفونی کننده ها و COPD را در میان کارکنان مراقبت های بهداشتی و برای بررسی مواد شیمیایی خاص گزارش کردیم."

دکتر داماس به زودی در کنگره بین المللی سازمان بین المللی تنفسی در میلان، نتایج جالبی را ارائه خواهد داد که نشان می دهد تحقیقات بیشتری برای روشن کردن تاثیر استفاده از ضد عفونی کننده در خانه مورد نیاز است.

به گفته او: " ما باید به ویژه، به بررسی تاثیر COPD در معرض مواد شیمیایی مورد استفاده در محیط های کاری در طول عمر و نقش هر یک از ضد عفونی کننده های خاص را بپردازیم.
برخی از این ضدعفونی کننده ها، از قبیل سفید کننده ها، اغلب در خانواده ها استفاده می شود. مطالعات پیشین ارتباط بین آسم و قرار گرفتن در معرض مواد پاک کننده و ضد عفونی کننده در خانه، مانند سفید کننده ها و اسپری ها را پیدا کرده است، بنابراین مهم است که این تحقیق به طور جدی ادامه یابد.

به عنوان بخشی از تحقیقات، دانشمندان، تعداد 55185 پرستار زن را ثبت نام کردند. آن‌ها پرستارانی را که هنوز در شغلشان مشغول بودند و سابقه ای در زمینه COPD نداشتند، ویزیت کردند و سپس مطالعاتشان را به مدت تقریبا هشت سال از سال 2009 تا ماه می 2017 ادامه دادند. در طی این تحقیق 663 پرستار با COPD تشخیص داده شدند.  این مطالعات نشان داد هشدار کاهش استفاده از مواد سفید کننده برای جلوگیری از بیماری های ریوی جدی است.
کد مطلب: 67257
 


 
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷
۱۶ جمادى الأول ۱۴۴۰
22 January 2019