Share/Save/Bookmark
توصيه مطلب
۰
 
تکاپوی برداشت طلای سرخ در بام ایران
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۲۵
با آمدن فصل برداشت زعفران در استان چهارمحال و بختیاری، تلاش چند برابری کشاورزان به همراه اعضای خانواده برای برداشت این محصول ارزشمند بخش کشاورزی در این استان آغاز شده است.
تکاپوی برداشت طلای سرخ در بام ایران
به گزارش تابش کوثر، چهارمحال و بختیاری یکی از استان های کوهستانی منطقه زاگرس است که به علت داشتن شرایط آب و هوایی، رویشگاه مناسبی برای انواع مختلف گیاهان به شمار می رود.

این استان با دارا بودن زمین‌های حاصلخیز و موقعیت اقلیمی مناسب از تنوع آب و هوایی منحصر به فردی برخوردار است و به لحاظ اقلیم و هواشناسی یک استان چهار فصل است و دارای آب و هوای متنوعی است.

این ویژگی موجب شده تا این استان، استعداد کشت انواع محصولات مختلف را داشته باشد و زعفران یکی از این محصولات است که در سال‌های اخیر کشت آن در استان، نتایج بسیار خوبی در اختیار محققان و کشت‌کاران قرار داده است.

زعفران یکی از محصولاتی است که در همه نقاط چهار محال و بختیاری کشت می شود و یکی از مرغوبترین زعفران های کشور به شمار می آید.

اگرچه مدت زمان بسیاری نیست که کشت زعفران در این استان مطرح شده است اما مزارع بسیاری توسط کشاورزان به کشت زعفران اختصاص یافته و هر سال به میزان کشت افزوده می شود.

هم اکنون برداشت زعفران در استان چهارمحال و بختیاری آغاز شده است و کشاورزان به همراه اعضای خانواده، بامداد هر روز به مزارع کشاورزی می روند و اقدام به برداشت زعفران می کنند.

یکی از کشاورزان فعال در حوزه کشت زعفران در استان چهارمحال و بختیاری به خبرنگار مهر گفت: شرایط آب و هوایی این استان مناسب برای کشت زعفران است.

رحمت الله موسوی بیان کرد: هم اکنون کشاورزان بسیاری در این استان اقدام به کشت زعفران کرده و نتیجه بسیار خوبی گرفته اند.

وی ادامه داد: آبان ماه زمان برداشت زعفران در استان چهارمحال و بختیاری است که برای برداشت نیاز به تعداد بالای نیروی کارگری است.

 
این کشاورز بیان کرد: فرصت برداشت گل زعفران در طول روز بسیار اندک است و باید با باز شدن گل زعفران، برداشت آغاز شود  چرا که گل زعفران به سرعت پژمرده خواهد شد.

وی با اشاره به درآمد کشت زعفران، ادامه داد: با درآمد کشت و برداشت زعفران و فروش آن توانسته ام تمام هزینه های یک ساله زندگی خود را تامین کنم .

موسوی ادامه داد: جدا از فروش زعفران، پیاز زعفران نیز از مهمترین بخش های درآمدی کشت این گیاه به شمار می رود.

کشت زعفران در استان چهارمحال و بختیاری موجب ایجاد اشتغال شده است و ظرفیتی بسیار ارزشمند برای تحقق اقتصاد مقاومتی در این استان به شمار می رود

مدیر باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان چهارمحال و بختیاری نیز در این زمینه به خبرنگار مهر گفت: ۱۹۰ هکتار از اراضی کشاورزی چهارمحال و بختیاری به کشت زعفران اختصاص یافته است.

 
ابراهیم شیرانی تاکید کرد: از این میزان سطح زیر کشت، ۱۵۰ هکتار بارور است.

وی بیان کرد: متوسط برداشت زعفران در این استان به ازای هر یک هکتار چهار کیلوگرم است.

مدیر باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان چهارمحال و بختیاری ادامه داد: پیش بینی می شود در سالجاری بیش از ۶۰۰ کیلوگرم زعفران در این استان برداشت شود.

وی عنوان کرد: زعفران یکی از جدیدترین محصولات کشاورزی استان چهارمحال و بختیاری است که چند سالی است که کشت آن در این استان توسعه یافته است.

مدیر باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان چهارمحال و بختیاری عنوان کرد: کشت زعفران در این استان موجب ایجاد اشتغال شده و ظرفیتی بسیار ارزشمند برای تحقق اقتصاد مقاومتی در این استان به شمار می رود.

وی تاکید کرد: زعفران به علت داشتن قیمت بسیار بالا و هزینه داشت بسیار کم، ظرفیتی ارزشمند برای توسعه در این استان به شمار می رود.

مدیر باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان چهارمحال و بختیاری در ادامه با اشاره به اینکه توسعه کشت زعفران در مناطق روستایی از مهمترین اهداف جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری است، تاکید کرد: هم اکنون پرداخت تسهیلات برای توسعه این بخش در مناطق روستایی استان چهارمحال و بختیاری مورد توجه قرار گرفته است.

کارشناس بخش کشاورزی در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: کاهش منابع آب و خشکسالی در استان چهارمحال و بختیاری اجازه کشت محصولات کشاورزی با نیاز آبی بالا را نمی دهد.

رشید شاهرخ با اشاره به اینکه بارش های چهارمحال و بختیاری کاهش یافته است بیان کرد: در حال حاضر تغییر الگوی بارش در این استان اتفاق افتاده و به موازات آن، الگوی کشت باید تغییر کند.

وی ادامه داد: کشت گیاهان با نیاز آبی بالا از جمله سیب زمینی در این استان صرفه اقتصادی ندارد و زیان های بسیاری به منابع آب زیر زمینی استان وارد می کند.

کارشناس بخش کشاورزی در استان چهارمحال و بختیاری ادامه داد: با توجه به نیاز جامعه امروز به گیاهان دیگر از جمله گیاهان دارویی، کشت این گیاهان باید در استان فرهنگ سازی شود.

وی با اشاره به اینکه زعفران یک گیاه دارویی به شمار می رود که در صنعت غذایی کاربرد بالایی دارد، ادامه داد: زعفران بهترین جایگزین برای کشت محصولات با نیاز آبی بالا در استان چهارمحال و بختیاری به شمار می رود.

شاهرخ تاکید کرد: باید زمینه برای توسعه کشت این محصول در استان فراهم شود.

این کارشناس بخش کشاورزی ادامه داد: نیاز آبی زعفران بسیار کم است و در کل فصل کشت و داشت و برداشت نیاز به دو نوبت آبیاری دارد.

منبع: مهر
ش.4444
 
کد مطلب: 66220
 


 
پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷
۱۱ جمادى الأول ۱۴۴۰
17 January 2019