Share/Save/Bookmark
توصيه مطلب
۰
 
برخورد با آتش‌زن‌های کشاورزی در خرم‌آباد
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۹
رئیس اداره محیط زیست خرم‌آباد از برخورد با آتش‌زن‌های اراضی کشاورزی در این شهرستان خبر داد.
برخورد با آتش‌زن‌های کشاورزی در خرم‌آباد
به گزارش تابش کوثر، کامران فرمان‌پور اظهار کرد: هر ساله عده‌ای از کشاورزان جنوب شهر خرم‌آباد پس از برداشت محصول اقدام به آتش زدن‌ کاه و کلش و پسماندهای کشاورزی آن می‌کنند که سبب ایجاد آلودگی هوا و مزاحمت برای مردم می‌شود.

وی اضافه کرد: آتش زدن کاه و کلش باور غلط و زیانباری است که میزان نفوذپذیری خاک را کاهش داده و مواد آلی خاک را از بین می‌برد.

فرمان‌پور با بیان اینکه این اقدام میزان فرسایش آبی و بادی را افزایش می‌دهد، افزود: این سنت غلط علاوه بر خسارت جبران‌ناپذیری که بر خاک دارد کیفیت و عملکرد محصول را در سال آینده کاهش می‌دهد.

رئیس اداره محیط زیست خرم‌آباد تصریح کرد: با وجود تذکراتی که از سوی این اداره به کشاورزان داده می‌شود اما هنوز هم شاهد آتش زدن مزارع هستیم و بیشتر کشاورزان این کار را هنگام عصر و شب انجام می‌دهند تا از چشم‌ها پنهان بماند. در همین راستا با همکاری نیروی انتظامی و دادگستری طبق ماده بیست قانون هوای پاک و ماده 688 مجازات اسلامی 44 نفر از این کشاورزان به خاطر ایجاد آلودگی هوا به مراجع قضایی معرفی شدند.

فرمان‌پور خاطرنشان کرد: طبق ماده بیست قانون هوای پاک، سوزاندن پسماندهای کشاورزی و نیز بقایای گیاهی اراضی زراعی پس از برداشت محصول ممنوع بوده و متخلف حسب مورد به جزای نقدی درجه شش موضوع ماده 19 قانون مجازات اسلامی محکوم می‌شود.
منبع: ایسنا
ش.4444
کد مطلب: 66335
 


 
پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷
۱۱ جمادى الأول ۱۴۴۰
17 January 2019