Share/Save/Bookmark
توصيه مطلب
۰
 
از سنگ اندازی وزارت نفت در صنعت برق تا موفقیت سرمایه گذاران حوزه تجدیدپذیر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۴
نکته قابل تامل اینجاست که خوراک نیروگاه ها با سیاست های یک بام و دوهوای وزارت نفت تامین نمی شود اما وزارت نیرو باید به نمایندگان ملت و افکار عمومی پاسخگو باشد.
به گزارش تابش كوثر، بخش‌نامه اخیر توانیر مبنی بر جلوگیری از انعقاد قراردادهای جدید مولدهای مقیاس کوچک تا مشخص شدن قیمت سوخت آنها، بار دیگر لزوم وجود نگاه جامع انرژی را در کشور روشن کرد تا سیاستی واحد در این زمینه اتخاذ شود و هر بار صنعت زیربنایی برق به خاطر تصمیمات لحظه ای وزارت نفت دچار چالش نشود.

بر اساس قانون متولی اصلی تامین برق کشور وزارت نیرو هست و از آنجا که بیش از ۹۵ درصد برق کشور از طریق نیروگاه های حرارتی تولید می شود، این بخش وابستگی شدیدی به سوخت های فسیلی داشته و و هر روز با نظر و سلیقه یکی از مدیران نفت بازیچه دست آنها قرار می گیرد. متاسفانه طی سال های اخیر مدیران وزارت نفت در فصول سرد به بهانه نبود گاز کافی در کشور و در فصول گرم نیز به بهانه های واهی دیگر برای صنعت برقی که متولی آن وزارت نیروست چالش هایی ایجاد می کند.
نکته قابل تامل اینجاست که خوراک نیروگاه ها با سیاست های یک بام و دوهوای وزارت نفت تامین نمی شود اما وزارت نیرو باید به نمایندگان ملت و افکار عمومی پاسخگو باشد.

این درحالیست که با تلاش های مجدانه وزارت نیرو طی چهار سال دولت یازدهم نیروگاه های تولیدپراکنده در حال توسعه است و سرمایه گذاران بسیاری به این حوزه وارد شده اند اما متاسفانه با تصمیمهای نابخردانه وزارت نفت و به دنبال آن تصمیم توانیر مبنی بر جلوگیری از انعقاد قرارداد جدید در حوزه مولدهای تولید پراکنده ، دل بخش خصوصی را از سرمایه گذاری در این بخش خالی می کند. خوشبختانه طی سال های اخیر با رشد و توسعه نیروگاه های تجدیدپذیر و سیاست های تشویقی و حمایتی وزارت نیرو و اجرای به موقع تعهدات ، باعث شده که سرمایه گذاران صنعت برق به سمت احداث نیروگاه های خورشیدی تمایل زیادی داشته باشند چرا که دیگر دغدغه تامین سوخت نداشته و تنها با یک ارگانی طرف حساب هستند که تاکنون به تمام تعهدات خود نسبت به سرمایه گذاران عمل کرده است.

جدا از پرداخت های به موقع وزارت نیرو به سرمایه گذاران حوزه تجدیدپذیر ، هزینه های استهلاک و تعمیر و نگهداری بسیار ناچیز نیروگاه های خورشیدی مزیت دیگری هستند که توجه سرمایه گذاران را به این بخش جلب کرده است.

به هر حال نباید این نکته را فراموش کرد که با وجود همه مزایای نیروگاه های تجدیدپذیر ، به منظور افزایش پایداری شبکه ترکیبی از نیروگاه های حرارتی ، برق آبی و تجدیدپذیر باید مورد استفاده قرار گیرد.

ی/۶۰۰
کد مطلب: 63060
 


 
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷
۷ شوّال ۱۴۳۹
21 June 2018