Share/Save/Bookmark
توصيه مطلب
۰
 
هشدار کاهش کیفیت هوا و گردوخاک در 5 استان
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۳۵
معاون پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی با بیان اینکه در نوار شمالی کشور تا پایان هفته افزایش نسبی دما داریم، گفت: روز13 خرداد تا اواخر وقت، باد شدید و گردوخاک در استان‌های کرمانشاه، لرستان، کردستان، ایلام و اصفهان پیش‌بینی می‌شود.
به گزارش تابش کوثر؛درباره آخرین وضعیت جوی کشور بیان کرد:‌ بر اساس اطلاعات نقشه‌های همدیدی و هواشناسی امروز شاهد افزایش رگبار پراکنده، گاهی رعد و برق و وزش باد در ارتفاعات کهگیلویه و بویراحمد و استان‌های فارس، کرمان و جنوب سیستان و بلوچستان همچنین ارتفاعات هرمزگان هستیم.

وی ادامه داد‌: 13 خرداد در دامنه‌های زاگرس مرکزی در غرب و جنوب‌غرب، دامنه‌های جنوبی البرز در استان‌های قزوین، تهران، زنجان و البرز و استان‌های قم و اصفهان وزش باد، گرد و غبار و رگبار پراکنده و رعد و برق پیش‌بینی می‌شود.

معاون پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی ادامه داد: روز چهارشنبه 14 خرداد در ارتفاعات البرز در استان‌های خراسان شمالی و گلستان همچنین ارتفاعات زاگرس در استان‌های کرمان، فارس و اصفهان رگبار پراکنده داریم.

وی ادامه داد: پنج‌شنبه 15 خرداد در استان‌های اردبیل، آذربایجان شرقی و شمال آذربایجان غربی بارش پراکنده داریم.

اصغری افزود: روز جمعه با شمالی شدن جریانات روی دریای خزر به تدریج در سواحل شمالی بارش پراکنده و در شمال استان‌های آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی نیز بارش پراکنده داریم.

معاون پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی با بیان اینکه از چهارشنبه تا جمعه جوی آرام در بقیه مناطق کشور خواهیم داشت، گفت: مجدداً از شنبه 16 خرداد در سواحل خزر بارش باران، وزش باد و کاهش دما و در شمال‌غرب همچنین استان‌های خراسان رضوی و خراسان شمالی رگبار باران و رعد و برق پیش‌بینی می‌شود.

وی افزود: در نوار شمالی کشور تا پایان هفته افزایش نسبی دما داریم ضمن آنکه در شرق کشور به ویژه زابل وزش باد شدید در برخی ساعات پیش‌بینی می‌شود.

معاون پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی گفت: روز آینده اهواز با بیشینه دمای 48 درجه بالای صفر گرمترین مرکز استان و شهرکرد و سنندج با کمینه دمای 8 بالای صفر خنک‌ترین مرکز استان خواهد بود.

اصغری در تشریح وضعیت جوی پایتخت گفت: آسمان تهران کمی ابری در بعدازظهر افزایش ابر گاهی وزش باد و بارش پراکنده پیش‌ بینی می‌شود و روز چهارشنبه تا جمعه  آسمان تهران صاف خواهد بود بیشینه و کمینه دما فردا در پایتخت 38 و 25 درجه خواهد بود.

وی همچنین اضافه کرد: تا چهارشنبه 14 خرداد رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید موقت در استان‌های قزوین، زنجان، ارتفاعات هرمزگان و جنوب سیستان و بلوچستان پیش‌بینی می‌شود که به بالا آمدن ناگهانی سطح آب مسیل‌ها و رودخانه‌ها منجر خواهد شد که ضرورت دارد در حوزه تأسیسات گلخانه‌ای توجه بیشتری شود.

اصغری ادامه داد: همچنین امروز تا اواخر وقت، وزش باد شدید و گردوخاک در استان‌های کرمانشاه، لرستان، کردستان، ایلام و اصفهان پیش‌بینی می‌شود که افزایش غلظت گرد و غبار، کاهش کیفیت هوا و کاهش دید افقی نتیجه این وزش باد شدید است.

وی ادامه داد: ‌در مناطق مذکور‌ ‌افراد سالمند و کودکان بهتر است در خانه بمانند؛ همچنین باید از تردد و توقف در کنار رودخانه‌ها  و صعود به ارتفاعات در استان‌هایی که ذکر شد در این مدت خودداری کرد.
منبع:فارس
ر/111

کد مطلب: 107989
 


 
يکشنبه ۱۵ تير ۱۳۹۹
۱۴ ذی‌القعده ۱۴۴۱
5 July 2020