Share/Save/Bookmark
توصيه مطلب
۰
 
هشدار کافه بازار به کاربران نرم‌افزار CamScanner
تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۳۰
فروشگاه نرم‌افزاری کافه بازار به کاربران خود برای هر چه زودتر حذف کردن برنامه CamScanner هشدار داد.
به گزارش تابش کوثر؛این اولین باری نیست که فروشگاه‌های نرم‌افزار به کاربران خود برای نصب برنامه‌ای هشدار می‌دهند. بیشتر این نرم‌افزارها در ابتدای حضور خود مخرب نبوده‌اند اما به مرور زمان و پس از جلب اعتماد کاربران به بدافزار تبدیل شده‌اند. مدت‌ها پیش گوگل در اقدامی تعداد زیادی از این بدافزارهای مخرب را شناسایی و آن‌ها را از فروشگاه خود حذف کرد. اکنون نوبت به فروشگاه نرم‌افزار ایرانی بازار رسیده است که به کاربران خود برای نصب نرم‌افزاری اخطار دهد.

کافه بازار ساعاتی پیش با انتشار هشداری از کاربران خود درخواست کرد که برنامه  CamScanner را هر چه سریع‌تر از گوشی‌های تلفن همراه حذف کنند. نکته عجیب این است که باوجود اخطار پیشین کسپرسکی در رابطه با آلوده بودن آن، تا به اکنون این نرم‌افزار چیزی در حدود ۱۰۰ میلیون کاربر دارد. درصد محبوبیت بسیار بالای این نرم افزار به دلیل راحتی کار و محیط جذاب آن است که به کاربر به آسانی اجازه اسکن کردن تصاویر را می‌دهد. البته این نرم‌افزار مدتی است که از پلی استور، فروشگاه گوگل، حذف شده است.

گفته می‌شود در ابتدا این نرم‌افزار به خوبی عمل می‌کرده و خبری از عملکرد مخرب آن نبوده است اما پس از جدیدترین بروزرسانی، بدافزاری به آن اضافه شده که به صورت پنهانی فعالیت می‌کند. از عملکرد مخفیانه این نرم‌افزار می‌توان به دانلود اطلاعات و حتی اجرای آن‌ها بدون اجازه کاربر اشاره کرد. این نرم‌افزار با استفاده از این دسترسی می‌تواند تبلیغاتی را در تمام محیط گوشی اجرا کند که مطمئنا این مسئله اصلا برای کاربران جالب نیست. از همه این مسائل آزاردهنده‌تر این است که در بعضی موارد این نرم‌افزار مخرب بدون اجازه کاربران آن‌ها را در سرویس‌های اشتراکی غیررایگان ثبت نام کرده است.

درست است که تشخیص وجود چنین نرم‌افزار مخربی در فروشگاه‌های اینترنتی دیر انجام شده است اما حداقل اکنون از این مسئله آگاهی داریم. بدافزار CamScanner اکنون از فروشگاه‌های پلی استور و بازار حذف شده است. حتی هشداری برای کسانی که این نرم‌افزار را پیشتر نصب کرده‌اند در بازار به چشم می‌خورد که به آن‌ها برای حذف این بدافزار اخطار می‌دهد.
منبع:

کد مطلب: 101150
 


 
چهارشنبه ۱۸ تير ۱۳۹۹
۱۷ ذی‌القعده ۱۴۴۱
8 July 2020