Share/Save/Bookmark
توصيه مطلب
۰
 
افغانستان محور دیدار سفیر ایران با وزیر خارجه قرقیزستان
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۶ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۱۱
سفیر جمهوری اسلامی ایران در «بیشکک» با وزیر خارجه قرقیزستان دیدار و ضمن بررسی روابط دوجانبه آخرین وضعیت افغانستان را مورد بررسی قرار دادند.
افغانستان محور دیدار سفیر ایران با وزیر خارجه قرقیزستان
به گزارش تابش کوثر، «سعید خرازی» سفیر جمهوری اسلامی ایران با «روسلان قزاق بایف» وزیر امور خارجه و تجارت خارجی و سرمایه گذاری قرقیزستان دیدار و گفت و گو کرد. در این ملاقات مهمترین موضوعات مانند روابط دوجانبه و همچنین تحولات افغانستان مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت. خرازی در این ملاقات ضمن تسلیم دعوتنامه «امیر عبداللهیان» وزیر امور خارجه کشورمان به وزیر خارجه قرقیزستان، برای سفر رسمی به ایران وی را دعوت کرد.
سفیر ایران ابراز امیدواری کرد: سفر وی تحرکات خوبی را در آینده در مناسبات دو کشور در بخش‌های مختلف ایجاد خواهد کرد. وی ضمن تشکر مجدد به خاطر حمایت قرقیزستان از عضویت دائم ایران در سازمان همکاری شانگهای و همچنین شرکت رئیس مجلس قرقیزستان در مراسم تحلیف ریاست جمهوری بر اراده و عزم دولت جمهوری اسلامی ایران بر گسترش روابط با همسایگان و کشورهای پیرامون در همه زمینه‌ها تاکید کرد.
سفیر ایران با اشاره به برگزاری اجلاس وزرای خارجه 6 کشور همسایه افغانستان در «تهران»، روند تحولات در افغانستان را برای کشورهای منطقه بسیار مهم ارزیابی کرد و ضمن ابراز نگرانی نسبت به افزایش تحرکات تروریستی در افغانستان، تشکیل یک دولت فراگیر متشکل از همه اقوام و مذاهب را بهترین راه حل برای برقراری صلح و ثبات در افغانستان دانست.
قزاق بایف نیز در این دیدار ضمن پذیرش دعوت و استقبال از سفر به ایران، ابزار امیدواری نسبت به انجام آن در آینده نزدیک کرد.
وی در ادامه به ظرفیت‌های بسیار بالای ایران در زمینه‌های اقتصادی، فرهنگی و تمدنی اشاره و بر گسترش همکاری در بخش‌های مختلف به ویژه اقتصادی و فرهنگی تاکید کرد. وزیر امور خارجه ضمن اشاره به اینکه سال آینده مصادف با سی امین سال برقراری روابط دو کشور است، خواهان برگزاری مراسم‌های مختلف و برنامه ریزی برای انجام سفرهای متعدد بین دو کشور شد.
قزاق بایف ضمن اشاره به تحولات افغانستان و حمایت از جایگاه و مواضع ایران در تحولات افغانستان گفت: «تهران» نقش مهمی در برقراری صلح و ثبات در افغانستان دارد. وی با ابراز نگرانی از حضور گروه‌های تروریستی در افغانستان و تاثیر منفی آنها بر امنیت در آسیای مرکزی، اقدامات تروریستی اخیر در افغانستان را محکوم کرد.
وی افزود: دولت قرقیزستان از نزدیک تحولات افغانستان را پیگیری و به طور فعالانه در جلساتی که مربوط به افغانستان است، شرکت می‌کند. وی آمادگی قرقیزستان را برای رایزنی با کشورمان در خصوص مسائل افغانستان نیز اعلام داشت.
انتهای پیام/آ/313
منبع:فارس
کد مطلب: 120307
 


 
شنبه ۶ آذر ۱۴۰۰
۲۲ ربيع الثانی ۱۴۴۳
27 November 2021