Share/Save/Bookmark
توصيه مطلب
۰
 
موسوی: ظریف به داووس نمی رود/یکی از مقامات منطقه فردا در تهران
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۰۵
سخنگوی دستگاه دیپلماسی گفت: به رغم دعوت رسمی و حضوری اولیه از ظریف برای شرکت در نشست داووس، برنامه ای که توافق شده بود را به هم زدند و به همین خاطر این سفر انجام نمی شود.
به گزارش تابش کوثر؛سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه) در نشست هفتگی با خبرنگاران ضمن تشریح آخرین تحولات در عرصه سیاست خارجی به سوالات مطرح شده پاسخ داد.

سخنگوی وزارت خارجه در ابتدا یاد و خاطره تمامی سفر کرده های 752 را گرامی داشت و برای شادی روح آن درود و صلوات فرستاد.

عباس موسوی گفت: از طرف خودم، همکاران و وزارت خارجه مراتب تسلیت و همدردی خودمان را با بازماندگان هم میهنانمان در این حادثه تلخ ابراز  کنم از سوی همه ایرانیان در سراسر جهان مراتب همدردی را با بازماندگان، مردم و دولت های اوکراین، افغانستان، کانادا، سوئد و انگلیس اعلام کنم.

وی افزود: روز گذشته روز غزه نماد مقاومت بود و جا دارد روز مقاومت مردم غزه و فلسطین را گرامی بداریم و مسئله اول جهان اسلام مسئله فلسطین است و روز غزه که نماد مقاومت است و ایران همواره از حامیان مقاومت در منطقه بوده باید گرامی داشته شود. 

موسوی یاد و خاطره سردار مقاومت شهید سلیمانی یار مردم فلسطین را گرامی داشت.

سخنگوی وزارت خارجه به مرور تحولات دیپلماتیک پرداخت و افزود: قرار بود ظریف همین روزها به سوئیس برای شرکت در نشست مجمع جهانی اقتصاد در داووس برود که به رغم دعوت رسمی و حضوری اولیه از ایشان برنامه تنظیمی که برای ایشان داشتند را به هم زدند و برنامه ای که توافق شده بود و ترتیبات دیگری را در نظر گرفتند که این سفر متاسفانه انجام نمی شود. 

وی گفت که رئیس دومای روسیه هفته آینده به تهران می آید.

موسوی عنوان کرد: وزیر راه و شهرسازی ایران رأس هیأتی به اوکراین رفت و حامل پیام رئیس جمهور ایران به اوکراین است و تمرکز عمده آن روی همین حادثه است.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین گفت: یکی از مقامات منطقه فردا به ایران می آید که در صورت قطعی شدن اعلام می کنیم.

موسوی همچنین به سفر اخیر ظریف به هند و دیدارهای انجام شده پرداخت و افزود: سفر وزیر خارجه پاکستان درباره مسائل منطقه ای و نقشی که پاکستان مایل است در بحث تنش ها ایفا کند، صورت گرفت. 

سخنگوی وزارت خارجه همچنین گفت که در پی ترور سردار سلیمانی و سقوط هواپیمای اوکراینی ظریف 20 تماس تلفنی با مقامات خارجی و عمدتا همتایان خود داشت.

*  اگر روال ادامه یابد گام موثر را ایران برخواهد داشت

موسوی درباره تصمیم اروپا در خصوص راه اندازی مکانیسم حل و فصل اختلافات در برجام گفت: ما در برجام هستیم و تعهدات خود را متوازن کردیم براساس اقداماتی که طرف های مقابل انجام دادند، اینکه ما یک طرفه در حال انجام هستیم عبارت صحیحی نیست. ایران بعد از خروج آمریکا از برجام، اعلام کرد برای اینکه بین حقوق و تکالیفش توازن برقرار کند، موادی که حقش است را اجرا خواهد کرد که نتیجه آن کاهش تعهدات برجامی ما بود و آخرین گام آن را برداشتیم.

