Share/Save/Bookmark
توصيه مطلب
۰
 
مجلّه سیاست خارجی آمریکا - Foreign Policy؛
اگر الان «ترامپ بمیرد»، چه کسی رئیس جمهور آمریکا می‌شود؟
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۴۲
مجلّه فارن پالیسی آمریکا، نزدیک به جناح محافظه کار ایالات متحده، در گزارشی با عنوان «چه اتفاقی می افتد اگر نامزد ریاست جمهوری آمریکا قبل از روز انتخابات بمیرد؟» نوشت:
اگر الان «ترامپ بمیرد»، چه کسی رئیس جمهور آمریکا می‌شود؟
به گزارش تابش کوثر، مجلّه فارن پالیسی آمریکا، نزدیک به جناح محافظه کار ایالات متحده، در گزارشی با عنوان «چه اتفاقی می افتد اگر نامزد ریاست جمهوری آمریکا قبل از روز انتخابات بمیرد؟» نوشت: به نظر می‌رسد جدال دونالد ترامپ با کرونا شدت گرفته. گزارش‌ها حاکی از آن است که فرمانده کلّ قوای ایالات متحده قبل از بستری‌شدن در بیمارستان، زیر دستگاه اکسیژن رفته بود. منبعی ناشناس و نزدیک به کاخ سفید در باب همین موضوع بیان کرد که ترامپ وارد مرحله‌ای حیاتی از روند معالجه شده است. اطلاعات اندکی که از مرکز پزشکی Walter Reed (وابسته به ارتش آمریکا و محلّ بستری ترامپ) به بیرون درز می‌کند باعث شده سوالات بسیاری در میان مقامات آمریکا، متحدان سیاسی و مخالفان پیرامون وضعیت رئیس‌جمهور آمریکا ۷۴ ساله آمریکا به وجود بیاید و این مطلب که چه اتقافی می‌افتد اگر ترامپ ناتوان از ادامه کار باشد.

اگر حال ترامپ وخیم‌تر شود، چه اتفاقی می‌افتد؟
درک فرآیند انتخابات آمریکا در صورتی که وضعیت رئیس‌جمهور تشدید ویا ناتوان شود مهم است. متمم بیست و پنجم (۲۵) قانون اساسی آمریکا به رئیس‌جمهور اجازه می‌دهد که درصورتی به دلیل ناتوانی و یا بیماری شدید نتواند وظایف خود را انجام دهد، موقتاً قدرت خود را به معاون رئیس‌جمهور واگذار کند.
 
What Happens If a Presidential Candidate Dies Before Election Day?
مایک پنس - معاون رئیس‌جمهور و رئیس مجلس سنای آمریکا| وی در چرخه انتقال موقت قدرت ریاست جمهوری در آمریکا نفر اوّل است
 
تست کرونای «مایک پنس» معاون رئیس‌جمهور برخلاف دیگر مشاوران کاخ سفید منفی شده است. اگر معاون رئیس‌جمهور نیز به نوعی ناتوان در انجام خدمت شد، قدرت ریاست جمهوری به «نانسی پلوسی»، رئیس‌مجلس نمایندگان می‌رسد. سوّمین جایگاه در این چرخه انتقال قدرت، رئیس موقت مجلس سنا است که هم اکنون سناتور «چاک گرسلی» عهده‌دار این سمت است. نفر چهارم، «مایک پامپئو» وزیر امورخارجه آمریکا است.
 
What Happens If a Presidential Candidate Dies Before Election Day?
نانسی پلوسی - رئیس مجلس آمریکا| وی در چرخه انتقال موقت قدرت ریاست جمهوری در آمریکا نفر دوم است
What Happens If a Presidential Candidate Dies Before Election Day?
چاک گرسلی - سناتور ایالت آیووا و رئیس موقت مجلس سنا آمریکا| وی در چرخه انتقال موقت قدرت ریاست جمهوری در آمریکا نفر سوّم است
What Happens If a Presidential Candidate Dies Before Election Day?
مایک پامپئو-وزیر امورخارجه آمریکا|  وی در چرخه انتقال موقت قدرت ریاست جمهوری در آمریکا نفر چهارم است
 
با این اوصاف امّا، به صورت تاریخی، عدم توانائی موقت رئیس‌جمهور آمریکا برای اداره کشور معضلاتی را برای کاخ سفید ایجاد کرده است. بعد از سوءقصد سال ۱۹۸۱ به رئیس‌جمهور وقت و بستری شدن رونالد ریگان، الکساندر هایگ، وزیر وقت امورخارجه ایالات متحده در جلسه مطبوعاتی به غلط عنوان کرد که او مسئول موقت کشور است.

