Share/Save/Bookmark
توصيه مطلب
۰
 
موافقت نخست وزیر عراق با بازگشایی گذرگاه‌های مرزی «شلمچه» و «سومار» با ایران
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ تير ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۳۷
رئیس کمیته گذرگاه‌های مرزی عراق از موافقت نخست وزیر این کشور با ازسرگیری پاره وقت کار گذرگاه‌های مرزی شلمچه و سومار به منظور مبادلات تجاری با ایران خبر داد.
به گزارش تابش کوثر؛کمیته گذرگاه‌های مرزی عراق روز دوشنبه از موافقت «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق با ازسرگیری مبادلات تجاری در گذرگاه‌های مرزی «شلمچه»(خوزستان) و «مندلی»(سومار استان کرمانشاه) خبر داد.

بر اساس گزارش پایگاه خبری «موازین نیوز»، «عمر عدنان الوائلی» رئیس این کمیته در بیانیه‌ای اعلام کرد: «مصطفی الکاظمی با ازسرگیری مبادلات تجاری به میزان 250 مورد در یک روز و به مدت دو روز در هفته از گذرگاه شلمچه در استان بصره و گذرگاه مندلی در استان دیالی موافقت کرد».
الوائلی افزود: «به دنبال موافقت نخست وزیر، نهادهای بهداشت و سلامت در دو استان البصره و دیالی باید تدابیر بهداشتی لازم برای تضمین سلامت جان کارگران و کالاهای وارداتی و اطمینان از عاری بودن آنها به ویروس کرونا را اتخاذ کنند و این امر از طریق ضد عفونی کردن کالاها در نقطه مبادله مرزی و اجازه ندادن به افراد  برای ورود به گذرگاه‌ها  امکان پذیر است».
رئیس کمیته گذرگاه‌های مرزی عراق گفت:« از سرگیری مبادلات تجاری در این دو گذرگاه نظیر گذرگاه زرباطیه (مرز مهران در استان ایلام ایران و استان واسط عراق) خواهد بود».

رئیس کمیته گذرگاه‌های مرزی دولت عراق گفت: «گذرگاه‌های مرزی زمینی عراق با ایران و کویت از نیمه‌های مارس گذشته به دنبال شیوع کرونا فعالیت‌های تجاری و تردد مسافران را متوقف کرده بود و حالا ازسرگیری کار آن منفعت بزرگی برای اوضاع اقتصادی دو استان خواهد داشت و موجب فعال شدن بازارها و تضمین ثبات قیمت‌ها می‌شود، علاوه بر اینکه عواید آن می‌تواند به کاهش بحران مالی و اقتصادی عراق در اوضاع فعلی کمک کند».

گذرگاه‌های مرزی با ایران از قریب به چهار ماه پیش و با شیوع ویروس کرونا در ایران بسته شده است.
منبع:فارس
ر/111

کد مطلب: 108783
 


 
دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹
۲۰ ذی‌الحجه ۱۴۴۱
10 August 2020