Share/Save/Bookmark
توصيه مطلب
۰
 
صالحی: گستاخی اخیر ترامپ نمی‌تواند به عزم جزم ما در پیشبرد اهداف کلان صنعت هسته‌ای خللی وارد کند
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۰ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۰۵
رئیس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: گستاخی اخیر دولت ترامپ نتوانسته و نخواهد توانست به عزم جزم ما در پیشبرد اهداف کلان صنعت هسته‌ای خللی وارد کند.
به گزارش تابش کوثر؛علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی امروز (سه‌شنبه)‌ در سیزدهمین سالروز ملی فناوری هسته‌ای به ایراد سخنرانی پرداخت.

وی در این باره گفت: در این ایام فرخنده و با سعادت اعیاد شعبانیه پیش از هر سخنی، اجازه می‌خواهم تا به نمایندگی از تلاشگران صنعت هسته‌ای کشور، از تشریف‌فرمایی رئیس‌ جمهور جناب آقای دکتر روحانی، اعضای هیأت دولت، مقامات و مسئولان لشکری و کشوری، سفرای مقیم تهران و اساتید و محققان عزیز دانشگاهی در این مراسم قدردانی کنم.

صالحی افزود: تقارن سیزدهمین سالروز فناوری هستـه‌ای با ولادت با سعادت حضرت اباعبدالله‌ الحسین (ع) و حضرت ابا الفضلالعباس(ع) را به فال نیک گرفته و امید می‌رود که سال 98، سال نزول برکات و امدادات الهی بر ملت بزرگ ایران باشد.

*حرکت در مسیر بهره‌مندی از مواهب و مزایای فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای در ابعاد و سطوح مختلف، با قوت و با آهنگی مناسب همچنان ادامه دارد

رئیس سازمان انرژی اتمی اضافه کرد: خوشبختانه، در پرتو ارشادات و رهنمودهای مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) و در سایه حمایت‌های ریاست جمهوری، پیشبرد اهداف کلان و راهبردی صنعت هسته‌ای با اقتدار و با شتاب در حال پیگیری است. در حال حاضر به‌ رغم نامهربانی‌های برخی دوستان و شایعه‌پراکنی‌های مغرضان، حرکت در مسیر بهره‌مندی از مواهب و مزایای فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای در ابعاد و سطوح مختلف، با قوت و با آهنگی مناسب همچنان ادامه دارد.

به گزارش فارس، معاون رئیس جمهور بیان کرد: ما بر اساس یک برنامه میان مدت و بلند مدت، اهداف ترسیم شده در این حوزه را دنبال کرده و به اذن پروردگار متعال یقین داریم که حرکت در این مسیر به هیچ روی با فتور و سستی مواجه نخواهد شد؛ چرا که سنگ بنا و شالوده این صنعت ملی بر توکل به خدا و اعتماد به نفس استوار شده است.

وی گفت: اینجانب مفتخرم تا به نمایندگی از سوی متخصصان و پژوهشگران سازمان انرژی اتمی اعلام کنم که به یمن تلاش‌های صورت گرفته توسط این عزیزان امروز 114 دستاورد جدید و مورد نیاز در زمینه‌های مختلف صنعت هسته‌ای آماده بهره‌برداری شده است که در این فرصت اجازه می‌خواهم تا به ارائه توضیحاتی مختصر پیرامون شش دستاوردی که لحظاتی دیگر به دست رئیس‌ جمهور در این سالن رونمایی می‌شود، بپردازم.

*دستاوردهایی که در سالن اجلاس رونمایی می‌شود

طراحی و ساخت سانتریفیوژ زونال پیوسته، این اقدام در راستای گسترش فعالیت‌های سازمان در حوزه پزشکی و سلامت انجام گرفته است و در حال حاضر، یکی از اهداف راهبردی سازمان، خدمت‌رسانی به بخش سلامت و همراهی با جامعه پزشکی کشور در راستای کاستن از درد و رنج دردمندان و بیماران در سراسر میهن عزیز اسلامی است.

طراحی و ساخت سیستم کنترلی سامانه سنجش فرآیندی یکی دیگر از اقدامات مهم در راستای اجرای پروژه‌ای است که از سوی ریاست جمهوری مورد تأکید قرار گرفته و اجرای آن در صدر برنامه‌های راهبردی سازمان قرار گرفته است. شایان ذکر است که استفاده از ظرفیت مذکور در حوزه پیشران هسته‌ای، نویدبخش آغاز فصلی جدید در مسیر ارتقاء سطح فعالیت‌های سازمان می‌باشد.

