Share/Save/Bookmark
توصيه مطلب
۰
 
صالحی: اتحادیه اروپا آنگونه که وعده داده بود به تعهداتش عمل نکرد
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۷ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۱۹
رئیس سازمان انرژی اتمی بعد از دیدار با «کورنل فروتا» گفت که اتحادیه اروپا آنگونه که وعده داده بود به تعهداتش عمل نکرد.
به گزارش تابش کوثر؛علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی امروز (یکشنبه) پس از دیدار با «کورنل فروتا» مدیرکل موقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که به تهران سفر کرده، در اظهاراتی عنوان کرد: اتحادیه اروپا که به عنوان پر کننده خلأ  عدم حضور آمریکا قرار بود جایگزین باشد و آن خلأ را پر کند، متاسفانه نتوانسته آنگونه که وعده داده بود عمل کند.

وی افزود: حتی بدتر از آن ما شنیدیم سخنگوی اتحادیه اروپا گفته ما به برجام تا زمانی متعهد هستیم که ایران متعهد باشد. من تعجب می‌کنم از این سؤال و از این پاسخ که سخنگو گفته، تعهد اروپا به چه چیزی؟ آیا تعهدشان به عدم پایبندی یا خلف وعده است که ما با آنها هم نظر هستیم.

صالحی خاطرنشان کرد: متأسفانه اروپایی‌ها تا الان این گونه عمل کردند.

*برجام جاده یک طرفه نیست

رئیس سازمان انرژی اتمی با تأکید بر اینکه بحث برجام جاده یک طرفه نیست و قرار بود این جاده دو طرفه باشد، تصریح کرد: اگر قرار است یک طرفه باشد، قطعا جمهوری اسلامی ایران هم تصمیمات مقتضی را در زمان مناسب می‌گیرد کما اینکه در سه گام این کار را کرده است.

به گزارش فارس، جمهوری اسلامی ایران براساس بیانیه شورای عالی امنیت ملی در تاریخ 18 اردیبهشت ماه سال جاری و در اولین سالگرد خروج آمریکا از برجام، تصمیم خود برای کاهش تعهدات برجامی را اعلام کرد و گام‌های اول و دوم این تصمیم اتخاذ شد و گام سوم نیز از روز جمعه (15 شهریور ماه) و با دستور رئیس جمهور مبنی بر توقف تعهدات برجامی در زمینه تحقیق و توسعه کلید خورد.

کورنل فروتا مدیرکل موقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به منظور دیدار و گفتگو با مقامات کشورمان بامداد امروز (یکشنبه) وارد تهران شد و قرار است ظهر امروز نیز با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه دیدار کند. این اولین سفر فروتا به ایران پس از تصدی به این سمت است. فروتا پس از درگذشت یوکیا آمانو مدیرکل سابق به صورت موقت عهده‌دار این سمت شد و یکی از گزینه‌های تصدی این سمت نیز هست.
منبع:فارس
ر/111

کد مطلب: 101182
 


 
سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸
۱۶ صفر ۱۴۴۱
15 October 2019