این دیپلمات ارشد کشورمان خاطرنشان کرد: ادعای اروپایی ها قابل قبول نیست چون ایران از 21 ماه قبل مکانیسم حل و فصل اختلاف در برجام را بر اساس بند 36 فعال کرد و اقدامات اخیر اروپایی ها فاقد ارزش و اعتبار حقوقی است البته خودشان معتقد نیستند مکانیسم ماشه را فعال کردند ولی اعلام اینکه به این سمت می روند و اعلام اینکه مکانیسم حل و فصل را فعال کردند برای ما غیر قابل قبول است و استدلالات فنی و حقوقی زیادی داشتیم که به آنها اعلام کردیم و باید صبر کنیم روند به چه سمت می رود.

وی گفت: ایران اعلام می کند که به برجام پایبند است و این کار را انجام می دهیم ولی برای ما عمل مهم است که تاکنون عمل قابل ملاحظه ای که بتوانیم به آن اتکا کنیم مشاهده نشده است. گام پنجم گام پایانی کاهش تعهدات ما ذیل برجام بوده و اگر حرف ها ادامه یابد ایران در حال طراحی گام نهایی و موثرتری است و اگر روال ادامه یابد گام موثر را ایران برخواهد داشت.

سخنگوی وزارت خارجه درباره آخرین اقدامات وزارت خارجه برای پیوستن به دو کنوانسیون باقیمانده گفت: وزارت خارجه نه تصمیم گیر است و نه کاری می تواند بکند وزارت خارجه به عنوان دیده بان نظام هر آنچه بود را به مقامات تصمیم گیر در کشور منتقل کرده است.جلساتی را با مجمع تشخیص و سایر دستگاه ها داشتیم و نگرانی ها و عواقب را اعلام کردیم. تا جایی که خبر دارم به دلیل مسائلی که پیش آمد نتوانستند به جمع بندی برسند نمی دانم هنوز وقت داریم و می توانیم کاری کنیم یا نه. در حال حاضر کشور اولویت های دیگری پیدا کرده و نمی دانیم در چه وضعیتی قرار خواهد گرفت امیدواریم باز مصلحت کشور را آنهایی که باید تشخیص دهند به صورت دقیق و جدی مورد ملاحظه قرار دهند.

موسوی درباره شکایت عراق از ایران به شورای امنیت درباره حمله موشکی عنوان کرد: اقدام دفاعی ما و پاسخ ما به آمریکایی ها پاسخ قاطع ما به اطلاع دولت و نیروهای مسلح عراق رسیده بود و علت اینکه آنها شکایت کردند را رسانه ها باید از آنها بپرسید. امنیت و حاکمیت ملی و تمامیت ارضی عراق برای ایران به عنوان همسایه مقتدر و دوست و یار دیرینه عراق برای جمهوری اسلامی ایران بسیار مهم است. همواره خواهان عدم دخالت نیروهای بیگانه و خارجی ها در این کشور بودیم.

وی اضافه کرد: زمانی ایران به دعوت عراق پاسخ داد و کمک هایی را به عراق کرد با اطلاع و اجازه و دعوت رسمی عراق بوده است و آنها نیز به این مسئله اذعان کردند. نقش ایران در مبازه با داعش برای عراق واضح است و آنها بیشتر از همه در جریان هستند. اعلام کرده بودیم از هر جایی علیه ایران و مقامات ما توطئه ای صورت گیرد هدف قرار می دهیم و برای مقامات ما مسجل شده بود توطئه ترور سردار سلیمانی در پایگاه مورد نظر انجام شده و ما با اطلاع به دولت عراق اعلام کردیم پایگاهی که علیه سردار ما توطئه و ترور شد آن را مورد هدف قرار می دهیم که انجام دادیم.

این دیپلمات ارشد کشورمان درباره توقف اجرای پروتکل الحاقی و یا کاهش نظارت های آژانس نیز گفت: الان مطمئن نیستم ولی گزینه های مختلفی پیش روی ایران است که اگر به جمع بندی برسند اعلام می شود.

