Share/Save/Bookmark
توصيه مطلب
۰
 
تولید برق از جریان خون!
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۲۱
محققان چینی یک نانوژنراتور کوچک ساخته اند که با کمک جریان خون برق تولید می کند.
به گزارش تابش کوثر، انسان سالهاست نیروی جریان آب را مدیریت و حتی از آن الکتریسیته تولید می کند. درهمین راستا گروهی از محققان چینی با استفاده از روش مشابه آنچه در واحدهای تولید برق هیدرولیکی استفاده می شود، نانوژنراتورکوچکی ساخته اند که درون رگ ها قار می گیرد و می تواند از جریان خون الکتریسیته تولید کند.

اما کاهش مقیاس این اقدام به اندازه ای که بتواند رگ های ما را به واحدهای تولید برق کوچک تبدیل کند، کار سختی است.

در سال ۲۰۱۱ میلادی محققان سوییسی توربین های کوچکی ساختند که در فرضیه قابلیت قرار گیری درون رگ خونی و تولید مقدار محدودی الکتریسیته داست. اما این توربین لخته های خونی مرگباری تولید می کرد و به همین دلیل احتمال استفاده از آن کاهش یافت.

به هرحال محققان دانشگاه فودان چین نوع جدیدی از ژنراتور الکتریسیته از نانوتوب های کربن ساخته اند که هسته آن از جنس پلیمر است. این دستگاه به طور اختصاریFENG  نامیده می شود.

البته  هنوز مشخص نیست چه میزان برق  از این دستگاه تولید می شود. اما  محققان ادعا می کنند مقدار آن درمقایسه با دستگاه های مینیاتوری دیگر زیادتر است.

این فناوری هنوز در مراحل اولیه است اما محققان آن را داخل بدن قورباغه کار گذاشته اند. این آزمایش موفقیت آمیز بوده است و احتمالا روزی سبب به کارگیری آن در بدن انسان شود.

منبع: مهر
ی/600

کد مطلب: 63508
 


 
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷
۶ شوّال ۱۴۳۹
20 June 2018