Share/Save/Bookmark
توصيه مطلب
۰
 
معاون اول رییس جمهور: هیچ اتفاقی با برگشت مرحله دوم تحریم‌ها نمی‌افتد
تاریخ انتشار : يکشنبه ۶ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۹
معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه امروز بی‌سابقه‌ترین ذخایر اسکناس در کشور وجود دارد، گفت: هیچ اتفاقی با برگشت مرحله دوم تحریم‌ها نمی‌افتد.
به گزارش تابش کوثر؛اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور در مراسم آیین نکوداشت بیمه سلامت اظهار داشت: ملت ایران با تلاش از موانع عبور کرده است و امروز بیش از پیش نیاز به همت و تلاش داریم.

جهانگیری افزود: اربعین نمایش بزرگ و شکوهمندی از ملت‌های منطقه است که چنین حرکتی در دنیا بی‌نظیر است که در مقطع کوتاهی مردم در چنین راهپیمایی شرکت کنند.

معاون اول رییس جمهور تصریح کرد: نواقصی در این حرکت دیده می‌شود اما نباید بی‌انصافی صورت گیرد.

وی گفت: کار بزرگی در این راستا به کمک دولت و ملت اتفاق افتاده و برخی از این نواقص به دلیل شوق خدمت بوده است. دستگاهی تصمیم می‌گیرد به جای دلار آمریکایی از پول ملی کشور مقابل استفاده شود که ممکن است در کشور عراق مشکلاتی ایجاد شده بود.این کار نیازمند رایزنی و ایجاد شعب بانکی بود که این مشکل نیز با همت و تلاش در حال مرتفع شدن است.

جهانگیری خاطرنشان کرد: از طرفی مقطع خاص تاریخی دیگری قرار داریم و آمریکا اعلام کرده که مرحله دوم تحریم‌ها هفته آینده اعمال می‌شود اینکه آمریکایی‌ها کار ظالمانه‌ای کردند آشکار است.

معوان اول رییس جمهور افزود: بیش از ۱۰ سال مذاکره راجع به این توافق انجام شد و در این دولت ۱۸ ماه کار کارشناسی بر روی برجام صورت گرفت تا مقامات به توافقی برسند. اینکه فردی یکباره زیر توافق بزند با هدف فشار بر ملت ایران بوده و به دروغ می‌گویند هدف ما دولت ایران است.

جهانگیری گفت: یکی از بخش‌هایی که در تحریم باید مستثنی باشد بخش سلامت است. به مردم دروغ نمی‌گوییم اینها تلاششان بر اساس‌ این بود که مردم با کمبود دارو و غذا و خوراکی مواجه شوند و تلاش کردند کالای اساسی وارد کشور نشود.

وی تصریح کرد: آمریکا با تمام ساز و کارها به دنبال این بود که مانع وارد شدن پول به کشور شوند تا کشور با مشکل تهیه کالای اساسی مواجه شود.

معاون اول رییس جمهور گفت: همسایگان ما رابطه خوبی در این مقطع با ما دارند و اعلام کردند ایران به توافق پایبند بوده است به همین دلیل اکنون به شرکت‌ها فشار وارد می‌کنند که اگر با ایران مبادله داشته باشید تحریم می‌شود.

جهانگیری افزود: دولت با اقتداری که از خود نشان داد با افتخار اعلام می‌کنم آمریکا قادر به متوقف کردن فروش نفت ایران نخواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: در ماه‌های گذشته ۲.۵ میلیون بشکه نفت صادر میکردیم اما اکنون صادرات چندصد هزار بشکه کاهش پیدا کرده است که مردم متوجه آن هستند.

جهانگیری گفت: در سال ۹۴ تا زیر سی دلار نفت را فروختیم اما اکنون به ۸۰ دلار رسیده است اگر آمریکا توان متوقف کردن فروش نفت ما را داشت قیمت نفت به بالای ۱۰۰ دلار می‌رسید اکنون اگر ۱ میلیون بشکه نفت با قیمت ۸۰ دلار صادر کنیم می‌توانیم همان مبلغ معادل سال ۹۳ را داشته باشیم.

