Share/Save/Bookmark
توصيه مطلب
۰
 
ملکه مدیریت در بایکوت رسانه ای غرب
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۰۰
چندی پیش دکتر مریم کوچکی‌نژاد دانش‌آموخته دانشگاه صنعتی شریف بر اساس رده بندی سایت Poets & Quants در میان ۴۰ استاد برتر جوان زیر چهل سال در دنیا در رشته مدیریت انتخاب شد و چون نمادی از یک بانوی محجبه و موفق ایرانی بود، این خبر در سکوت رسانه های غربی آرام گرفت.
ملکه مدیریت در بایکوت رسانه ای غرب
به گزارش تابش کوثر، فرهنگ پوشش و مقوله حجاب و عفاف همواره در تاریخ ایران ریشه ای عمیق داشته و حتی به صدها سال پیش از اسلام باز می گردد؛ پس از اسلام هم فرهنگ حجاب در خانواده ها و جامعه ایرانی یکی از ارزش های انسانی و اسلامی به حساب می آمده است.

در ماه مارس هر سال یک کمیته از افراد متخصص مسئولیت انتخاب لیست چهل نفر نهایی برای معرفی اساتید جوان برتر رشته مدیریت را برعهده دارد. معیار انتخاب بر اساس مهارت‌های تدریس و کیفیت مقالات تحقیقاتی اساتید است. مطابق آمار وب‌سایت برای رقابت سال ۲۰۲۰ بیش از ۲۰۰۰ کاندیداتوری برای ۱۶۰ استاد رشته مدیریت از سراسر دنیا داشته‌اند که از این میان ۴۰ استاد به عنوان لیست نهایی انتخاب شد.

مریم کوچکی نژاد دانش آموخته رشته کارشناسی و کارشناسی ارشد فیزیک در دانشگاه صنعتی شریف بوده و علاقمند به رشته رفتار سازمانی و روانشناسی است.

وی دکتری رفتار سازمانی را از دانشگاه یوتا و پسادکتری را در مرکز Edmond J. Safra دانشگاه هاروارد دریافت کرده است و در سال ۲۰۱۴ به دانشگاه نورت وسترن پیوسته است جایی که در آن تحقیقات تأثیرگذاری در مورد رفتار انسان انجام داده و در حال حاضر دانشیار دانشکده مدیریت این دانشگاه است.

تمرکز اصلی تحقیقات وی در زمینه درک ماهیت پویای تصمیم گیری های اخلاقی و چگونگی تجربه روانی افراد از نظر روانشناسی در برخوردهای اخلاقی روزمره است.

یافته های وی علاوه بر اینکه در بسیاری از مجلات پژوهشی دانشگاهی به چشم می خورد، در رسانه های مهم از جمله نیویورک تایمز، وال استریت ژورنال و هافینگتون پست و ... به نمایش در آمده است اما این رسانه ها هرگز پوشش خبری برای این بانوی محجبه نداشتند.

مریم کوچکی نژاد نمونه ای از بانوان موفق و فعال در عرصه علمی و اجتماعی است که نشان داده حجاب نه تنها مانعی برای حضور زنان در عرصه های مختلف جامعه نیست بلکه باعث می شود تا زنان با اعتماد به نفس بیشتری در اجتماع حضور پیدا کرده و نشان دهند که توانمندی های زیادی حتی در پست های مدیریتی کلان کشور دارند.

خوشبختانه در سالهای اخیر بانوان محجبه زیادی توانسته اند این مهم را اثبات کنند که حجاب هرگز دست و پای پیشرفت و نخبه بودن را نبسته است، از طرفی اندیشه های استاد شهید مطهری می تواند الگوی خوبی برای حجاب و عفاف باشد؛ آرامش روانی، استحکام خانوادگی و استواری جامعه ریشه در رعایت حجاب و عفاف دارد. برای ترویج حجاب و عفاف باید ریشه های بدحجابی مورد بررسی قرار گیرند که از جمله آن ها ضعف ایمان و غرب زدگی است؛ همان غربی که تمام تلاشش را می کند که بانوی محجبه و موفقی چون مریم کوچکی نژاد در جهان دیده نشود.

دشمن در جنگ نرم، عفاف و حجاب جامعه اسلامی ما را مورد هدف قرار داده است که در مقابل آن باید به صورت جدی با استفاده از هویت دینی ایستادگی کرد. حجاب مانند اولین خاکریز جبهه است که دشمن برای تصرف سرزمینی حتماً باید اول آن را بگیرد.سرمشق قرار دادن الگوهای والا در ساختار روحی و رفتاری انسان ها نقش مؤثری دارد؛ باید از زنان باحجاب و پاک دامن در جامعه به خصوص در مدارس و دانشگاه ها تجلیل کرد.

مریم کوچکی نژاد تنها یکی از نمونه های بانوان محجبه و موفق است که در عرصه های جهانی خوش درخشیده است که البته نه اولین نفر است و نه آخرین نفر خواهد بود، از این رو با توجه به این که بیشترین وقت دختران نوجوان ما در مدارس می گذرد وظیفه آموزش و پرورش و معلمان است که مسأله حجاب را برای آن ها تبیین کنند چراکه یکی از مشکلات امروز ما مطالعه اندک دختران در زمینه عفاف و حجاب است. ب/۱۱۰


کد مطلب: 121090
 


 
چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰
۱۶ جمادى الثانی ۱۴۴۳
19 January 2022