Share/Save/Bookmark
توصيه مطلب
۰
 
معاون وزیر بهداشت : نرخ ابتلا به سرطان در ایران از متوسط جهانی کمتر است
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۱۵
معاون وزیر بهداشت گفت: نرخ ابتلا به سرطان در ایران از متوسط جهانی کمتر و استان مرکزی هم از متوسط کشوری پایین‌ تر است.
به گزارش تابش کوثر؛حریرچی، معاون وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی در مراسم تجلیل از پدر پیوند مغز استخوان ایران در اراک با بیان اینکه سالانه ۱۱۰ هزار نفر در کشور مبتلا به سرطان، شناسایی می‌شوند که ۵۳ درصد مرد و ۴۷ درصد زن هستندگفت: نرخ ابتلا به سرطان در ایران از متوسط جهانی کمتر و استان مرکزی هم از متوسط کشوری پایین‌تر است.

حریرچی افزود: میزان ابتلا به سرطان‌ها در ایران رو به افزایش است که عواملی از جمله افزایش سن، عوامل خطر زندگی سالم و عوامل محیطی از جمله استرس و آلودگی هوا باعث این روند افزایشی هستند.

او اضافه کرد: ابتلای افراد به بیماری سرطان مشکل بهداشت جهان امروز است و در دنیا ۲ درصد درآمد ناخالص ملی برای درمان این نوع بیماری هزینه می‌شود.

صرف سالانه ۱۰۰ هزار میلیارد ریال برای مداوای سرطان در کشور

معاون وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: هرسال ۱۰۰ هزار میلیارد ریال برای مداوای سرطان در کشور هزینه مستقیم و غیرمستقیم صرف می‌شود که ۳۰ هزار میلیارد ریال این هزینه به صورت نقدی و ۱۵ هزار میلیارد ریال آن نیز صرف تامین دارو‌های شیمیایی می‌شود.

مصرف بسیاری از داروهای شیمی درمانی درست نیست

او با بیان اینکه در کشور ما سرطان در حال افزایش است و لازم است تدابیر لازم برای جلوگیری از ابتلای افراد اندیشیده شود گفت: مصرف بسیاری از داروهایی که برای شیمی درمانی بیماران سرطانی به تجویز می‌شود، به ویژه داروهای گران قیمت درست نیست ، که پزشکان باید به این امر توجه داشته باشند.

حریرچی بیان کرد: موضوع مهم استفاده از راهنمای بالینی یا به عبارتی پروتکل درمانی براساس متون علمی دنیا در روش‌های درمانی بیماران است که باید روش‌ها و اصول بر مبنای علم دنیا و مستند باشد و به عبارتی تخطی در آن وجود نداشته باشد.

فعالیت ۱۹ مرکز پیوند مغز استخوان در کشور

قوم زاده، پدر پیوند مغز استخوان ایران هم در این مراسم گفت: در حال حاضر ۱۹ مرکز پیوند مغز استخوان در کشور فعال است که بزودی در استان مرکزی و در شهر اراک مرکز پیوند مغز استخوان غرب کشور راه اندازی خواهد شد.

قوم زاده افزود: بیش از ۴۰۰ متخصص در این زمینه تربیت شده اند و در کشور به بیماران خدمت رسانی می‌کنند.

تجلیل از بزرگان و شخصیت‌های ارزشمند علمی، منشا سنت‌های حسنه

آیت الله دری نجف آبادی نماینده ولی فقیه در استان مرکزی هم در این مراسم گفت: برگزاری آیین‌های نکوداشت و تجلیل از بزرگان و شخصیت‌های ارزشمند علمی، منشا سنت‌های حسنه و معرفی الگو‌های مناسب به نسل‌های جوان است و استان مرکزی مهد مفاخر، ادیبان و بزرگان بسیاری همچون امام خمینی (ره)، پروفسور حسابی و دکتر قریب است که در دامان خود تربیت و به این کشور تقدیم کرده است.

آیت الله دری نجف آبادی افزود: دانشجویان رشته‌های پزشکی باید در زمینه علوم مختلف از جمله سلول‌های بنیادین و پیوند اعضا علم خود را به روز کنند و از بزرگان این علوم در کشور بهره‌مند شوند.

سرطان سینه، پروستات، معده، پرورکتال و پوست شایع‌ترین سرطان‌ها در استان مرکزی

جمالیان رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک هم در این آیین گفت:شایع‌ترین سرطان‌ها در استان مرکزی به ترتیب سرطان سینه، پروستات، معده، پرورکتال و پوست است و در حال حاضر تحقیقاتی در شهر اراک مبنی بر تاثیر الودگی هوا در کنار سایر موارد در دست بررسی است که امیدواریم با کمک‌های پروفسور قوام زاده بتوان در رفع آن گام برداشت.

آیین نکوداشت پروفسور اردشیر قوام زاده، پدر پیوند مغز استخوان ایران در اراک برگزار شد و رونمایی از تمبر نکواشت این دانشمند و نامگذاری کلینیک فوق تخصصی بیمارستان امیرالمومنین (ع) اراک به نام پروفسور قوام‌زاده، از دیگر بخش‌های جنبی این آئین بود.

پروفسور اردشیر قوام زاده، پدر پیوند مغز استخوان ایران در سال ۱۳۱۹ از مادری تفرشی و پدری تهرانی در شهر تهران متولد شد وکسی بود که علیرغم بازیگوشی در دوران کودکی، به صورت جدی وارد وادی علم و تحصیل شد و پس از چندین سال تحصیل و کسب علم در دانشگاه‌های اتریش و سوئیس به ایران بازگشت و مرکز بزرگ تحقیقات سرطان و مراکز متعدد پیوند مغز استخوان را در ایران راه اندازی کرد و امید به بهبودی و معالجه را در میان بیماران صعب العلاج افزایش داد و امروز ایین نکوداشت این شخصیت بزرگ علمی در اراک برگزار شد.
منبع:باشگاه خبرنگاران
ر/111

کد مطلب: 102879
 


 
چهارشنبه ۱۸ تير ۱۳۹۹
۱۷ ذی‌القعده ۱۴۴۱
8 July 2020