Share/Save/Bookmark
توصيه مطلب
۰
 
تمرکز رزمایش‌­های رژیم صهیونیستی بر جنگ شهری است
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۲۰
به اعتقاد کارشناس مسائل غرب آسیا، رزمایش­‌های اخیر رژیم صهیونیستی طرحی برای تدارک آموزش‌های پیشرفته به نیروهای زمینی ارتش این رژیم محسوب می­‌شود که به دنبال مقابله با تهدیدات قرن ۲۱ است.

به گزارش تابش کوثر، «مهدی آشنا»، کارشناس مسائل غرب آسیا در خصوص افزایش رزمایش­‌های نظامی رژیم صهیونیستی به دنبال رزمایش اخیر نیروی زمینی ارتش این رژیم در شمال منطقه کرانه باختری، با اشاره به اینکه رزمایش­‌های رژیم صهیونیستی به دنبال مقابله با تهدیدات قرن 21 است، بیان داشت: تمرین‌هایی که ارتش رژیم صهیونیستی انجام می­‌دهد، معمولاً تمرین جنگ شهری است که در جولان و بخش شمالی اراضی اشغالی انجام می­‌گیرد. تعداد مانورهای ارتش رژیم صهیونیستی اخیراً افزایش یافته است.

وی در پاسخ به این پرسش که «آیا رژیم صهیونیستی برای جنگ با غزه یا حزب‌الله آماده می‌شود؟» گفت: مانور اخیر رژیم صهیونیستی در نزدیکی نوار غزه انجام گرفت؛ اما به نظر نمی‌رسد این رژیم در حال آمادگی برای یک جنگ باشد. گرچه تعداد مانورها زیاد شده و افراد نظامی در حماس روی کار آمده‌اند یا بحث فساد مالی نتانیاهو مطرح شده که برخی آغاز جنگ را موجب انحراف افکار عمومی می­‌دانند؛ اما این جنگ غیرمحتمل است.

کارشناس مسائل غرب آسیا با توجه به عواملی که جنگ رژیم صهیونیستی را غیرمحتمل می­‌سازد، اشاره داشت: مدیر بخش پیگیری وضعیت اسرای رژیم صهیونیستی استعفا داده است؛ چراکه نتوانسته تبادل اسرا را پیش ببرد. برخی معتقدند از آنجایی‌ که صهیونیست­‌ها در بحث آزادسازی اسرا به نتیجه نرسیده‌اند، ممکن است بخواهند به غزه حمله کنند؛ اما دو عامل وجود دارد که این پیش‌بینی را رد می‌کند. نخست بحث تمرکز اسرائیل بر حضور ایران در سوریه است. سفرها و بحث‌هایی که نتانیاهو انجام می‌دهد، نشانگر این موضوع است. مسئله دیگر بحث تحولات اخیر حماس است.

وی با اشاره به سند سیاسی حماس مطرح کرد: رژیم صهیونیستی به دنبال استحاله حماس و نزدیک کردن این جنبش به خود همچون تشکیلات خودگردان است. اگر اسرائیل بخواهد حمله‌ای به نوار غره داشته باشد، مردم غزه به افرادی که رویکرد مقاومتی بیشتری دارند، متمایل می‌شوند. لذا حمله به غزه باعث افزایش روحیه مقاومت می‌شود.

آشنا با تأکید بر دلیل افزایش رزمایش­‌های رژیم صهیونیستی گفت: مانورهای جدید طرحی است که از اوایل امسال مطرح شده است. این رزمایش­‌ها طرحی برای تدارک آموزش‌های پیشرفته به نیروهای زمینی ارتش رژیم صهیونیستی محسوب می­‌شود که به دنبال مقابله با تهدیدات قرن 21 است. تمرکز آن بر جنگ شهری و جنگ زمینی است. ارزیابی جدید نهادهای امنیتی اسرائیل به این نتیجه رسیده که ارتش‌های کلاسیک جهان عرب دیگر تهدیدی برای رژیم صهیونیستی نیستند، بلکه گروه‌های شبه‌نظامی تهدید بیشتری محسوب می‌شوند. راه‌حل مقابله با آن‌ها را نیز جنگ شهری می­‌دانند. لذا این مانورها در راستای آماده شدن برای این تهدیدات است.

منبع: تسنیم
ی/600

کد مطلب: 63246
 


 
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷
۵ شوّال ۱۴۳۹
19 June 2018