Share/Save/Bookmark
توصيه مطلب
۰
 
کاهش قیمت خودرو در پی بازداشت مدیران خودروساز
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۳۳
انتشار خبر بازداشت مدیران ایران خودرو، واکنش بازار خودرو را به همراه داشت به طوری که این موضوع در کنار افزایش تحویل خودرو از سوی خودروسازان باعث کاهش قیمت‌ها در بازار شده است.
به گزارش تابش کوثر؛دو روز پیش سخنگوی دولت از برکناری مدیرعامل ایران خودرو به دلیل افزایش غیرقانونی قیمت خودرو خبر داد و در پی این مسأله، عصر روز دوشنبه هاشم یکه‌زارع مدیرعامل ایران خودرو بازداشت شد.

پیش از آن نیز دو نفر از مدیران ارشد این شرکت خودرویی بازداشت شده بودند. پیش از بازداشت مدیران ایران خودرو نیز تعدادی از مدیران شرکت ساپیا بازداشت شده بودند و خبر ممنوع‌الخروجی مدیرعامل این شرکت نیز در خبرگزاری فارس منتشر شد.

پس از این اتفاقات و در شرایطی که تحویل خودرو از سوی شرکت‌های خودروساز کمی سرعت گرفته است، باعث شد تا قیمت خودرو در بازار روندی کاهشی داشته باشد. این تأثیر علاوه بر اینکه قیمت خودروهای ایران خودرو را کاهش داد باعث کاهش قیمت محصولات سایپا نیز شده است. 

در این وضعیت با وجود تعطیلی تابستانه کارخانه، محصولات شرکت سایپا این روزها فاکتور می‌شود و شرکت به مشتریان خودرو تحویل می‌دهد. این موضوع نیز بر قیمت‌های بازار اثرگذار بوده است. همچنین می‌توان به تأثیر بازداشت چند نفر از مدیران سایپا و برخورد با چند نمایندگی پرفروش این گروه خودروسازی طی روزهای گذشته اشاره کرد که باعث وارد شدن شوک به بازار خودرو شده بود. 

به این ترتیب در حال حاضر بازار خودرو مقداری کنترل شده و همان‌طور که برخورد با برخی مفاسد اقتصادی در حوزه ارز روی قیمت دلار تاثیر گذاشت، برخورد با برخی مدیران صنعت خودرو نیز کاهش قیمت‌ها را در بازار به همراه داشته است.

* یکه‌تازی خودروسازان در بازار خودرو

سعید مؤتمنی رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو در گفت‌وگو با فارس با بیان اینکه خبر بازداشت برخی مدیران صنعت خودرو بر بازار تاثیرگذار بوده است، اظهار داشت:‌ در حال حاضر روزهای تعطیلی را پشت سر می‌گذاریم و باید منتظر باشیم خبر بازداشت مدیران در هفته آینده بر بازار خودرو اثر بیشتری داشته باشد و شاهد کاهش قیمت محصولات ایران خودرو و سایپا باشیم.

وی با اشاره به افزایش قیمت 4 محصول ایران خودرو در یک ماه گذشته همزمان با کاهش قیمت‌ها در بازار، گفت: این مسئله باعث شد تا قیمت‌ها در بازار روندی افزایشی پیدا کند و با اینکه ایران خودرو اعلام کرد که افزایش قیمت‌ها ناشی از اشتباه نرم افزاری بوده است اما این مسئله در بازار بار روانی داشت و جبران آن هفته‌ها به طول می‌انجامد.

وی با بیان اینکه خودروسازان ادعا می‌کردند که می‌توانند بازار را مدیریت کنند، گفت:‌ خودروسازان یکه تاز بازار خودرو شدند و با قیمت‌ها بازی می‌کردند که این مسئله باعث شده بود تا از کاهش قیمت‌ها در بازار جلوگیری شود.

مؤتمنی با بیان اینکه بازداشت برخی مدیران خودرویی از جمله مدیر ایران خودرو و همچنین مدیر 10 تا 15 نمایندگی شرکت‌های خودروساز که خرید عمده می‌کردند و تعیین کننده قیمت‌ها بودند، بر بازار اثرگذار است، گفت: بازداشت سرشاخه‌های نابسامانی قیمت خودرو باعث می شود تا قیمت در بازار روندی کاهشی داشته باشد و در صورتی که عرضه خودرو از سوی خودروسازان تداوم داشته باشد ریزش قیمت‌ها را شاهد خواهیم بود.

