Share/Save/Bookmark
توصيه مطلب
۰
 
ظریف: از اجرای تعهدات برجامی اروپا ناراضی هستیم
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۳۸
وزیر امور خارجه ایران با بیان اینکه از میزان تعهد اتحادیه اروپا به اجرای برجام ناراضی هستیم، پیوستن 6 کشور اروپایی به اینستکس را مثبت خواند و گفت: باید شاهد عملیاتی شدن این سازوکار باشیم.
به گزارش تابش کوثر؛محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان صبح امروز در بدو ورود به استانبول برای شرکت در هشتمین کنفرانس «قلب آسیا» درباره افغانستان در گفت: ما حتما از میزان تعهد اتحادیه اروپا و کشورهای عضو آن به اجرای برجام ناراضی هستیم این موضوع را در جلسه اخیر کمیسیون مشترک برجام در وین به صورت واضح از سوی ایران و روسیه و چین با صراحت و هماهنگی قابل توجهی از سوی سه کشور مطرح شد.

وی افزود: درباره ضرورت اجرای واقعی تعهدات برجامی توسط دیگران و اینکه ایران این آمادگی را همواره داشته که در صورت اجرای تعهدات دیگران ایران هم اقدامات مبتنی بر ماده 36 خود را متوقف کند، این بحث‌ها در جلسه مطرح شده است. 

وزیر خارجه اقدام جدید در پیوستن 6 کشور عضو اتحادیه اروپا به اینستکس اقدام مثبتی خواند و یادآور شد: ولی آنچه لازم است شاهد آن باشیم عملیاتی شدن اینستکس است که با امضای تفاهمنامه بین طرف ایرانی و طرف اروپایی اینستکس احتمال اینکه این مکانیسم به اجرا تبدیل شود، در آینده وجود دارد.

ظریف درباره سفرش به ترکیه برای شرکت در هشتمین کنفرانس قلب آسیا گفت: روابط ما با همسایگان ویژه است و بیشترین سفرها را از ابتدای مسؤولیت به همسایگان داشتیم و روسیه و ترکیه در بین همسایگان بیشترین تعداد را دارند. ابتکار قلب آسیا یا ابتکار استانبول برای هماهنگی همکاریهای منطقه‌ای با افغانستان به منظور ایجاد ثبات و امنیت در افغانستان و توسعه همه جانبه شکل گرفته است.

وی با بیان اینکه کشورهای مختلف مسؤولیت‌های مختلی برعهده داشتند و مسؤولیت جمهوری اسلامی بحث آموزش در افغانستان بوده است، اظهار داشت: در شرایط کنونی وضعیت افغانستان با توجه به انتخابات ریاست جمهوری و تحولات مربوط به مذاکرات صلح شرایط ویژه‌ای است و ضرورت دارد مخصوصا کشورهای منطقه و کشورهایی که در مجاورت افغانستان هستند نقش فعال‌تری را در روند صلح و بازسازی افغانستان ایفا کنند و این اجلاس فرصت خوبی برای کشورهای مختلف است که در این زمینه‌ها و در حوزه‌هایی که می‌توانند به افغانستان کمک کنند و در کمک به روند صلح در افغانستان بحث کنند.

رئیس دستگاه دیپلماسی همچنین عنوان کرد که در حاشیه امکان دیدارهای دوجانبه با کشورهای مختلف حاضر وجود دارد.
منبع:فارس
ر/111

کد مطلب: 103661
 


 
شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸
۲۳ جمادى الأول ۱۴۴۱
18 January 2020