ساخت چشمه فوتون‌های درهم تنیده کوانتومی نیز از دیگر دستاوردهای ارزشمند ما در سال گذشته است. فناوری کوانتومی که در حوزه‌های محاسباتی، مخابراتی، زیستی و حسگرها کاربردهای گسترده‌ای دارند، در دهه اخیر به شکل روزافزونی در کشورهای پیشرفته صنعتی مورد توجه قرار گرفته و بسیاری از مراکز و مجامع علمی و دانشگاهی آنها انجام پروژه‌های عظیم پژوهشی در این زمینه را در دستور کار خود قرار داده‌اند. متخصصان و محققان سازمان انرژی اتمی نیز تحقق اهداف مورد نظر در این بخش را وجهه همت خویش قرارداده و اقدامات وسیعی در این حوزه را آغاز کرده است.

رونمایی از یک محصول جدید به نام ایتریوم 90 برای درمان سرطان کبد در حوزه تولید رادیوداروها یکی دیگر از توفیقات ارزشمند و در خور توجه صنعت هسته‌ای کشور است. تلاش‌های صورت گرفته طی سال‌های اخیر در مسیر توسعه کمی و کیفی و استانداردسازی فعالیت‌های این بخش به شناسه و شناسنامه صنعت هسته‌ای کشور تبدیل شده و برای ما مایه مباهات است که حرکت جهشی سازمان در راه ارائه خدمات دارویی، مرزهای ایران اسلامی را درنوردیده و صادرات محصولات تولیدی آن به کشورهای مختلف در حال انجام است و انتظار می‌رود که با رفع برخی موانع و چالش‌های پیش رو شاهد دستیابی به توفیقات روزافزون در این‌ خصوص باشیم.

تولید اکسیژن 18 با ظرفیت صد کیلوگرم در سال به منظور تهیه رادیوایزوتوپ FDG برای استفاده در دستگاه پرتو تشخیصی پت اسکن.

طراحی و ساخت طیف‌سنج پیشرفته  FTIR به منظور اندازه‌گیری ترکیبات ایزوتوپی محصولات مرتبط با آب سنگین برای مثال ترکیبات دوتره و نیز کاربرد آن در شناسایی مواد آلی، مطالعات زیست‌محیطی از قبیل هیدرولوژی و صنایع دارویی و غذایی، به طور کامل انجام پذیرفته است.

به گزارش فارس، رئیس سازمان انرژی اتمی در عین با بیان اینکه دستاوردهای سازمان طی یک سال گذشته به موارد یاد شده محدود نمی‌شود، توضیحات مختصری پیرامون پروژه‌هایی که به دستور رئیس جمهوری از طریق ویدئو کنفرانس در این روز آغاز به کار می‌کند، ارائه کرد.

*دستاوردهایی که به صورت ویدیو کنفرانس افتتاح می‌شود

وی خطاب به روحانی خاطرنشان کرد: چنانچه سیر حرکت ما در عرصه ساخت و تولید ماشین‌های سانتریفیوژ نسل جدید طی چند سال گذشته مورد بررسی منصفانه قرار گیرد، روشن خواهد شد که بسیاری از نامهربانی‌ها و جفاها در خصوص پیشرفت صنعت هسته‌ای به ناحق بر قلم و زبان برخی دوستان جاری شده است. در این راستا مفتخرم که به عرض برسانم امروز شاهد آغاز نصب زنجیره میانی20 تایی سانتریفیوژ پیشرفته IR6 در سایت هسته‌ای شهید احمدی روشن (سایت نطنز) خواهیم بود که با تکمیل نهایی آن در آینده نزدیک، شرایط انجام تست‌های لازم فرآیندی فراهم خواهد شد. ما تولید و بهسازی انواع ماشین‌های سانتریفیوژ را در چارچوب برجام و همزمان با پایبندی به تعهدات خود پیگیری می‌کنیم و امیدواریم که در پرتو تلاش خستگی‌ناپذیر کارشناسان و دست‌اندرکاران امر، شاهد شکوفایی و بالندگی روزافزون صنعت هسته‌ای در این حوزه باشیم.