سخنگوی وزارت خارجه درباره «توافق ترامپ» که از سوی جانسون مطرح شد، نیز گفت: اینکه اسم یک فرد را روی توافق می گذارند نشان می دهد با شرایط آشنا نیستند. ایران با اوباما توافق نکرد. ظریف 20 و چند ماه با کری مذاکره نکرد، با نماینده دولت آمریکا مذاکره کرد . اینها تعهدات دولت آمریکاست.

وی افزود: اینکه ترامپ ذوق زده شد برای ما مسموع نیست و اعلام کردیم مبنای کار ما توافق برجام است و برجام می تواند نجات یابد در صورتی که همه طرف ها حتی آمریکایی ها اگر بخواهند به این توافق برگردند. ایران در شرایط حاضر آمادگی ندارد که درباره منویاتی که در ذهنشان است مذاکره کند.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی درباره بن بست موجود در رابطه با اروپا نیز گفت: ما در ملاقات هایی که ظریف با نمایندگان کشورهای اروپایی داشت به ویژه با جوزپ بورل نقش اروپا را در حفظ برجام به آنها یادآوری کردیم. ما آمادگی داریم همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند به رغم خباثتی که در برخی کشورهای اروپایی می بینیم باب مذاکره با آنها بسته نشده و الان توپ در زمین کشورهای اروپایی است که خودی نشان دهند و بیانیه هایی که هر روز در بوق و کرنا می کنند برخی را به آن عمل کنند. ما ابتکاراتی که به ذهنمان رسید به آنها گفتیم و آنها در جریان نقطه نظرات ما هستند.

وی خاطرنشان کرد: اگر اراده ای باشد باید از طرف آنها باشد و بالاخره بپذیرند می خواهند مستقل باشند یا به حرف های قلدری مثل آمریکا گوش دهند. نتیجه ای که تا حالا به دستشان آمده کاهش تعهدات ما بوده و نتیجه ای که در همراهی با آمریکا داشتند ترامپ در چشمشان نگاه می کند که پروژه نوراستریم را انجام دهید تحریم می کنم یا تعرفه های خودرو را اضافه می کنم و اینها نتیجه ترس اروپا و پذیرش قلدری آمریکا توسط اروپاست که به خودشان مربوط است

سخنگوی وزارت خارجه درباره ابتکاراتی که عنوان کرد: ابتکاراتی که مطرح شده از دل برجام جلوی پای آنها گذاشته شده است ولی ابتکاراتی که آنها دادند با توجه به مخالفت آمریکا باعث شده ابتکارات آنها به بن بست برسد امیدواریم به چاره ای بیندیشند اگر برجام به عنوان دستاورد چند جانبه گرایی برایشان مهم است.

موسوی درباره کانال بشردوستانه ایران و سوئیس نیز گفت: سوئیس فارغ از اتفاقاتی که در اروپا می افتد یا مواضعی که آمریکایی ها می گیرند با تعاملاتی که ایران با آنها داشته آمادگی خود را اعلام کرده کانالی را برای تبادلات بشردوستانه با ایران راه اندازی کند که این اقدام صورت گرفت و امیدواری اقلام دارویی که مورد نیاز کشور ماست. ما در دارو تقریبا خودکفا هستیم و داروهای با کیفیتی است ولی بخش بسیار کوچکی است که شاید تکنولوژی را داشته باشیم ولی بیمارانی که خیلی خاص هستند و تعدادشان در کشور است تولید آن دارو در کشور شاید به صرفه نباشد و مجبور باشیم از خارج وارد کنیم که نیازمند مکانیسم هایی بودیم که با سوئیس طراحی شده و در حال انجام است.
منبع:فارس
ر/111

کد مطلب: 104761
 


 
يکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸
۲۹ جمادى الثانی ۱۴۴۱
23 February 2020