Share/Save/Bookmark
توصيه مطلب
۰
 
باتصمیم دولت ۱۵ هزار میلیارد تومان به نظام بانکی ‌ضربه وارد شد
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۸ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۴۶
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی یک تصمیم خطا ۱۵ هزار میلیارد تومان به نظام بانکی کشور ضربه زد گفت: صمیم دولت در تعیین نرخ ارز یک تصمیم اشتباه فاحش اقتصادی بود.
باتصمیم دولت  ۱۵ هزار میلیارد تومان به نظام بانکی ‌ضربه وارد شد

به گزارش تابش کوثر، محمدرضا پورابراهیمی امروز صبح در نشست تخصصی قرارگاه شهید احمدی‌روشن بسیج دانشجویی استان کرمان با موضوع مالیات بر سرمایه با بیان اینکه شرایط اقتصادی کشور محصول چند عامل است اظهار داشت: عامل اول آن ساختار اقتصادی کشور است که باید اصلاح شود.


وی با اشاره به اینکه سهم نفت در بودجه عمومی کشور باعث شده دشمن بر کشور فشار بیاورد، افزود: کشور ما نفت‌خیز است و قبل از انقلاب موضوع مالیات جایی در بودجه نداشت اما با تحریم‌های که علیه کشور ما اعمال شد که بعضا تحریم‌های فلج‌کننده نیز نام گرفت دولت مجبور شد سهم نفت در بودجه عمومی کشور را کاهش بدهد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه عامل بعدی ساختار اقتصادی، سهم دولت در اداره دولت است افزود: در هیچ جای دنیا دولت‌ها مستقیم وارد نمی‌شوند و اداره امور اقتصادی توسط بخش خصوصی انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در کشور ما اجرای اصل 44 ظاهری انجام شد اما واقعیت چیز دیگری است بیان کرد: به عنوان مثال شرکت ملی مس سال 85 در دستور کار واگذاری قرار گرفت و حدود 60 درصد این شرکت واگذار شد.

پورابراهیمی با بیان اینکه امروز شرایط این شرکت به‌گونه‌ای شده که 40 درصد دست سهام عدالت است و اصلا مشخص نیست سهام عدالت توسط چه کسانی اداره می‌شود و پاسخگو هم نیستند، افزود: 15 درصد در اختیار صندوق بازنشستگی مس است که رئیس آن را مدیرعامل مس تعیین می‌کند.

وی با اشاره به اینکه حدود 5 درصد سهام خرد دست مردم است و اداره شرکت مس به مراتب بدتر از گذشته شده است بیان کرد: حداقل قبلا وزیر پاسخگو بود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امروز وزیر رفاه متولی اقتصاد ایران است گفت: چند روز پیش وزیر نفت اعلام کرد که تنها وزیری که پتروشیمی و پالایشگاه ندارد من هستم.

دولت فرانسه باید پاسخگو باشد

وی با اشاره به اینکه سوءتدبیر و عدم مدیریت اقتصادی از دیگر مشکلات ساختار اقتصادی کشور است افزود: در زمان جنگ فرمانده خودساخته بود و در این زمینه مهارت کامل داشت امروز هم فرمانده اقتصادی نیز باید تخصص لازم را داشته باشد و اگر اینگونه نباشد می‌شود تصمیم دولت در تغییرات ارزی که برای کشور به‌شدت مشکل‌آفرین شده است.

پورابراهیمی با بیان اینکه دشمن اتاق جنگ اقتصادی تشکیل داده و قصد براندازی نظام اسلامی را دارد و رسما منافقان را در فرانسه جمع کردند و برای براندازی نظام برنامه‌ریزی می‌کنند افزود: در صحن علنی مجلس گفتم سفیر فرانسه باید از کشور اخراج شود و دولت فرانسه پاسخگو باشد.

کسی که دو واحد اقتصادی خوانده باشد چنین تصمیم اقتصادی نمی‌گرفت

وی با اشاره به اینکه امروز اگر کسی دو واحد اقتصادی خوانده باشد این تصمیم ارزی را نمی‌گیرد تصریح کرد: تصمیم دولت در تعیین نرخ ارز یک تصمیم اشتباه فاحش اقتصادی بود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امروز وضعیت نظام بانکی ما یک عامل اصلی التهابات در کشور شده است و هنوز تحریم‌ها شروع نشده که مشکلات را به تحریم‌ها ربط می‌دهند گفت: باید بانک‌هایی که داشتیم سر و سامان می‌دادیم و تاکید رهبری نیز ساماندهی بانک‌ها بود.

وی با اشاره به اینکه با یک تصمیم خطا 15 هزار میلیارد تومان به نظام بانکی کشور ضربه زد افزود: در تغییر نرخ ارز نیز به دولت گفتیم که باید برای بازار ثانویه نرخ ارز جداگانه تعیین کرد که قبول نمی‌کرد.

افزایش 30 درصدی واردات

پورابراهیمی با بیان اینکه این تصمیم در حوزه ارزی باعث شد که تقاضای واردات نسبت به سال گذشته 30 درصد افزایش پیدا کند گفت: رهبری تاکید بر طراحی ریشه‌ای و تهیه نقشه راه برای رفع مشکلات اقتصادی دارند نه اینکه دولت مقطعی کارهایی را انجام بدهد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آمریکا در دنیا قلدری می‌کند و ادبیات بسیار سخیفی دارد و تمام تلاش خود را برای نابودی نظام اسلامی به کار بسته است بیان کرد: در جریان تحریم‌های اخیر بیش از 350 نفر به استخدام در آورده که شرکت‌های ما را رصد کنند تا جلوی مبادلات اقتصادی ما در دنیا را بگیرند.

وی افزود: ما نیز دستمان خالی نیست و نگران تحریم‌های خارجی نیستیم و با هر نقشه‌ای که دشمن طراحی کند ما قابلیت خنثی کردن آن را داریم اما نگران تصمیمات اقتصادی داخلی کشور هستیم.

منبع: تسنیم
کد مطلب: 83768
 


 
پنجشنبه ۵ ارديبهشت ۱۳۹۸
۲۰ شعبان ۱۴۴۰
25 April 2019