صالحی یادآور شد: سانتریفیوژهای مورد اشاره در مرکز مدرن مونتاژ سانتریفیوژ ایران که بنا به دستور اخیر مقام معظم رهبری برپا شده است، تولید شده‌اند.

وی در ارتباط با افتتاح واحد رفع آلودگی و مدیریت پسماند تحت عنوان واحد E1000 در سایت نطنز هم گفت: تأکید بر ضرورت رعایت اصول ایمنی هسته‌ای، در حال حاضر به یک فرهنگ عمومی در بین مدیران و کارشناسان صنعت هسته‌ای کشور تبدیل شده است. ما مصمم هستیم تا با استفاده از تجربیات و دستاوردهای جهانی در حوزه ایمنی هسته‌ای، نسبت به ارتقاء سطح فعالیت‌های سازمان در این عرصه اقدام کنیم و در این راستا بر اساس مفاد مندرج در ضمیمه 3 سند برجام تأسیس مرکز مدرن ایمنی هسته‌ای با همکاری کشورهای فعال در این زمینه در حال انجام می‌باشد. لذا پروژه پسمانداری E1000  یکی از پروژه‌های اساسی و تکمیلی در حوزه ایمنی سایت نطنز برای ظرفیت 190 هزار سـو است که قابلیت ارتقا تا ظرفیت یک میلیون سـو را نیز دارد.

وی به راه‌اندازی فاز اول مرکز ملی مهندسی و فناوری خلأ ایران در سایت شهید علیمحمدی (سایت فردو) نیز اشاره کرد و گفت: ما در بازه زمانی چند سال اخیر، تلاش کرده‌ایم تا ضمن حفظ نگاه کلان‌نگر و راهبردی خود در حوزه صنعت هسته‌ای، از ورود به عرصه‌های مرتبط دیگر در سایر حوزه‌های علوم و فنون نوین غافل نمانیم.

*این صنعت ملی یک امانت الهی است که در حال حاضر بر عهده ما نهاده شده

رئیس سازمان انرژی اتمی بیان کرد: ما در کنار  بومی‌سازی صنعت هسته‌ای و نهادینه کردن دستاوردهای آن، بر آن هستیم تا سرریز دانش هسته‌ای را در اختیار سایر نهادها و سازمانهای ملی قرار دهیم. همکاری‌های صورت گرفته با وزارت نفت و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سال‌های اخیر، بهترین گواه بر این مدعاست. به هر روی، ما از صمیم قلب، بر این باوریم که این صنعت ملی یک امانت الهی است که در حال حاضر بر عهده ما نهاده شده و ما باید با تمام توان در حفظ و ارتقاء جایگاه آن بکوشیم.

وی افزود: ما امیدواریم که بتوانیم به نیکوترین وجه ممکن به وظایف خود در این زمینه، با به کارگیری فارغ التحصیلان زبده و توانمند دانشگاهی، به نحو احسن عمل کنیم و این امانت را در وضع و شرایطی عالی به نسل جدید مدیران و آینده‌سازان ایران تحویل دهیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین گفت که پروژه‌های احداث واحدهای 2 و 3 نیروگاه اتمی بوشهر، پروژه احداث مرکز یون‌درمانی در استان البرز، پروژه تحقیقات در رابطه با سیستم‌ها و زیرسیستم‌های گداخت هسته‌ای، پروژه تکمیل مرکز جداسازی و توسعه کاربرد ایزوتوپ‌های پایدار در سایت فردو، پروژه‌های اکتشاف اورانیوم با روش ژئوفیزیک هوابرد و بالاخره پروژه بازطراحی راکتور آب سنگین خنداب اراک با تمام توان در حال پیگیری است.

صالحی بیان کرد: ما خود را مستظهر به الطاف و مراحم ملت ایران می‌دانیم. اگر چه در طول چند سال گذشته، از طرف بعضی با برخی نامهربانی‌ها مواجه بودیم، امـا قاطبه ملت عزیز ایران در قامت مشوق اصلی ما در میدان ظاهر شدند و ما را رهین منت خویش ساختند. ما همواره بر آن بوده‌ایم تا علی‌رغم تمام کارشکنی‌ها، با نشاط و انگیزه‌ای مضاعف به حرکت خود در این مسیر شتاب بخشیم. در این میان، متخصصان و تلاشگران صنعت هسته‌ای کشور، خود را مرهون عنایات و ارشادات رهبر فرزانه انقلاب اسلامی و حمایت‌های بی‌دریغ ریاست جمهوری می‌دانند.       