وی بیان داشت: از نظر ذخایر کشوری هستیم که بالای ۱۰۰میلیارد دلار ذخیره داریم. کشوری هستیم که ممکن است در ابتدای سال با محدودیت مواجه شدیم اما امروز بی‌سابقه‌ترین ذخایر اسکناس در کشور وجود دارد.

معاون اول رییس جمهور  حمل و نقل و فروش نفت در حال انجام است و داروی در حال تامین است امسال ۳.۵ میلیارد دلار برای تامین دارو و تجهیزات اختصاص یافت.

وی  بیان داشت: در کالاهای اساسی حدود ۱۳میلیارد دلار اختصاص یافته است. با شناختی که از بخش خصوصی و تولیدی داریم می‌توانیم مشکلات را در مدت زمان کوتاهی حل کنیم.

جهانگیری ادامه داد: مردم ایران بدانند هیچ اتفاقی با برگشت مرحله دوم تحریم‌ها نمی‌افتد آنها در ماه‌های گذشته تمام اقداماتی که در توان داشتند را انجام دادند و ما تدابیر لازم را اندیشه کردیم.

وی افزود: راه برخورد با ایران راه تعامل و گفت‌وگو است با زورگویی ملت ایران از پای نخواهد نشست. تاریخ این ملت در برابر خارجی‌‌ها مقاومت است اما در این شرایط آنچه را در توان داریم باید در اختیار ملت ایران قرار دهیم. یکی از حوزه‌هایی که در این شرایط مردم به آن نیاز دارند حوزه سلامت است و طرح تحول سلامت از افتخارات دولت است.

معاون اول رئیس جمهور اضافه کرد: مهم‌ترین پیام طرح تحول سلامت این بود که به مردم اعلام کنیم در زمان مواجهه با بیماری دولت راهکاری دارد که از مشکلات به راحتی عبور کنید.مهم ترین پیام بیمه این است که به عنوان‌ چتر حمایتی عمل کند و مردم را ایمن کند.

معاون اول رییس جمهور گفت: یکی از پیش‌بینی های لازم در حوزه سلامت طرح تحول سلامت بوده است که از بزنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری خوبی برخوردار بود که مجری خوبی باید آن را اجرا کند. وزیر وقت‌‌گذار دلسوز مجری این طرح شد و تاکنون به خوبی پیش رفته است.

وی افزود: قبل و بعد از اجرای طرح تحول سلامت به بیمارستان مراجعه کردم که خدمات آن به خصوص در شهرستان‌ها محسوس است. تخت‌های جدید و نوسازی در این سال‌ها شکل گرفت. اقدامات حاشیه شهرهای بزرگ مجموعه وسیعی بود که به خوبی انجام شده است.

جهانگیری بیان داشت: منابع بودجه مشخص است، وقتی حجم بودجه محدود است نمی‌توان از آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها کم کرد به دلیل اینکه با مشکل مواجه می‌شوند.

وی  ادامه داد: منابع بودجه کشور محدود است و اولویت‌بندی تعیین کننده است. مهم‌ترین اقدام دولت اختصاص بودجه بر اساس اولویت است و با تاکیداتی که رییس جمهور و مقام معظم رهبری داشتند نشان می‌دهد این طرح اولویت کشور است.

معاون اول رییس جمهور افزود: امیدواریم منابع بودجه طرح تامین شود، از پزشکان داروسازان و همه بخش‌ها که به دلیل مطالبات تحت فشار قرار دارند با ما مهراهی کنند. اطمینان می‌دهم بودجه طرح تحول سلامت اولویت دولت است.

وی گفت: ۵۰۰ میلیون دلار در جلسه سران قوه تصویب شده است و به زودی به ریال تبدیل و در اختیار حوزه سلامت قرار می‌گیرد. توجه خاص این مبلغ به بخش دارو بوده است و سعی می‌کنیم به زودی در اختیار قرار گیرد.
منبع:فارس
ر/111

کد مطلب: 88946
 


 
يکشنبه ۴ فروردين ۱۳۹۸
۱۷ رجب ۱۴۴۰
24 March 2019