Share/Save/Bookmark
توصيه مطلب
۰
 
جزئیات بررسی زمین شناسانه بختگان
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۷
زمین شناسان با بررسی دریاچه بختگان اطلاعات مختلفی از وضعیت زمین شناسی این دریاچه کسب خواهند کرد ضمن اینکه به تغییرات اقلیمی را پی خواهند برد.
جزئیات بررسی زمین شناسانه بختگان
به گزارش تابش کوثر، بررسی های زمین شناسی بختگان که از چندی پیش شروع شده اطلاعات مختلفی از وضعیت این دریاچه در بخش های مختلف زمین شناسی در اختیار محققان قرار خواهد داد.

 
ازجمله این اطلاعات تعیین جنس و ویژگی رسبوات دریاچه، تعیین محیط رسوبی، بررسی  تغییرات اقلیمی و ... است.

مدیر مرکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی جنوب کشور(مرکز شیراز) از آنالیز بستر دریاچه بختگان تا عمق ۱۲ متری خبر داد و به خبرنگار مهر گفت: این مرکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه جنوب کشور ( مرکز شیراز) با خشک شدن و بی رمق شدن پهنه های آبی استان فارس، به منظور مدیریت منابع آب و تصمیم سازی بنیادی ارگانهای مرتبط، پروژه های تحقیقاتی – کاربردی،  بررسی دیرینه دریاچه شناختی دریاچه طشک و بختگان را در دستور کار خود قرار داد.

 
طهمورث یوسفی ادامه داد: دریاچه بختگان و طشک به دلیل اهمیت اکوسیستم های پیرامونی و کاهش شدید آب دریاچه، وجود پهنه ها و گنبدهای نمکی، وجود سازندهای زمین شناسی فوق بازیک و فعالیتهای معادن فلزی و غیرفلزی اطراف دریاچه در اولویت مطالعات زمین شناسی زیست محیطی مرکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه جنوب کشور (شیراز) قرار گرفته اند.

 
وی افزود: هدف از انجام مطالعات دریاچه های طشک و بختگان، بررسی و مطالعه مواردی از قبیل تعیین جنس و ویژگی های رسوبات دریاچه، تغییرات ژئوشیمیایی عناصر و نسبت آن در بازه زمانی مشخص ، تعیین محیط رسوبی، تغییرات میزان مواد آلی، روند تکامل شورابه، تعیین سن رسوبات و تعیین نرخ رسوب گذاری و بازسازی اقلیم دیرینه است.

 
پارک ملی و پناهگاه حیات وحش بختگان در ۷۰ کیلومتری غرب نی ریز فارس قرار گرفته است. دریاچه های طشک و بختگان یکی از بزرگترین و پرآب ترین دریاچه های کشور محسوب می شوند که در سالهای پرباران گسترش یافته و به هم می پیوندند.

 
بختگان اولین بار در سال ۱۳۴۷ به عنوان منطقه حفاظت شده اعلام شد و سپس در سال ۵۴ به عنوان پناهگاه حیات وحش و در سال ۱۳۷۴ بخشی از آن شامل مجموعه دریاچه های بختگان، طشک و تالابهای موجود در ورودی زهکشها به انضمام ارتفاعات شمال دریاچه بختگان به عنوان پارک ملی تعیین شد.

 
یوسفی با اشاره به اینکه با مطالعه محیط رسوبی و نسبت عناصر خاص می توان به نوسانات سطح آب و دوره های خشکسالی و تر سالی پی برد، اظهار کرد: علاوه بر این با مطالعه کانی های رسی می توان به تغییرات اقلیم پی برد.

 
مدیر مرکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی جنوب کشور(مرکز شیراز) اظهار کرد: در این راستا برداشت سطحی و زیرسطحی رسوبات دریاچه  طشک و بختگان انجام گرفت، چنانکه در دریاچه طشک  ۲۳ گمانه تا عمق ۱۲ متری حفر و ۲۲۱ نمونه برداری از مغزه های حفاری شده برداشت و  تحت آزمایش ICP  ( ۴۳ عنصری)  قرار گرفت.

 
وی گفت: طی سال  ۹۶ دریاچه بختگان نیز مورد بررسی قرار گرفته که در این راستا ۳۰ گمانه با متراژ بین سه تا هشت مترکه از مجموع مغزه ها ۴۰۰ نمونه جهت تجزیه شیمیایی و ICP  برداشت شده و تعداد ۸۰۰ رسوب سطحی و ۳۵ نمونه آب در سه فصل مختلف جهت تجزیه های مختلف شیمیایی برداشت شده است.

 
یوسفی افزود: مطالعات دریاچه طشک و وضعیت غلظت عناصر و پارامترهای زیست محیطی و نقشه پراکندگی عناصر زیر سطحی و روسطحی آن تهیه و نتایج آن منتشر شده و مطالعات دریاچه بختگان بالغ بر ۹۰ درصد برداشت میدانی و ۱۰۰ درصد آماده سازی نمونه های برداشت شده انجام و در مرحله آزمایشگاهی و دفتری است.

منبع: مهر
ش.4444
کد مطلب: 66328
 


 
پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷
۱۱ جمادى الأول ۱۴۴۰
17 January 2019