Share/Save/Bookmark
توصيه مطلب
۰
 
ضرورت طرح توسعه کشت چغندر قند در راستای خوداتکایی
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۱
مشاور وزیر جهاد کشاورزی گفت: روش آبیاری موسوم به «تیب» باید در مزارع چغندرکاری استان اردبیل نهادینه شود.
ضرورت طرح توسعه کشت چغندر قند در راستای خوداتکایی
به گزارش تابش کوثر، علی‌رضا یزدانی در دیدار با مسئولان جهاد کشاورزی در اردبیل با اشاره به اینکه تولیدکنندگان بخش‌ خصوصی بذر چغندرقند در کشور حمایت می‌شوند، افزود: در راستای اجرای اهداف اقتصاد مقاومتی طرح توسعه کشت چغندر قند در راستای خوداتکایی شکر در دستور کار وزارت کشاورزی قرار گرفته که این طرح با دو هدف افزایش عملکرد در واحد سطح در ارتباط با چغندرقند بهاره و توسعه کشت چغندر قند پائیزه است. 

 
مشاور وزیر جهاد کشاورزی یادآور شد: یکی از اهداف اساسی که دولت در کشت بهاره چغندر قند دنبال می‌کند این است که این زراعت به شیوه‌های نوین آبیاری تحت فشار مدیریت شود و با کشت نشاء چغندرقند بتوانیم به عملکرد قابل قبول با درصد بالای عیار قند این محصول دست یابیم.   

 
به گفته وی استان اردبیل از شرایط آب و هوایی مناسبی برای کشت این محصول برخوردار است و یکی از برنامه‌های اساسی در این طرح این است که کشت این محصول را به صورت پائیزه در دشت مغان گسترش دهیم. 

 
یزدانی با اشاره به سیاست‌های حمایتی از چغندرکاران استان اردبیل گفت: برای خرید ماشین‌آلات تخصصی کاشت و برداشت چغندر قند دولت 30 تا 50 درصد یارانه بلاعوض پرداخت می‌کند تا این عده از کشاورزان بتوانند ماشین‌آلات و ادوات مورد نیاز خود را به سهولت و با نازلترین قیمت خریداری و در عرصه تولید این محصول ارزشمند را به‌ کارگیرند. 

 
وی اضافه کرد: استفاده از روش آبیاری موسوم به «تیب» باید در مزارع چغندرکاری استان نهادینه شود و چغندرکاران به منظور افزایش راندمان آبیاری  به این روش مزارع خود را آبیاری کنند که به همین منظور ما تسهیلات ارزان قیمت بانکی در اختیار کشاورزان قرار می‌دهیم تا با استفاده از این شیوه مزارع خود را آبیاری کنند و دستگاه‌های نشاکار چغندرقند را در اختیار زارعان قرار می‌دهیم تا به سهولت و دقت عملیات کاشت را انجام دهند. 

 
مشاور وزیر جهاد کشاورزی گفت: ما از بخش خصوصی در خصوص تولید بذر چغندرقند نیز حمایت می‌کنیم و آماده همکاری هستیم و انتظاری که از بخش خصوصی و چغندرکاران داریم این است که اصول فنی را در  کاشت داشت و برداشت رعایت کنند تا شاهد  محصول تولیدی با عیار قند بالا و کیفیت قابل قبول در استان اردبیل باشیم.

منبع: ایسنا
ش.4444
کد مطلب: 66546
 


 
پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷
۱۱ جمادى الأول ۱۴۴۰
17 January 2019