Share/Save/Bookmark
توصيه مطلب
۰
 
چه اتفاقی در دریا دارد میفتد؟!
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۱۹
فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، گفت: چندی پیش همه اعضای دولت غیر از رئیس‌جمهور برای راه‌اندازی گردشگری دریایی در کیش جمع شدند تا بخش خصوصی این پروژه را توسعه دهد اما با یک تغییر مدیریت در سازمان منطقه آزاد کیش،‌حمایت‌ها به فراموشی سپرده شد و بخش خصوصی به خاک سیاه نشست.
به گزارش تابش کوثر؛ سردار فدوی امروز در بیست و پنجمین همایش ارگان‌های دریایی اظهار داشت: ضرورت دارد اعمال حاکمیت‌ها بسیار کامل و جامع باشد، خصوصا در آب‌های بین‌المللی ما این موضوع را از جایگاه خود کاملا دنبال می‌کنیم.

وی با انتقاد از عدم رعایت مسائل زیست محیطی از سوی کشتی‌های دنیا در آبهای خلیج فارس و دریای عمان گفت: امروز اگر با هلیکوپتر یا هواپیما بر فراز آبهای خلیج فارس و دریای عمان حرکت کنیم متوجه می‌شوید که هیچ کشتی خود را ملزم به مسائل زیست محیطی نمی‌داند و از سوی کشتی‌ها لکه‌های آلاینده ایجاد شده است و اصلا کسی به کسی نیست.

فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی افزود: متاسفانه ما فقط راجع به توسعه دریامحور صحبت می‌کنیم، فقط ادعای حمایت از بخش خصوصی داریم اما در عمل حمایت چندانی از بخش خصوصی انجام نمی‌شود.

سردار فدوی افزود: چندی پیش بود که همه اعضای دولت غیر از رئیس‌جمهور برای راه‌اندازی گردشگری دریایی در کیش جمع شدند تا بخش خصوصی این پروژه را توسعه دهد اما با یک تغییر مدیریت در سازمان منطقه آزاد کیش،‌حمایت‌ها به فراموشی سپرده شد و بخش خصوصی به خاک سیاه نشست.

وی با تاکید بر اینکه توسعه دریا محور نباید با تغییر مسئولان عوض شود، گفت: با تغییر یک مدیرعامل بخش خصوصی بیچاره می‌شود و این منطقی نیست، چرا انتظار داریم در این شرایط بخش خصوصی در توسعه دریامحور حضور یابد.

سردار فدوی با تاکید بر اینکه ما در خلیج فارس و دریای عمان اعمال حاکمیت کرده‌ایم گفت: براساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی، کشتی‌های مربوط به امریکا و کشورهای تحت امر آمریکا برای عبور از خلیج فارس فقط از آبراهه‌ای که ما برای آنها تعیین کرده‌ایم تردد می‌کنند و اجازه ذره‌ای مخالفت ندارند.

فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی افزود: طبق کنوانسیون‌های بین‌المللی کشورهای خارجی باید رعایت قانون عبور بی‌ضرر داشته باشند که رعایت نمی‌کنند و کشتی‌های کشورهایی که ما تعیین کرده‌ایم باید از آبراهه‌ای که مشخص کرده‌ایم عبور کنیم در حالی که طبق روال بین‌المللی این کارها برعهده سازمان بنادر و دریانوردی است و انتظار داریم طبق ابلاغیه‌ای که ۵ روز پیش برای مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی امضا کردم در این حوزه سازمان بنادر پای کار بیاید.

وی افزود: در داخل نیز باید اعمال حاکمیت کامل دنبال شود، چندی پیش ما کشتی هندی که مخازن آب تعادل خود را نزدیک لاوان تخلیه کرده بود توقیف کردیم اما سریع رها کردند در حالی که کشتی ایرانی دو سال به خاطر موضوع باطل تحریم‌ها در توقیف همین کشور هند بود.

سردار فدوی افزود: از طرف هوا و دریا هرگونه تخلف در حوزه محیط زیست که از سوی کشتی‌ها رخ دهد را رصد می‌کنیم و قابلیت مستندسازی نیز داریم، اما اعمال قانون در این حوزه برعهده سازمان بنادر و دریانوردی است. اگر حکم صادر شود ما با قدرت آن را اجرا می‌کنیم.

وی به توقیف کشتی مرسک توسط نیروی دریایی سپاه در یکی دو سال گذشته اشاره کردو گفت: در حالی که دو ناو آمریکایی و هواپیمای آمریکایی مواظب این کشتی بودند از آنها خواستیم که دخالت نکنند و کشتی را توقیف کردیم؛ بنابراین ضرورت دارد اعمال حاکمیت با قدرت انجام شود.

فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی افزود: متاسفانه هر زمان که در خلیج فارس و دریای عمان تردید کنید متوجه می‌شوید که کشتی‌ها خود را ملزم به رعایت مسائل زیست محیطی نمی‌دانند و نزدیک بندر آب تعادل خود را تخلیه می‌کنند.

وی گفت: هلیکوپترهای ما آماده است در مسیری چند ساعته تخلف‌ها را مشخص کند و به شما نشان دهد.

سردار فدوی به برخی تفاسیر سلیقه‌ای از قانون اشاره کرد و گفت: متاسفانه عده‌ای به خاطر منافع شخصی، منافع کلان کشور را قربانی می‌کنند و این از مصیبت‌های کشور است. بسیاری از طرح‌های کلان کشور به همین دلیل دچار خدشه شده است.

فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: همه دولت‌ها متفق‌القول مدعی حمایت از توسعه دریامحور هستند اما در عمل کار چندانی اجرا نمی‌شود در حالی که دریا نقش اساسی در ادامه حیات کشورها دارد.

سردار فدوی افزود: بخش اعظم کشور ما از دریا یا ساحل دریا است و تجارت دریایی بخش اعظم تجارت‌های ما را شامل می‌شود.
منبع:فارس
ر/111
کد مطلب: 74879
 


 
جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷
۱۲ جمادى الأول ۱۴۴۰
18 January 2019