وی ادامه داد:‌ در حال حاضر این مسئله را در بازار خودروهای وارداتی شاهد هستیم و می‌بینیم که با توجه به عدم خرید مردم،‌کاهش قیمت‌ها در مورد خودروهای وارداتی اتفاق افتاده است.

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو تاکید کرد: زمانی که قیمت خودرو در بازار کاهش می‌یابد خودروسازان باید قیمت محصولاتشان را کاهش دهند نه اینکه با افزایش قیمت‌هایشان به بازار سیگنال مثبت دهند.

وی تاکید کرد:‌ مدیرعامل جدید ایران خودرو باید برای جمع شدن حاشیه بازار خودرو تلاش کند تا اختلاف قیمت بازار و کارخانه کم شود.

* ادامه روند کاهشی قیمت‌ها در بازار خودرو

علیرضا پورحسنی، مدیر یک نمایندگی سایپا در این مورد به فارس، گفت: هر ساله در تیر و مرداد ماه با افزایش تقاضا و التهاب بازار خودرو روبرو بودیم ولی امسال تقاضای زیادی برای خرید خودرو وجود ندارد.

وی ادامه داد: قیمت خودروها بالا رفته و در مقابل، کسب و کار مردم ضعیف شده و قدرت خرید خودرو در کشور به اندازه قبل وجود ندارد. در عین حال، افرادی که در خرید خودرو سرمایه‌گذاری کرده بودند حالا با رکود بازار به فکر فروش خودروهایشان هستند و مجبورند قیمت این خودروها را کاهش دهند. 

به گفته پورحسنی، انتشار اخبار بازداشت مدیران شرکت‌های خودروساز باعث شده تا قیمت‌ها در بازار روند کاهشی داشته باشد. البته افزایش تحویل خودرو از سوی خودروسازان هم بی‌تأثیر نیست.

* شوک تصمیمات ایران خودرو به بازار

صفدر احمدی، مدیر یک نمایندگی ایران خودرو نیز در این مورد به فارس گفت: بازار خودرو روند کاهشی را طی می‌کرد تا اینکه ایران خودرو قیمت 4 محصولش را به یکباره افزایش داد. در نتیجه قیمت پژو 206 و پژو پارس طی 2 تا 3 روز حدود 6 تا 7 میلیون تومان بالا رفت و همین موضوع بر قیمت بقیه خودروها نیز تأثیرگذار بود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر قیمت محصولات ایران خودرو نیز در بازار روندی کاهشی دارد، گفت: پژو 206 تیپ 5 طی روزهای اخیر کاهش 3 میلیون تومانی را داشته و حالا با قیمت 95 میلیون تومان فروخته می‌‌شود. بقیه خودروها نیز شاهد کاهش قیمت بوده‌اند.

* شگرد سایپا برای گران‌فروشی سراتو

محمد محمدی، یک نمایشگاه‌دار خودرو نیز در مورد عملکرد این شرکت در فروش خودرو و تأثیر آن بر قیمت‌های بازار به فارس، گفت: سراتوی سایپا قبلاً با قیمت 90 میلیون تومان و به صورت اقساطی فروخته می‌شد ولی پس از بالا رفتن قیمت ارز و نرخ کالاها در کشور، در حالی که این خودرو در بازار 290 میلیون تومان معامله می‌شد شرکت سایپا قیمت 295 میلیون تومانی را برای سراتو اعلام کرد. 

وی ادامه داد: در این شرایط با توجه به اینکه قیمت کارخانه از قیمت بازار بالاتر بود، خریداری برای سراتو از کارخانه وجود نداشت، در نتیجه سایپا نیز که حدود 2 تا 3 هزار دستگاه سراتو را برای فروش در اختیار داشت اعلام کرد که خط تولید این خودرو جمع‌آوری می‌شود.