*خود را پایبند به تعامل با آژانس در چارچوب تعهدات و توافقنامه‌ها می‌دانیم

به گزارش فارس، رئیس سازمان انرژی اتمی بیان کرد: در خصوص رویکرد سازمان با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ما همواره از رویکرد مستقلانه و بی‌طرفانه آژانس در قبال برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای کشورمان استقبال می‌کنیم و خود را پایبند به تعامل با آژانس در چارچوب تعهدات و توافقنامه‌ها می‌دانیم. انتشار 14 گزارش رسمی توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی بر پایبندی کامل جمهوری اسلامی ایران خود گواهی بر این مدعاست.

وی گفت: با اطمینان خاطر عرض می‌کنم که صنعت هسته‌ای کشور گام‌های اساسی در جهت بهسازی و نوسازی ساختاری خود برداشته است. این اقدامات در حالی صورت می‌گیرد که دولت ایالات متحده آمریکا در اقدامی نسنجیده که ناشی از آشفتگی سیاسی آن است، نقض عهد کرده و سوداهای خام در سر می‌پروراند.

*گستاخی اخیر آن نتوانسته و نخواهد توانست به عزم جزم ما در پیشبرد اهداف کلان صنعت هسته‌ای خللی وارد کند

صالحی تصریح کرد: بنده با اطمینان اعلام می‌کنم که بازگشت تحریم‌های یکجانبه آمریکا و گستاخی اخیر آن نتوانسته و نخواهد توانست به عزم جزم ما در پیشبرد اهداف کلان صنعت هسته‌ای خللی وارد کند. اما آنچه در این میانه مایه اعجاب و نشانه ضعف تحلیل سیاسی حاکمان کاخ سفید است، اعمال تحریم‌های غیرانسانی و غیرقانونی علیه سازمان انرژی اتمی ایران از جمله قرار دادن مرکز نظام ایمنی هسته‌ای کشور و همچنین شرکت تأمین‌کننده رادیوداروها در فهرست تحریم‌هاست.

وی افزود: به هر روی، ما باید به این نکته توجه داشته باشیم که دشمن در پی تحریک ایران برای واکنش‌های عجولانه و نسنجیده است. خوشبختانه در حال حاضر، ریاست دستگاه اجرایی کشور بر عهده شخصیتی است که خود به رموز سیاست بین‌الملل و ابعاد پیدا و پنهان آن، آشنایی کامل دارد. امروز زمانی است که همه ما موظف هستیم تا با پایبندی خود به شعار وحدت ملی و رعایت اصل وحدت فرماندهی، پشت سر رهبر فرزانه خود حرکت کنیم.

صالحی بیان کرد: اگر چه نقد سیاست‌های دولت در هر زمانی در زمره حقوق آحاد شهروندان از جمله نخبگان علمی، سیاسی و اقتصادی است اما نباید این حقیقت عیان را از نظر دور داشت که انتقاد از عملکرد دولت و ارائه نظریات کارشناسانه و نصایح مشفقانه نباید به گونه‌ای انجام شود که زمینه‌ساز تضعیف جبهه خودی و سوءاستفاده بیگانگان و دشمنان قسم خورده ایران اسلامی شود.

معاون رئیس جمهور خاطرنشان کرد: اینجانب یقین دارم که چنانچه در میدان عمل به آموزه‌های الهی در باب ضرورت حفظ وحدت در صفوف مؤمنین وفادار باشیم و رعایت مصالح و منافع ملی را در معنای وسیع و دقیق کلمه، موردتوجه قرار دهیم، از موانع و چالش‌های موجود، به سلامت عبور خواهیم کرد و بدخواهان را مانند چهار دهه گذشته، مأیوس خواهیم کرد. ما باید در حفظ اتحاد و انسجام به جان بکوشیم و با دلی امیدوار، منتظر رحمت خداوندی باشیم.
منبع:فارس
ر/111
کد مطلب: 95361
 


 
چهارشنبه ۲۶ تير ۱۳۹۸
۱۴ ذی‌القعده ۱۴۴۰
17 July 2019