Share/Save/Bookmark
توصيه مطلب
۰
 
نامناسب بودن بازار فروش محصولات صنایع دستی در کردستان
تاریخ انتشار : شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۲
معاون صنایع دستی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان گفت: در حال حاضر وضعیت بازار فروش محصولات صنایع دستی در استان چندان خوب نیست.
نامناسب بودن  بازار فروش محصولات صنایع دستی در کردستان
به گزارش تابش کوثر، سعید نظری در سنندج اظهار داشت: یکی از راه‌های حفظ‌ کردن رشته‌های صنایع دستی فراهم کردن بازار فروش آنهاست چراکه اگر بازار فروش برای آنها نباشد به طور کلی از بین می‌روند.

وی با اشاره به وضعیت بازار فروش محصولات صنایع دستی در کردستان گفت: در حال حاضر با توجه به اتفاقات اخیر وضعیت بازار فروش محصولات صنایع دستی استان کردستان که بازار صادراتی آنهاست چندان خوب نیست.

 
"گلیم سنندج" زیباترین گلیم جهان از نظر بافت و تنوع طرح است

معاون صنایع دستی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان با بیان اینکه رشته‌های نازک‌ کاری، تخته نرد، قالی و گلیم استان از محصولات صنایع دستی صادراتی به خارج از کشور است و جزو رشته‌های قابلیت‌دار هستند، تصریح کرد: در حال حاضر گلیم شهر سنندج که با عنوان " گلیم سنه" می‌شناسند از لحاظ بافت و تنوع طرح از زیباترین گلیم‌های جهان است.

وی گفت: همچنین قالی تک پود شهر سنندج که با عنوان قالی "تک پو" می‌شناسند با بیش از 50 طرح شاخص جزو زیباترین قالی‌های جهان و قالی بیجار هم از قالی‌های بسیار زیبای دنیا است.

نظری به صادراتی بودن محصول صنایع دستی کردستان با عنوان پای افزار "کلاش" و هنر کلاش‌بافی اشاره کرد و افزود: در بحث صادراتی بودن کلاش‌بافی مردی در شهرستان مریوان به عنوان کارآفرین در این عرصه سالانه 25 هزار جفت کفش کلاش تولید می‌کند و آنها را از طریق مبادی غیررسمی به کشور عراق می‌فرستد و برای 700 نفر صنعتگر کلاش در شهرستان مریوان شغل ایجاد کرده است.

وی اظهار کرد: در زمینه شال‌بافی که بیشتر به منطقه شهرستان مرزی بانه مربوط می‌شود در این هنر هم صادرات به خارج از کشور انجام می‌شود اما آمار واقعی از میزان صادرات آنها نداریم.

معاون صنایع دستی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان گفت: از دیگر قابلیت‌های صنایع دستی استان می‌توان به گلیم سنندج، اروسی، شال‌بافی و لباس محلی یا کُردی‌دوزی اشاره کرد.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به برگزاری نمایشگاه منطقه‌ای صنایع دستی غرب کشور که از 25 تا 28 مهرماه جاری در سنندج برگزار شد، بیان کرد: نمایشگاه صنایع دستی با حضور 6 استان غرب کشور به مدت 5 روز و در 30 غرفه در خانه کُرد برپا شد و به منظور حمایت از صنعتگران هزینه ایاب و ذهاب آنها رایگان بود.

معاون صنایع دستی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان خاطر نشان کرد: این نمایشگاه صنایع دستی با حضور استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کرمانشاه، ایلام، همدان، کردستان، صنعتگران و هنرمندان مطرح و رشته‌های بومی و دارای اصالت برگزار شد.

منبع: تسنیم
ش.4444
کد مطلب: 66154
 


 
پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷
۶ ربيع الثانی ۱۴۴۰
13 December 2018