Share/Save/Bookmark
توصيه مطلب
۰
 
اخبار ضدونقیض درباره پرونده عادی‌سازی روابط سودان و اشغالگران صهیونیست
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۱۵
خبرهای ضدو نقیض درباره پرونده عادی سازی روابط میان خارطوم و تل آویو در حالی همچنان ادامه دارد که همزمان با تظاهرات شهروندان سودانی در مخالفت با سازش، یک رسانه عربی زوایای جدیدی از این پرونده افشا کرد.
اخبار ضدونقیض درباره پرونده عادی‌سازی روابط سودان و اشغالگران صهیونیست
به گزارش تابش کوثر، پایگاه خبری العربی الجدید فاش کرده است که محمد بن سلمان ولیعهد سعودی پرداخت غرامت ۳۳۵ میلیون دلاری که دولت سودان باید به آمریکا برای آنچه قربانیان تروریسم خوانده شده، برعهده گرفته است.

این رسانه به نقل از منابع مصری و سودانی نوشته است که رایزنی هایی که با برخی طرفهای حاکم در سودان در خصوص حذف نام این کشور از فهرست تروریسم آمریکا و نیز پیوستن به توافق عادی سازی روابط با رژیم اسرائیل انجام شده، بر ضرورت این مسئله تاکید شده است که پیش از این اقدامات، سودان باید غرامت ۳۳۵ میلیون دلاری را به آمریکا بپردازد.

به گفته این منابع، این شرط آمریکایی با وضعیت بغرنج و دشوار اقتصادی سودان روبرو شده که تاکید کرده است توان اجرای هیچ توافقی را در صورت اصرار آمریکا بر شروطش ندارد، اما این منابع در عین حال فاش کردند توافق فراگیری به دست آمده است که به موجب آن پس از دخالت مستقیم محمد بن سلمان ولیعهد سعودی، عربستان این مبلغ را به سودان می دهد تا به آمریکایی ها پرداخت کند و اظهارات عبدالله حمدوک نخست وزیر سودان که ادعا کرد این مبلغ را سودان از منابع داخلی خود تامین کرده، درست نیست.

منابع این پایگاه خبری عربی گفته اند توافق فراگیر به دست آمده همچنین شامل یک بسته کمکهای مالی مستقیم است که حکومتهای عربستان و امارات بلافاصله پس از پیوستن سودان به توافق عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی پرداخت خواهند کرد.

این در حالی است که رسانه های عربی از برگزاری تظاهرات شهروندان سودانی در مخالفت با سازش و عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی خبر داده اند.

در این زمینه پایگاه خبری عربی ۲۱ در گزارشی این سئوال را مطرح کرده که آیا پرونده عادی سازی روابط سودان و رژیم اشغالگر اسرائیل به تعویق افتاده یا معلق شده است؟

این رسانه نوشت اظهارات دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا مبنی بر رویکرد وی برای حذف نام سودان از فهرست کشورهای حامی تروریسم آمریکا پس از پرداخت غرامت به خانواده های کشته شدگان آمریکایی بدون اشاره به مسئله عادی سازی روابط با اسرائیل که اخیرا آن را به این پرونده مرتبط کرده بود، سئوالاتی را درباره اینکه آیا پرونده عادی سازی معلق شده یا به زمان دیگری موکول شده است، مطرح کرده است.

در واکنش به اظهارات ترامپ در خصوص لغو تحریمها و سئوالاتی درباره عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی، ائتلاف گروههای آزادی و تغییر سودان اعلام کرد که پرونده عادی سازی روابط با اسرائیل از مسئله حذف نام سودان از فهرست کشورهای حامی تروریسم جدا است.

ابراهیم الشیخ از رهبران این ائتلاف پیشتر گفته بود که مسئله حذف نام سودان از فهرست تروریسم به مسئله عادی سازی روابط با اسرائیل مرتبط شده بود، ولی پس از گفتگوی طولانی با دولت آمریکا، این ارتباط برداشته شد، زیرا عادی سازی روابط یک مسئله متفاوت است و ارتباطی با حضور سودان در فهرست حامیان تروریسم ندارد.

در برهه گذشته، برخی فعالان سیاسی و نظامی سودان در زمینه تبلیغ عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی فعال بوده و به زعم خود آن را برای آینده سودان مسئله بسیار ضروری خوانده اند، از جمله این افراد، محمدحمدان دقلو معروف به حمیدنی نایب رئیس مجلس حاکمیتی سودان است که در تلاش برای توجیه عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی مدعی شد چون سودان مرزهایی با فلسطین ندارد، مشکلی در روابط دیپلماتیک با اسرائیل ندارد نه عادی سازی کامل.

بیست و سوم سپتامبر گذشته بود که عبدالفتاح البرهان رئیس شورای حاکمیتی سودان گفته بود که مذاکراتش با مسئولان آمریکایی در امارات به مسائل مختلفی از جمله صلح عربی با اسرائیل پرداخت.