محمدی افزود: شب عید سایپا قیمت 220 میلیون تومان را برای سراتو اعلام کرده بود و حالا به فاصله کمی از این قیمت‌گذاری، دوباره قیمت این خودرو را 75 میلیون تومان افزایش داده و به 295 میلیون تومان رسانده است.

به گفته وی، پس از باز شدن سایت فروش سراتو و عدم فروش این محصولات با قیمت جدید، سایپا از جمع‌آوری خط تولید سراتو خبر داد و به این ترتیب توانست بیش از هزار دستگاه سراتو را به صورت اینترنتی به فروش برساند. 

به گفته محمدی، قیمت کارخانه‌ای چانگان نیز قبلاً 127 میلیون تومان بود که اخیراً به 155 میلیون تومان رسیده است.

* افت 100 تا 250 میلیونی قیمت خارجی‌ها

علی اصیلی، یک فروشنده خودروهای خارجی در بازار نیز با اشاره به تأثیر کاهش نرخ ارز بر قیمت خودروهای خارجی، گفت: در حال حاضر بازار خودروهای خارجی کاهشی است  و شاهد کاهش قیمت 100 تا 250 میلیون تومانی این خودروها هستیم.

وی ادامه داد: قیمت سانتافه که به یک میلیارد و 100 میلیون تومان رسیده بود حالا با کاهش 230 میلیون تومانی به 870 میلیون تومان رسیده است. سراتو وارداتی نیز که قیمتش تا 600 میلیون تومان هم بالا رفته بود حالا در بازار با قیمت 470 میلیون تومان عرضه می‌شود که به این ترتیب 130 میلیون تومان کاهش قیمت داشته است.

به گفته اصیلی، قیمت النترا نیز با افت 120 میلیون تومانی در بازار به 480 میلیون تومان رسیده است.

* قیمت ساندرو 8 میلیون تومان کاهش یافت

به گزارش فارس، بررسی بازار خودرو نشان می‌دهد قیمت پراید با کاهش یک تا 2 میلیون تومانی طی روزهای اخیر به 44 میلیون و 300 هزار تومان در روز جاری رسیده است. همچنین قیمت ساندرو با افت 5 میلیون تومانی به 172 میلیون تومان و قیمت ساندرو استپ‌وی با افت 8 میلیون تومانی به 182 میلیون تومان کاهش یافته است.

قیمت سایپا 111 نیز از 49 میلیون تومان به 47.5 میلیون تومان طی روزهای اخیر کاهش یافته و هر دستگاه تیبا نیز با افت قیمت 2 میلیون تومانی در بازار با نرخ 52 میلیون تومان به مشتریان عرضه می‌شود. 

قیمت تیبا 2 نیز که ماه پیش 60 میلیون تومان بود حالا در بازار به 57 میلیون تومان رسیده است. در مورد تندر مدل E2 پارس خودرو نیز می‌توان به افت قیمت 5 میلیون تومانی این خودرو و عرضه آن با قیمت 125 میلیون تومان اشاره کرد. قیمت پارس تند نیز در بازار با کاهش 2 میلیون تومانی به 128 میلیون تومان رسیده است.

قیمت کوییک سایپا نیز با افت 3.5 میلیون تومانی در بازار به 64.5 میلیون تومان رسیده است.

* کاهش 3 میلیونی قیمت پژو 206

در بررسی محصولات ایران خودرو نیز باید به کاهش 3 میلیون تومانی قیمت پژو 206 تیپ 5 و عرضه این خودرو با قیمت 95 میلیون تومان در بازار اشاره کنیم.

پژو 206 تیپ 2 نیز افت قیمت 2 میلیون تومانی را تجربه کرده و حالا با قیمت 84 میلیون تومان به مشتریان عرضه می‌شود، پژو 405 نیز کاهش 2 میلیون تومانی را داشته و حالا با قیمت 85 میلیون تومان در بازار خرید و فروش می‌شود. 

در مورد پژو 2008 هم باید به افت 10 میلیون تومانی قیمت این خودرو و عرضه آن با قیمت 320 میلیون تومان در بازار اشاره کنیم.

منبع:فارس
ر/111

کد مطلب: 100645
 


 
دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸
۱۵ صفر ۱۴۴۱
14 October 2019