Share/Save/Bookmark
توصيه مطلب
۰
 
فوق تخصص بیماری‌های عفونی:
هر چه عدد ذکر شده در نتایج تست‌های حلقی پائین‌تر باشد فرد در مرحله حادتری از بیماری است
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۲۸
«محسن ابراهیم‌زاده» با حضور در برنامه «طبیب» به ارائه توضیحاتی در خصوص اعدادی که در زیر نتایج تست‌های حلقی ذکر می‌شود، پرداخت و یادآور شد: در واقع این عدد که جلوی حروف سی تی ذکر شده نسبت معکوس با تعداد تکثیر و تعداد ویروس دارد، یعنی هر چه پائین‌تر باشد فرد در مرحله حادتری از بیماری به سر می‌برد.
هر چه عدد ذکر شده در نتایج تست‌های حلقی پائین‌تر باشد فرد در مرحله حادتری از بیماری است
به گزارش تابش کوثر، «محسن ابراهیم‌زاده» در برنامه «طبیب» با توضیح در خصوص اعدادی که در زیر تست‌های پی سی آر ذکر می‌شود، گفت: یک عددی در زیر برگه‌های نتابج تست پی سی آر می‌نویسند که برای مردم خیلی سؤال شده که آنها چیست، در واقع این عدد که جلوی حروف سی تی ذکر شده نسبت معکوس با تعداد تکثیر و تعداد ویروس دارد، یعنی هر چه پائین‌تر باشد فرد در مرحله حادتری از بیماری به سر می‌برد و در مرحله ابتدای بیماری است و شدت تکثیر ویروس بالاتر است، لذا این فرد به لحاظ انتقال ویروس باید بیشتر تحت مراقبت قرار بگیرد، هر چه این عدد پائین‌تر باشد پرتاب ویروس نیز بیشتر است، این عدد باید در برگه پایخ تست‌ها ذکر شده و آزمایشگاه‌ها حتما باید این عدد را قید کنند.

وی ادامه داد: در حال حاضر که ما در مرحله سونامی کرونا قرار داریم و شدت شیوع بیماری بیشتر شده باید هر سرماخوردگی را کرونا درنظر بگیریم، بعضی‌ها می‌گویند ما هر سال این موقع اینطور می‌شویم، این تفکر را کنار بگذارید، البته در بسیاری از موارد نیاز به تست و آزمایش نیست و علائم بیماری روشن است و اصلا نباید شک کنیم، پزشکان نیز نباید سریع بیماران را برای تسیت بفرستند، بیماری دو فاز ویروسی و التهابی دارد که در فاز اول شبیه همه بیماری‌های ویروسی است با این تفاوت که به بیمار می‌گوئیم درمان علامتی است و اگر فرد شاغل باشد پزشک باید استعلاجی بنویسد تا اگر بیماری به سمت نزول رفت که هیچ، اما اگر علائم تنفسی شد و شدت پیدا کرد، ضعف و گلودرد و علائم گوارشی دیده شد در آن صورت بیمار دوباره مراجعه کند، اما لزومی به انجام تست نیست.

این پزشک متخصص با اشاره به اینکه علائم این ویروس تا اردیهشت‌ماه با هم هم‌پوشانی داشت، اما در حال حاضر علائمش تغییر کرده است، یادآور شد: یعنی فاز ویروسی و التهابی در آن ابتدا نزدیک به هم بود و تکلیف همان اوائل مشخص می‌شد و اگر سی‌تی می‌دادیم سریع به تشخیص می‌رسیدیم که البته انجام سی تی هم محدودیت داشته و عوارض زیادی دارد، اما الان متأسفانه این‌طور نیست و گاهی تا اینکه بیماری وارد فاز دوم شود سی‌تی هم علامتی مشخص نمی‌کند. جای تأسف و افسوس است که دو فاز بیماری از هم فاصله گرفتند، لذا ممکن است تا 14 روز بدن درگیری التهابی را نشان ندهد. برخی از همکاران از همان اول سی تی را به بیمار تحمیل می‌کنند، در حالیکه سی تی باید بعد از هفته اول باشد. نکته مهم این است که اگر بیماران تا قبل از روز هشتم به ما مراجعه نکنند و بعد از اینکه التهاب‌ها به ویژه در ریه آغاز شد سراغ درمان بیایند ممکن است کار به وخامت بکشد.

ابراهیم‌زاده با تأکید بر اینکه الان یکی از روش‌های تشخیص ما این است که فرد کرونایی یا با علائم سرماخوردگی در خانه دارید یا نه، اظهار کرد: افرادی که دچار بی‌حالی هستند به ویژه افراد مسن حتما باید در روزهای اول به پزشک مراجعه کنند ما نسبت به افراد مسن خیلی محتاطیم، چراکه این خصوصیت این جهش‌هاست که اولا بسیار مسری است و دوم بیماری خوشه‌ای شده اما علائم در افراد یک خانواده ممکن است فرق کند، اما افراد مسن را باید از همان ابتدا زیرنظر داشت، چراکه در فاز دوم بیماری برق‌آسا رشد می‌کند. مسئله دیگر این است که داروهای مرحله دوم عموما برای افرادی که قند بالا دارند خطرناک است و قندشان را بالاتر می‌برد لذا باید این افراد به لحاظ تزریق انسولین در بیمارستان تحت معالجه قرار گیرند.  
وی با اشاره به اینکه عمر ویروس در محیط افزایش پیدا کرده، عنوان کرد: بنابراین حتما در محیط‌های کوچک از ماسک مناسب استفاده کرده و زمان کمتری را در محیط‌ها بسته سپری کنید و برای اتاق و فضاهای بسته از تهویه مناسب استفاده کنید.

فوق تخصص بیماری‌های عفونی همچنین در خصوص ساخت واکسن‌های جدید کرونا نیز توضیح داد: در این مدت واکسن‌های بسیاری ارائه شد اما به دلیل جهش ویروس اثر واکسن‌ها کاهش پیدا کرده چون آنتی‌ژن ویروس عوض شده، اما انشاءالله که این واکسن که قرار است تا آخر سال میلادی عرضه شود ماندگار باشد، در هر صورت این واکسن‌ها در صورت تأیید 90 درصد تأثیر دارد و ما باید تمام سال 2021 را حتی با وجود تزریق واکسن با همان اقدامات پیشگیرانه پیش رفته و نمی‌توانیم بلافاصله به زندگی قبلی برگردیم.

یادآور می‌شود، در پایان برنامه «طبیب»، داروهای تولید شده توسط متخصصان طب ایرانی از جمله اسپری دهانی «پی اچ آر 160» که حاوی شش اسانس گیاهی است و با توجه به کارآزمایی بالینی ارائه شئه و به بهبود عوارض ریوی کووید 19 شامل تنگی نفش، سرفه و کسیژن شریانی کمک می‌کند، به مخاطبان معرفی شد.
کد مطلب: 111853
 


 
پنجشنبه ۶ آذر ۱۳۹۹
۱۱ ربيع الثانی ۱۴۴۲
26 November 2020