Share/Save/Bookmark
توصيه مطلب
۰
 
نصیحت ولید جنبلاط به ولیعهد سعودی درباره ی ایران
تاریخ انتشار : يکشنبه ۵ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۴۳
حداقل مصالحه با ایران این قدرت و عزم را به ما می دهد که برای خروج لبنان از این بحران و داشتن لبنانی مستقل همکاری کنیم
به گزارش رسانه تابش کوثر ولید جنبلاط رئیس حزب سوسیالیست ترقیخواه لبنان در توییتر خود نوشت: "امروز دیدار محمد بن سلمان با روزنامه نگار معروف توماس فریدمن توجهم را جلب کرد. به نکاتی پیرامون بعضی از حرف های زده شده  اشاره می کنم. و به خود اجازه می دهم به دلیل نگرانی  هایی که در مورد موفقیت کشور وخروج آن از بحران دارم، او را نصیحت کنم."


شاهزاده محمد  ظاهرا یک انقلاب فرهنگی را راه اندازی کرده است که پادشاهی را به دوران پیش از سال 1979 برمی گرداند. واین برای شکل گیری جریان اعتدال اسلامی بسیار مهم است. اعتدالی دور از تعهد و آرامش برای همه ی  ادیان، که ملاقات با پاپ اعظم نمونه ی بسیار خوبیست. وبه من گفته شد که کلیسای قدیم در انتظار برپایی کلیسای جدید آغاز به کار می کند.


 ولی جناب ولیعهد، چالش ها بسیار است و مدرنیزه ساختن پادشاهی ضرورتی اسلامی و عربی است. مگر اینکه این امر را نمی توان به عنوان موفقیت در نظر گرفت چرا که جنگ یمن همچنان ادامه دارد. اشاره نکردم که یمن کنونی، افغانستان جهان عرب است. و هیچ کس نه آن را به اشغال خود در آورد و نه بر آن حکومت کرد."


عثمانی ها در اطراف و انگلیس در عدن و شهرهای  دیگر که در آخر هر دو امر را تجربه کردند. و اما جمال عبدالناصر که تنها در یمن شکست خورد، و شما در زمان ملک فیصل در جنگ با او نقش حوثی های کنونی را داشتید . بعدها پس از کنفرانس خارطوم و مصالحه بین فیصل و ناصر، این مساله حل و فصل شد. و تا آنجایی که من خبر داشتم، شیخ صباح نقش اساسی در این مصالحه داشت.

به عنوان نگرانی برای پادشاهی و مردم یمن ،چاره ای جز صلح و حل وفصل نیست، و شما آن گونه که میخواهید آن را بنامید. و هیچ ایراد و مشکلی در مذاکره ی مستقیم با جمهوری اسلامی ایران برای ترتیب این حل وفصل وجود ندارد. دور از همه ی حملات شخصی که از اینجا و آنجا صورت میگیرد و هیچ گونه سودی ندارد. باید صلح و همراهی میان دو دولت ایجاد شود.

 ویرانی و حصر  وکشتار و تخریب بشری و مادی مردم در یمن دیگر کافیست. وقت ان رسیده  که یمنی دور از علی عبدالله صالح و عبد ربه منصور هادی ساخته شود. و مردم یمن آن که را می خواهند به اختیار خود اتنخاب کنند. و شما ای ولیعهد، قاضی و اصلاح طلب  وبرادر بزرگ باشید همانگونه که پیشینیان شما بودند

شلیک گلوله بسیار آسانتر از توقف جنگ است.حداقل مصالحه با ایران این قدرت و عزم را به ما می دهد که برای خروج لبنان از این بحران  و داشتن لبنانی مستقل همکاری کنیم.

به عنوان مزاح، مبارزه ی شما علیه فساد بدون شک یک نقشه ی با کیفیت است، ولی با شمشیر قانون آن را داوری کنید، و اگر رهبران تصمیم بر ادامه ی  راه شما در مورد لبنان گرفتند، پس ما تنها باید مساحت هتلی را که حاکمان و مسوولان عربستانی متهم به فساد در آن اقامت دارند، کوچک کنیم."
کد مطلب: 69207
 


 
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
۱۳ جمادى الأول ۱۴۴۰
19 January 2019