گزارشهای رسانه های اسرائیلی و آمریکایی در آن زمان یادآور شده بود که خارطوم با عادی سازی روابط خود با تل آویو در صورت حذف نام سودان از فهرست تروریسم و دریافت کمکهای مالی آمریکا موافقت کرده است.

از سوی دیگر حسن عثمان رزق معاون رئیس گروه موسوم به «حرکة الإصلاح الآن» گفته است عادی سازی روابط پس از حذف نام سودان از فهرست تروریسم رخ خواهد داد و از نظام فعلی خواسته خواهد شد که گام بعدی اش این کار باشد.

رزق افزود وضعیت ضعیفی که سودان در آن به سر می برد، سبب شده تا ترامپ جرات پیدا کند پرونده ها را به یکدیگر ربط دهد، سودان هیچ دخالتی در انفجارهایی که آمریکایی ها کشته شدند، نداشت، اما این اقدامات(ترامپ) باج خواهی از کشوری است که تحت محاصره و فرسوده شده است.

وی گفت مخالفت مردمی با مسئله عادی سازی، ماموریت این کار را برای طرفی که بر امور سودان حاکم است، دشوار کرده است و پیشبرد این مسئله کار آسانی نیست.

رزق در عین حال از اقدام سودان برای پذیرفتن مسئولیت مسائلی که در آن دخالتی نداشته به ویژه رزمناو کول و انفجارهای نایروبی و دارالسلام انتقاد کرد و گفت حمدوک خواست نظام البشیر را محکوم کند و به همین سبب سودان را در تمام این مسائل درگیر کرد و امروز بهایش را می پردازد و خواسته ها و شروط در حال افزایش است تا اینکه به خواسته عادی سازی روابط با اشغالگران اسرائیلی رسیده است و فردا ممکن است پرونده حملات سپتامبر را علیه ما باز کنند و ما قربانی شویم و در معرض باج خواهی جدید قرار گیریم.

وی خاطر نشان کرد ترامپ عجله دارد و به دنبال کسب هر گونه دستاوردی(در انتخابات ریاست جمهوری) است و تلاش می کند سودان را برای عادی سازی روابط با رژیم اسرائیل تحت فشار قرار دهد و به همین سبب ما مجبوریم این هزینه را پرداخت کنیم، ولی ما بدون هرگونه تضمین واقعی آن را پرداخت کرده ایم، گویی منزلی را بدون هرگونه عقد قرارداد و سند خریده ایم، اگر اوضاع آمریکا تغییر کند، ممکن است سودان به فهرست تروریسم باز گردد و در مقابل ما روابط را هم با اشغالگران عادی کرده باشیم.

از سوی دیگر «ابشر رفای» تحلیلگر سیاسی سودانی می گوید رئیس جمهور آمریکا بر اساس اولویتهای ضروری برای خود در حال حاضر و در سایه نبرد انتخاباتی برای کسب پیروزی مجدد در انتخابات فعالیت می کند و چه بسا مسئله عادی سازی روابط مسئله ضروری که بتواند از آن در انتخابات آمریکا بهره برداری کند، نباشد.

وی افزود این درست است که سیاست آمریکا در کسب منافع با اسرائیل همسو و هماهنگ است، ولی در عین حال اولویت هایش را بر اولویت های اسرائیل ترجیح می دهد و این کاری است که ترامپ انجام داده و تلاش می کند نام سودان را از فهرست تروریسم برای کسب پول و پرداخت غرامت به شهروندان آمریکایی حذف کند که ممکن است این کار برایش فایده بیشتری در انتخابات داشته باشد.

این تحلیلگر ابراز عقیده کرد در صورتی که ترامپ بار دیگر به پیروزی برسد، این مسئله(عادی سازی روابط) را با قدرت مطرح خواهد کرد، چرا که فرصت بیشتری برایش فراهم می شود و فشارهای انتخاباتی هم بر وی پایان می یابد، به همین سبب وی ترجیح داده تا این مسئله به زمان بهتری موکول شود، اما نکته قطعی این است که آنها مصمم هستند سودان روابطش را با اسرائیل عادی کند.

«لؤی عبد الله» از دانشجویان سودانی با مرتبط شدن حذف نام سودان از فهرست تروریسم آمریکا به پیشبرد پرونده عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی مخالفت کرد و گفت سودان هیچ منفعت و سودی از عادی سازی روابط با اسرائیل به دلایل مختلف نخواهد برد، اولین دلیل این است اگر هدف از این کار بهبود اوضاع اقتصادی سودان باشد، هرگز چنین مسئله ای محقق نخواهد شد به ویژه اینکه کسی که چیزی ندارد، چیزی ندارد. اشاره وی به بحرانهای اقتصادی رژیم صهیونیستی به ویژه در سایه شیوع ویروس کروناست.

منبع: تسنیم
کد مطلب: 111479
 


 
يکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹
۱۴ ربيع الثانی ۱۴۴۲
29 November 2020