Share/Save/Bookmark
توصيه مطلب
۰
 
رئیس جمهور لبنان: وضع کنونی به اسرائیل اجازه جنگ نمی‌دهد و ما آماده دفاعیم
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۱۱
رئیس‌جمهور لبنان در گفت‌وگو با شبکه عراقی «سومریه» درباره معطل شدن وزیر خارجه آمریکا در کاخ ریاست‌جمهوری لبنان (بعبدا) و چند مسأله دیگر توضیح داد.
به گزارش تابش کوثر؛‌«میشل عون» رئیس‌جمهور لبنان که سه‌شنبه (۲ روز پیش) وارد عراق شد، میهمان برنامه «زاویه أخری» شبکه تلویزیونی «سومریه» عراق شد و به سوالاتی درباره لبنان و مسایل منطقه‌ای پاسخ داد.

وی در پاسخ به سوالی درباره معطلی «رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا در سفر به لبنان و در کاخ ریاست‌جمهوری این کشور «بعبدا» (+) گفت: وزیر خارجه آمریکا زودتر از موعد آمده بود و با دقت مورد استقبال قرار گرفت، در دیوار با وی درباره مرزهای دریایی و خشکی لبنان با اسرائیل صحبت شد (+) و گفتیم در این باره متفاوت فکر می‌کنیم.

میشل عون درباره بیم از بازگشت به حوادث سال ۲۰۰۶ و وقوع جنگ دیگری میان لبنان و رژیم صهیونیستی گفت: وضعیت منطقه فرق نکرده، جنگ در جریان است و مشکلاتی وجود دارد اما معتقدم وضعیت کنونی به اسرائیل اجازه تجاوز از مرزها را نمی‌دهد زیرا لبنان تصمیم به دفاع از مرزها گرفته است؛ (اگر تل‌آویو از حد و مرزها تخطی کند) نتایج فاجعه‌بار خواهد بود و اسرائیل این را می‌فهمد.

وی درباره روابط لبنان با عربستان پس از بازداشت «سعد الحریری» نخست‌وزیر لبنان در ریاض تصریح کرد: ما به فکر روابط عادی با عربستان هستیم، اتفاقی افتاد و پس از بازگشت الحریری به بیروت، ما آن را تمام‌شده تلقی کردیم.

میشل عون در پرداخت به وضعیت سوریه گفت: وضعیت کنونی این کشور، وراس راه‌حل‌های سوریه است؛ این وضعیت در درجه اول نیازمند تفاهم و توافق روسی-آمریکایی است.

وی درباره موضع لبنان در قبال اتفاقات منطقه خصوصا جنگ سوریه گفت: من در هیچ محوری نیستم، ‌تروریسم بر اساس منافع سیاسی (برخی طرف‌ها) وارد لبنان شد، من با احترام به همه به خودم اجازه نخواهم داد که به منافع سیاسی هیچ کشوری ضربه بزنم.

الحریری آبانماه امسال (۱۳۹۶) از قاب شبکه «العربیه» عربستان استعفا داد (+) و پس از مدتی مشخص در بازداشت این کشور است (+)، نهایتا پس از وساطت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی، او پس از ۳ هفته به لبنان بازگشت.
منبع:فارس
ر/111
کد مطلب: 75433
 


 
چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷
۱۳ رجب ۱۴۴۰
20 March 2019