Share/Save/Bookmark
توصيه مطلب
۰
 
آمریکا دیدار وزیر انرژی سعودی با «برایان هوک» را تأیید کرد/ریاض تکذیب کرد
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۴۲
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، علی‌رغم تکذیب عربستان سعودی، دیدار میان وزیر انرژی رژیم سعودی با نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران را تکذیب کرد.
به گزارش تابش کوثر؛سخنگوی وزارت خارجه آمریکا دیدار دیدار «خالد الفالح» وزیر انرژی عربستان سعودی با «برایان هوک» نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران و رئیس «گروه اقدام ایران» در وین پایتخت اتریش را تأیید کرد.

پیش از این رسانه‌های غربی به نقل از منابع آگاه گزارش داده بودند هوک و الفالح یک روز پیش از نشست سازمان اوپک در وین با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کردند. 

خبرگزاری رویترز نوشته یک سخنگوی وزارت انرژی عربستان سعودی دیدار میان این دو مقام را تکذیب کرد. وی گفت: «ما اساساً چنین دیداری را تکذیب می‌کنیم.»

علی‌رغم این، یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تأیید کرد که هوک و الفالح دیدار کرده‌اند. وی گفت: «نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران، برایان هوک دیدار مختصری با وزیر انرژی سعودی در وین داشت.»

«بیژن زنگنه»، وزیر نفت ایران از این دیدار انتقاد کرد. او گفت: «اگر هوک آمده که تقاضای عضویت آمریکا در اوپک را مطرح کند و به این دلیل با اعضای اوپک دیدار می‌کند این درخواست قابل ببرسی است.»

وی اضافه کرد: «در غیر این صورت، او اقدامی غیرحرفه‌ای، ساده‌لوحانه و مداخله‌جویانه انجام داده است. اوپک یک سازمان مستقل است و جزو وزارت انرژی آمریکا نیست که از واشنگتن دستور بگیرد.»
منبع:فارس
ر/111

کد مطلب: 90536
 


 
جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸
۱۹ رمضان ۱۴۴۰
24 May 2019