Share/Save/Bookmark
توصيه مطلب
۰
 
دولت چاره‌ای جز اصلاح نظام پرداخت یارانه نداشت
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۵۰
رئیس سازمان تعزیرات حکومتی گفت: دولت چاره‌ای جز اصلاح نظام پرداخت یارانه و اجرای قانون نداشت بویژه که روند موجود باعث افزایش تورم، رانت و فساد بود.
دولت چاره‌ای جز اصلاح نظام پرداخت یارانه نداشت
به گزارش تابش کوثر، آقای احمد اصانلو در نشست هم‌اندیشی و هماهنگی مدیران اداره‌کل تعزیرات حکومتی در استان‌ها با اشاره به اصلاح نظام پرداخت یارانه و مصوبه اخیر سران قوا مبنی بر افزایش اختیارات سازمان تعزیرات حکومتی افزود: از شب گذشته که رییس جمهور اجرای طرح اصلاح نظام پرداخت یارانه را اعلام کرد از امروز وارد طرح نظام جدید شدیم، همچنین با توجه به افزایش اختیارات تعزیرات با حجم تخریب در این موضوع مواجه شدیم که، لازم است همه ما آگاه و توجیه باشیم.

وی ادامه داد: دولت در سال اول خدمت خود این طرح را اجرا کرد که ناگزیر بود، زیرا هر روز تاخیر در اجرای آن ایجاد فساد، رانت و تورم بیشتر در جامعه را سبب می‌شد.
اصانلو گفت: در سال گذشته دولت قبل در همان چند ماه باقی مانده از عمر خود هشت میلیارد دلار بودجه مصوب برای یارانه کالا‌های اساسی را هزینه کرده بود و منابع ارزی برای واردات کالا‌های اساسی و مواد اولیه نداشت.
وی افزود: سال گذشته ۳۰ میلیارد دلار هزینه شده بود و در این سال‌ها چاره‌ای جز خلق پول نبود ضمن اینکه خلق پول هم موجب تورم می‌شود بنابراین ادامه این وضعیت منطقی نبود.
اصانلو گفت: دولت سیزدهم جسارت این تغییر را پذیرفت هرچند ممکن است هجمه‌ها به دولت وارد شود.
وی ادامه داد: دولت به اجرای قانون تمکین کرد و به جای اینکه به واردکننده پول بدهد که کالا وارد کند، می‌خواهد یارانه را مستقیم به دست مصرف کننده بدهد.
معاون وزیر دادگستری به نمونه‌ای از پرداخت یارانه اشاره کرد و گفت: یک واحد تولید ماکارونی که با ارز ۴۲۰۰ تومانی آرد تهیه می‌کرد ماکارونی تولیدی را به خارج از کشور صادر می‌کرد و به جای اینکه داخل کشور هفت هزار تومان بفروشد، از صادرات به خارج از کشور ۴۰ هزار تومان سود و منفعت کسب می‌کرد در حالی که باید این یارانه تخصیصی به دهک‌های پایین جامعه برسد.
معاون وزیر دادگستری با اشاره به قاچاق کالا‌های اساسی به کشور‌های دیگر گفت: اخیرا طبق یک گزارش، میزان روزانه ۳۰۰ تا هزار تن روغن تنها از مز‌های سیستان و بلوچستان به کشور پاکستان قاچاق می‌شود.ب/110
منبع:خبرگزاری صدا و سیما
کد مطلب: 125530
 


 
يکشنبه ۱۲ تير ۱۴۰۱
۴ ذی‌الحجه ۱۴۴۳
3 July 2022