اگر یکی از نامزد‌ها قبل از انتخابات ناتوان شود و یا بمیرد چه اتفاقی می‌افتد؟
این وضعیت حتی اگر بعید باشد، جایی است که اوضاع پیچیده می‌شود. قانون اساسی مسیری را پیش‎بینی کرده است، ولی برای هر حالتی صادق نیست. در صورتی که نامزد ریاست‌جمهوری در انتخابات پیروز شود، ولی قبل از مراسم تحلیف در ماه ژانویه/دی بمیرد، با توجه به متمم بیستم قانون اساسی، یک پاسخ ساده برای این وضعیت وجود دارد: معاون رئیس‌جمهور منتخب رئیس‌جمهور می‌شود (در این انتخابات مایک پنس یا کاملا هریس است). اگر نامزد ریاست‌جمهوری قبل از انتخابات بمیرد، مجمع ملی حزب (جمهوری‌خواه یا دمکرات) نامزد جدیدی را برای برگزاری انتخابات بر‌می‌گزیند.
 
اگر ترامپ بمیرد، چه کسی رئیس جمهور آمریکا می‌شود؟
سمت راست: مایک پنس - نامزد معاونت ریاست‌جمهوری ترامپ | سمت چپ: نامزد معاونت ریاست‌جمهوری بایدن 
این نکته قابل ذکر است که در انتخابات آمریکا مردم علاوه بر نامزد رئیس‌جمهور به نامزد معاونت رئیس‌جمهور هم رای می‌دهند.

وضعیت ترامپ چقدر جدی است؟
از عصر شنبه، تقریباً خبر‌های ضد و نقیضی از کاخ سفید بیرون می‌آید. در جلسه مطبوعاتی شنبه، شان کانلی، پزشک کاخ سفیددر تشریح وضعیت رئیس جمهور آمریکا گفت که حال ترامپ خوب است. [ترامپ نیز در توئیتی ضمن قدردانی از کادر پزشکی، اعلام کرد که حالش مساعد است. ترامپ همچنین با وجود بیش از ۲۰۰ هزار کشته بر اثر کرونا در آمریکا که از این حیث رتبه نخست جهان را دارد، گفت که ظرف شش ماه گذشته پیشرفت چشم‌گیری در مبارزه با کرونا در آمریکا حاصل شده است!]
 
اگر ترامپ بمیرد، چه کسی رئیس جمهور آمریکا می‌شود؟
شان کانلی، پزشک معالج ترامپ روز شنبه ۱۲ مهر در جمع خبرنگاران گفت: «حال رئیس جمهوری امروز صبح خیلی خوب بود. ترامپ کمی سرفه، گرفتگی بینی داشته و از خستگی رنج می‌برد و با وجود این علائم وضعیت او بهبود یافته و پزشکان از پیشرفتی که در درمان ترامپ حاصل شده خوشحالند.» منبع: DW
 
امّا بلافاصله بعد از جلسه مطبوعاتی، خبرنگاران حوزه کاخ سفید بیانیه‌ای به نقل از یک منبع آگاه از وضعیت رئیس‌جمهور آمریکا منتشر کردند: وضعیت رئیس‌جمهور در سوال ۲۴ ساعت گذشته بسیار نگران کننده بود و ۴۸ ساعت آینده در روند درمانی وی بسیار مهم است. هنوز در مسیری روشنی جهت بهبودی کامل قرار نگرفتیم. (گزارشات بعدی اشاره کرد که منبع ناشناس در واقع مارک میدوز-رئیس‌کارکنان کاخ سفید است.)
 
فارن پالیسی در ادامه نوشت: از دونالد ترامپ آزمایش آنتی‌بادی کرونا گرفته شده است و هنوز تحت آزمایشات بالینی قرار دارد. اکثر مبتلایان به کرونا بهبود می‌یابند و نرخ مرگ‌ومیر بر اثر ویروس کرونا سه درصد موارد قطعی ابتلاء است. امّا ترامپ با توجه به سن‌بالا و چاقی در وضعیت پر خطر قرار دارد.

بایدن در چه حالی است؟
فارن پالیسی درباره وضعیت نامزد دیگر انتخابات آمریکا نوشت: جو بایدن، نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری و معاون رئیس جمهور اوباما، روز جمعه اعلام کرد که تست کرونا وی منفی است. در رابطه با کامالا هریس، سناتور کالیفرنیا نیز اعلام شده که تست وی منفی است. اما بسیاری از کارشناسان سلامت گفته‌اند که بایدن باید در روز‌های آینده برای تأیید تست منفی، آزمایشات بیشتری انجام دهد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
کد مطلب: 111113
 


 
سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۹
۱۰ ربيع الأول ۱۴۴۲
27 October 2020