Share/Save/Bookmark
توصيه مطلب
۰
 
امام جمعه موقت تهران:
براساس اخلاق دینی، هرگونه دگر آزاری ظلم محسوب می شود
تاریخ انتشار : جمعه ۳ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۵۱
امام جمعه موقت تهران اعلام کرد: در رعایت اخلاق دینی، پرهیز از مردم آزاری ، خانواده آزاری ، پدر آزاری، مادر آزاری، فرزند آزاری، همسایه آزاری، مشتری آزاری، ارباب رجوع آزاری توصیه شده و عدم رعایت این توصیه، ظلم به مردم و ظلمت قبر و قلب است.
براساس اخلاق دینی، هرگونه دگر آزاری ظلم محسوب می شود
به گزارش تابش کوثر، حجت الاسلام و المسلمین کاظم صدیقی در خطبه اول این هفته نماز جمعه با توصیه مردم به تقوای الهی افزود: تقوا سرچشمه همه خوبی ها و دژ و حفاظی است که آدم را از آتش جهنم محافظت می کند و انسان را از رسوایی در محضر خالق و خلق نگاه می دارد. به انسان قداست و پاکی می دهد . از این رو همه ما در زندگی باید رضای خدا را درنظر بگیریم و از خشم خدا سخت در هراس باشیم.
وی تصریح کرد: ظلم مخصوص پادشاهان و روسای کشورهای مختلف دنیا که حکومت ها به مردم ظلم می کنند، نیست. خانه ما باید با خانه امن و عدل و اخلاق و لطف و خدمت باشد و همه اعضای خانواده مسابقه در خدمت بگذارند. مرنج و مرنجان باشند. شعار آنان این باشد که حق با مشتری است . من تکلیف دارم که توقعی از دیگران نداشته باشم. اینها عائله خدا هستند و من هم بنده خدا هستم و به عائله خدا خدمت می کنم که اگر انسان توانست از کانون جهنمه ظلم در خانواده محیط و اداره برای خودش مصونیتی ایجاد کند این انسان با ملکه عدالت به قرب خدا نائل خواهد شد .
امام جمعه موقت تهران تاکید کرد: عدالت انسان را به تقوا نزدیک می کند. ظلم انسان را از تقوا دور می کند. گاهی به آدم گردن کلفتی خودی نشان می دهد گردن کشی می کند و در برابر او هیمنه دارد. اما اعضای خانواده همه بندگان ضعیف خدا هستند و به همه احتیاج دارند. توده مردم نیاز به محبت و کمک دارند .
حجت الاسلام صدیقی افزود: این همه جوان های آماده و بیکار که گاهی در اثر نبود سرگرمی افسردگی پیدا می کنند و این همه خانواده های گرفتار فشار اقتصادی ما با رفتار و اعمال و تجملات و رفاه خودمان در اینها را به درد نیاوریم، به آنها ظلم نکنیم با آنها همراه باشیم.
وی گفت: عبادت منحصر به خدای متعال است . عبادت خاص ذات ربوبی است و عبادت راهی برای مظهریت خدا است .
وی با اشاره به حدیث مشهور کتاب مصباح الشریعه ، افزود: در این حدیث آمده است که بندگی، یک گوهری و حقیقتی است که اگر انسان مسیر بندگی خدا را طی کند آنگاه انسان مظهر ربوبیت خدا می شود و به مقام کن فیکون دسترسی پیدا می کند. اینکه می بینید بیماران پشت پنجره فولاد امام رضا پناه می برند و در بغداد حتی بین برادران اهل سنت موسی بن جعفر به عنوان باب الحوائج شهره است به خاطر آن است که حضرات معصومین، بیمار را بستری و جراحی نمی کنند بلکه نگاه می کند؛ آنانکه خاک را به نظر کیمیا می کنند و این مظهر ربوبیت خدا است . در نابود کردن ماموران آمریکا در صحرای طبس ظهور قدرت کن فیکون ربوبی بود واولیای الهی هر چه بخواهند همان اراده خداست و حتما محقق می شود، این عبادت مخصوص ذات ربوبی است.
امام جمعه موقت تهران با اشاره به کتاب تفسیر البیان مرحوم آیت الله خویی، گفت: این یک جلد کتاب، مغتنم است.
او در این کتاب به تفسیر ایاک نعبد و ایاک نستعین پرداخته است؛عبادتی که عرف از آن می فهمد ، پرستش است. عبادت در لغت، زمین صافی است که زیر پای آدم رام است زمین های سنگلاخ که گویا تمکین نمی کند رهروان روی آن پا بگذارند آنجا موبد نیست. دلی که برای اجرای دستورات خدا و پذیرش القائات وحی رام است و هیچگونه سرکشی ندارد و هیچگونه پزی که من اینطور می فهمم ندارد و این خضوع و خشوع در اوج خودش است. اما پرستش که شاخه ای از بندگی است فهم متعارف است که کرنش عابدانه و عاشقانه دارد.
حجت الاسلام صدیقی افزود: این نوع عبودیت مخصوص ذات احدیت است و خدا اجازه به احدی نداده است چون یک خالق بیشتر نیست و آنهایی که شریک در بندگی قائل هستند یا حجابی بین خدا و خلق معتقدند و می گویند چون دسترسی به خدا نداریم باید به واسطه بت ها برویم منشاء آن هرچه باشد شرک است . شرک ظلم عظیم است و خداوند منان در قرآن فرمود که خدا نمی بخشد کسی را که مشرک بمیرد اما مادون مشرک را می بخشد اما غفاریت خدا بر محدوده گناهان گستره بیشتری دارد.
وی تاکید کرد: بنابراین همواره گناهکار هر چقدرگناه کرده باشد باید امید به عفو خدا داشته باشد . خدا هر گناهی را می بخشد اما اختیار با خودش است و به جز شرک همه گناهان قابل عفو و گذشت است. اما حقیقت این شرک چیست. امروز دنیای اسلام مبتلا به وهابیت است که این جهنم سوزان برای خودشان درست کردند و برای جهان بشریت و عصر ما هم خود اینها جهنم هستند. اینها تعبیری از شرک دارند که در خطبه های بعد نسبت به آن صحبت خواهیم کرد تا حرف های ابن تیمیه که امروز وهابی ها و سلفی ها مقلد پیامبر نیستند و استخوان های پوسیده ابن تیمیه را عبادت می کنند و به خدا شرک می ورزند، حکم خدا را از غیر می گیرند، وضوح بیشتری پیدا کند .

منبع: ایرنا
کد مطلب: 62628
 


 
جمعه ۱ تير ۱۳۹۷
۸ شوّال ۱۴۳۹
22 June 2018